Činnost slovenské horské služby komplikuje nedostatek peněz

Nedostatek financí ohrožuje v těchto dnech činnost i samotnou existenci slovenských záchranářů z Horské služby (HS). Podle náčelníka HS v Jasné Ivana Gálfyho je přístup nadřízeného orgánu, kterým je ministerstvo školství, diskriminační a likvidační. "I přes to, že se v našich řadách objevily výzvy ke stávce, lidi na horách, kteří potřebují naši pomoc, nečinností ohrožovat nebudeme," řekl Gálfy. Vedení horské služby již vyzvalo slovenskou vládu, aby vyčlenila dostatek prostředků v rozpočtu, protože za současného stavu je zdraví a život turistů a členů HS v ohrožení.

Nedostatek peněz způsobil, že zařízení a pomůcky, s nimiž pracují, několikanásobně překračují doporučenou dobu použití. Například lavinové přístroje
mají více než 30 let a záchranáři tak chtěnechtě porušují zákon. Podle Gálfyho během uplynulých čtyřech let klesl rozpočet pro HS o více než tři milióny korun na současných 18 miliónů korun, přičemž provozní náklady několikanásobně stouply.

Přitom rozpočet českých kolegů představuje v přepočtu kolem 80 miliónů korun.
Záchranáři již nejsou vybaveni ani potřebnou výstrojí pro svou práci. Chybí lyže, vysílačky jsou zastaralé a nefungující, pohonné hmoty záchranáři často financují z vlastních peněz. Například vedoucí HS Donovaly, Vladimír Vítek, při jednom z posledních pátraní po dvou turistech na hřebenu Velké Fatry, musel z vlastních peněz zaplatit část nákladů na akci. Většina členů HS tvrdí, že kdyby došlo k větší záchranné akci, nejsou na ni nyní připraveni.

Také podstatná část dobrovolných členů HS již tři roky nedostala diety a nemá proplaceno cestovné. Situace dospěla do takové krajnosti, že záchranáři žádají stát, aby se jasně vyjádřil, zda je vůbec potřebuje. "V opačném případě mohou
slovenskou horskou službu, uznávanou v celé Evropě, rozpustit," dodává Gálfy.
  

Podle ředitele odboru sportu MŠ Ladislava Čambala peníze pro záchranáře nevyčleňuje MŠ, ale ministerstvo financí. "Peníze z rozpočtu dostávají členové HS doposud plynule," řekl ČTK, přičemž zdůraznil, že kamenem svárů je zřejmě 300.000 Sk, které z rozpočtu HS chce MŠ vyčlenit pro dobrovolné záchranářské
organizace. Jak Čambal dále uvedl, ministerstvo školství chce záchranáře přesunout pod jiný resort, o čemž mají v nejbližších dnech jednat s ministerstvem vnitra a zemědělství.
 

Právě v těchto dnech pátrá slovenská horská služba po nezvěstné české turistce Mileně Ř. z Prahy, která se před dvěma týdny ztratila při přechodu Velké Fatry. Zatím však bezvýsledně. "Každý den hledá pohřešovanou pět až sedm členů HS, přičemž jsme již použili i vyhledávací psy a také vrtulník letky ministerstva vnitra," řekl člen Horské služby Donovaly Miroslav Novotný.

Podle slov záchranářů je dosti pravděpodobné, že ženu v onen osudný den strhla lavina do některého údolí nebo do četných sutí. "Hledání neustále komplikuje výška sněhu v údolích a také skutečnost, že se opětovně zvýšilo nebezpečí pádu lavin,"
konstatoval Novotný. Včera se v masivu hory Ostredok, kde nezvěstnou naposledy
viděli, pohybovali také členové Střediska lavinové prevence z Jasné, aby určili stupeň nebezpečí pádu lavin ohrožující záchranáře.

Horská služba na Slovensku působí na rozloze 5600 kilometrů čtverečních,
má 54 profesionálních a 663 dobrovolných členů. Od roku 1995 zasahovala celkem 9800krát.