Medvěd hnědý

Medvěd hnědý | foto: ČTK

Co dělat tváří v tvář medvědovi

  • 68
Základní poučka, kterou automaticky dostávají návštěvníci amerických národních parků, zní: "Chcete-li se vyhnout medvědovi, nejbezpečnější je zůstat doma." V našich zeměpisných šířkách je medvěd přeci jen stále vzácný. Ten, kdo však jede třeba do slovenských hor, by se na takové setkání měl určitě připravit.

popisek ČTĚTE TAKÉ
Na Slovensku je krásně. Dokud nepřijde medvěd...

Většina varování, která platí na grizzlyho, platí i na středoevropského brtníka – zde jsou.

Před výletem do skal se nevoňte, žádné spreje, žádná kosmetika - to všechno medvědy přitahuje. Jste-li na svatební cestě, zapomeňte na romantiku milování v přírodě, neboť lidské sexuální chování medvědy dráždí. Zvlášť opatrné musejí být ženy, mají-li své dny.

Medvědí doupata se nacházejí v jakékoliv nadmořské výšce a střetnutí není vyloučeno v žádném ročním období - medvěd zimu nepřespává vcelku. Ačkoliv vypadá na první pohled neohrabaně, dokáže na kratší vzdálenost běžet rychlostí cválajícího koně. Umí to i dolů svahem.

Díky této hbitosti a zejména bleskovému startu dostihne většinu svých obětí. Proto nechoďte tam, kde je hlášen výskyt medvědů, se psy. Nemají se s medvědy rádi. V Americe už na to mnozí pejskaři doplatili, když grizzly jejich miláčka pronásledoval až k nim. Miláček to obvykle - na rozdíl od pána - přežil.

Medvěd - navzdory své pověsti - není ovšem krvežíznivým masožravcem. Má ale rád svůj klid a běda tomu, kdo jej o něj - zvláště nečekaně - připraví. A tak zatímco u nás jsme vedeni odmalička k tomu, abychom v lese nekřičeli, v Severní Americe – to samé platí samozřejmě i třeba pro slovenské hory - se naopak musí při turistických túrách hlučet.

Nejhorší je tichá chůze v keřovitém porostu, kdy hrozí nebezpečí, že medvěda překvapíte zblízka. Doporučuje se s sebou nosit třeba kamínky rachotící v železné plechovce či rolničku na krku. Zvláště vehementně musíte lomozit za větrného počasí či blížíte-li se k vodopádům, kde šumění maskuje hlasy. Pokud se totiž octnete pár kroků od samce v říji nebo natrefíte na samici s mláďaty, může být váš osud zpečetěn.

A co v takové chvíli, když k ní přece dojde, udělat? Hlavně nepanikařte. Bláznivě neutíkejte, abyste nevyprovokovali pronásledování. Sledujte příznaky agresivního chování.

Když se medvěd postaví na zadní, vystrčí nos do vzduchu a kývá hlavou ze strany na stranu, zatím vás nechce sežrat. Snaží se identifikovat, odkud večeře přichází. Proto mu to usnadněte, mávejte rukama, vydávejte monotónní zvuky a pomalu ustupujte. Za první zatáčkou vezměte nohy na ramena.

Pokud medvěd cvaká čelistmi, bručí a se sklopenou hlavou a ušima se blíží, je to zlé a je třeba upalovat k nejbližšímu stromu. Ale ani tehdy není situace zcela ztracena. Doporučuje se hodit medvědovi do chřtánu batoh s jídlem nebo alespoň fotoaparát, který na chviličku zaměstná jeho pozornost. Pak zůstaňte na stromě, dokud teritorium neopustí.

Tak a teď vzhůru na setkání s medvědem. Jak se uvádí v amerických průvodcích, po přečtení tohoto návodu máte mnohonásobně větší šanci na přežití.