Jezdit podle předpisů a jíst levou rukou. Co by Tunisan nikdy neudělal

Tunisko je země dvou tváří. Přestože patří do arabského světa a jeho obyvatelé vyznávají islám, země je otevřená Západu a lidé jsou tu velmi tolerantní. A to nejen v turistických centrech na pobřeží, kam míří drtivá většina turistů, ale také hluboko ve vnitrozemí.
Mátový čaj je v Tunisku nápojem číslo jedna - pije se v nekonečném množství od

Mátový čaj je v Tunisku nápojem číslo jedna - pije se v nekonečném množství od rána do večera. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Tunisané jsou obecně velmi přátelští. Všichni se neustále zdraví a podávají si ruce, a to dokonce i několikrát za sebou. Třeba když se loučí, podají si ruku s krátkými přestávkami klidně i třikrát nebo čtyřikrát. Také na tržištích či na ulicích panuje příjemná a uvolněná atmosféra.

"Nedávno jsem procházel tržnici s rybami a mořskými potvorami v městečku Sfax a najednou slyším, že tam někdo zpívá. Když jsem přišel blíž, zjistil jsem, že jeden z prodavačů nahlas zpívá a ostatní prodavači se přidávají a zpívají s ním refrén. Vlastně si zpívali při práci," popisuje zvláštní zážitek cestovatel Jan Stach.

Každý žije nad poměry

"Když porovnáte Tunisany s ostatními národy v severní Africe, zjistíte řadu rozdílů. Podle mě se Tunisané odlišují nejen svým smyslem pro humor, ale hlavně tolerancí, díky čemuž se u nás cizinci cítí velmi bezpečně. Vždyť v tuniských medinách bylo po staletí běžné, že u stolu seděl muslim s křesťanem a židem a hráli společně karty," vysvětluje tuniský průvodce Elias.

Podle něj Tunisané berou všechno s nadhledem a nemají rádi stres. "Na druhou stranu všichni chtějí žít či žijí tak trochu nad poměry a ve větším stylu, než na který mají příjem. Pokud někdo vydělává 600 dinárů, snaží se žít tak, jako by vydělával 1 200 dinárů. A když někdo vydělává 1 200, žije způsobem života, jako by vydělával pět tisíc," vysvětluje Elias.

Jen pro upřesnění dodejme, že jeden tuniský dinár je zhruba 12 korun.

Mátový čaj je v Tunisku nápojem číslo jedna - pije se v nekonečném množství od
Zapomeňte na levou ruku. Jednohubky ze společného stolu se jí výhradně

Milovaný mátový čaj

Co si Tunisané nikdy neodpustí? Silný, sladký a aromatický mátový čaji, který popíjejí od rána do večera. Toho by se nikdy nevzdali. Naopak drtivá většina z nich nepije alkohol, což jim zakazuje korán. Na rozdíl od jiných muslimských zemích však není v Tunisku alkohol striktně zakázán, dá se koupit ve vyhrazených obchodech a dokonce se v Tunisku vyrábí - a to jak místní pivo Celtia, tak i spousta dobrého vína a pálenky.

Místo alkoholu Tunisané kouří šíšu, tedy vodní dýmku, která je zde neuvěřitelně levná. Často se neplatí za vlastní kouření, ale pouze za tabák, takže v místní kavárně zaplatíte za jednu šíšu, čtyři sklenky čaje a dvě kávy 5 dinárů, což je zhruba 60 korun. A vydržíte u toho klidně hodinu a půl. "Čaj, šíša a nekonečné posedávání v kavárnách patří k našemu životu a nikdy se toho nevzdáme," tvrdí číšník Chokri z malé kavárny v Douz na tuniském Jihu.

Syrová vajíčka

Tunisané milují jídlo, hlavně maso a zeleninu, ale také olivy, ryby a především chobotnice. Většina jídel mírně či více pálí, za což vděčí zvláštní pastě z pálivých paprik a česneku, která se jmenuje harissa a která se přidává do spousty pokrmů (často se k svačině jí pouze bageta potřená harissou).

Během dne se Tunisan spíše odbývá. K snídani si většinou dává jen kávu se sladkým pečivem, k obědu se hodně jí závitek z listového těsta plněný vejcem, které však má mít tekutý žloutek a tudíž je často téměř syrové. Navíc si ho většinou ještě pokapou citronem, což je celkem divoká kombinace.

Ale zatímco přes den jí střídmě, večer si užije pořádné hostiny (pokud na to má). K bohaté večeři se jí salát, ryby či maso, přičemž nejslavnější tuniskou specialitou je kuskus podávaný se zeleninou a dušeným masem, nejčastěji jehněčím či kuřecím.

Pozor na levou ruku

Při jídle však platí několik pravidel, které by cizinci měli také dodržovat: často se jí ze společných misek uprostřed stolu, kde ovšem platí, že si berete z části stojící přímo před vámi a nenahýbáte se pro nějaký hezký kousek k masa či ryby k sousedovi.

A protože se jí řada věcí jenom tak rukou, měli byste si zapamatovat, že se používá pouze a výhradně ruka pravá. I když jste levák, levou rukou se v arabských zemích nejí, protože se používá na umytí po velké potřebě (mnoho místních obyvatel stále nepoužívá papír), takže je považovaná za nečistou a pokud byste do společné mísy s jídlem sáhli levou rukou, asi všichni ostatní přestanou jíst.

Dobrodruzi na silnicích

Co Tunisané příliš nemusejí, jsou předpisy na silnicích. Dalo by se říct, že nedodržují žádné z nich, překračují rychlost klidně i o 50 kilometrů v hodině, nerespektují zákazy předjíždění, a když se nikdo nedívá, jedou na červenou.

Zahraniční pobyty

Do Tunisu a dalších míst se můžete vydat výhodně. Raketa.cz vám najde dovolenou u moře nebo poznávací zájezdy ve slevě.

Přitom používají většinou zastaralá francouzská auta, kterými jezdí 150kilometrovou rychlostí. "Jel jsem jednou s řidičem, který na rekonstruované silnici s rychlostí 30 km/hod a zákazem předjíždění jel asi stovkou a samozřejmě předjížděl," vzpomíná Jan Stach a dodává, že jediné co na tuniské řidiče platí, jsou retardéry, které zpomalují auta téměř v každé vesnici.

Odlišná je samozřejmě situace, když místní cestovky vozí turisty na Saharu - tam se jezdí novými džípy a profesionální řidiči jezdí podle předpisů.

Jak se naučit smlouvat

Co Tunisané milují a zahraniční turisté naopak většinou nenávidí, je smlouvání, tedy dohadování o to, za kolik danou věc koupíte. Ale aby nevzniklo nedorozumění, smlouvá se víceméně jen na tržišti, v obchodech jsou pevné ceny a také zelenina či jídlo na tržišti se už prodá za pevné ceny.

Umění smlouvání patří neodmyslitelně ke zdejšímu obchodování a třeba při nákupu

Smlouvání se týká především oblečení, suvenýrů, koženého či zlatnického zboží a má svůj daný rituál. V mnoha případech začíná pozváním do krámku a nabídnutím sklenice čaje. Nemusíte se bát pozvání i čaj přijmout, neboť vás to k ničemu nezavazuje, ale raději si dopředu zjistěte orientační částky daného zboží, neboť prodejce předvede nacvičené divadlo, které vás může značně ošálit.

Přitom v tomto obchodě platí jedno jednoduché pravidlo. Prodejce nikdy neprodělá, protože on své zboží pod cenou neprodá. Na druhou stranu zájemce by neměl smlouvat jen ze sportu, a pokud danou věc nechce opravdu koupit, měl by se smlouvání vyhnout.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...