Tibetský buddhistický mnich zapaluje máslovou lampu v chrámu Džokang ve Lhase.

Tibetský buddhistický mnich zapaluje máslovou lampu v chrámu Džokang ve Lhase. Festival máslových lamp začíná vždy pětadvacátý den desátého měsíce tibetského kalendáře. | foto: Reuters

Čína opět uzavřela Tibet světu. Zahraniční návštěvníci tam nesmí

  • 3
Čínské úřady uzavřely oblast Tibetu pro zahraniční návštěvníky. Podle místních zdrojů by zákaz mohl souviset s protestními sebevraždami. Před deseti dny se dva Tibeťané v tibetské metropoli Lhase sebeupálili na protest proti čínské nadvládě a kulturnímu a náboženskému útlaku.

Jiné zdroje označují za důvod zmíněného opatření festival Saga Dawa, při němž si buddhisté podle tibetského kalendáře připomínají narození Buddhy.

Měsíc trvající oslavy každoročně přitahují množství poutníků i turistů do této himálajské oblasti, která je od masových nepokojů v březnu 2008 pod přísnou bezpečnostní kontrolou.

Letošní festival byl zahájen 4. června, což je také datum výročí krvavého zákroku čínských bezpečnostních sil proti prodemokratickým demonstracím na náměstí Tchien-an-men v Pekingu z roku 1989.

Cestovní agentury netuší, jak dlouho bude zákaz trvat

Podle agentury AFP úřady sdělily nejvýznamnějším cestovním kancelářím v Tibetu koncem května, že na tibetské území nebudou vpouštěni cizinci. Jak dlouho by měl zákaz platit, není známo.

"Úřady nám koncem května nařídily, abychom přestali organizovat zájezdy pro zahraniční turistické skupiny do Tibetu. Nevíme, kdy tento zákaz odvolají," citovala agentura AFP nejmenovaného zaměstnance firmy Tibet China International Tour Service.

Letos byl Tibet pro cizince uzavřen již jednou v únoru a březnu, kdy si oblast připomínala čtvrté výročí protivládního povstání. Pekingská vláda pravidelně uzavírá tento himálajský region v období, které zahrnuje oslavy tibetského Nového roku Losar, připadající letos na 22. až 24. února, a výročí masových protivládních demonstrací v Tibetu z roku 2008.

Po demonstracích z března 2008, které ve Lhase provázelo žhářství a rabování, nesměli cizinci do Tibetu více než rok. Poté byl zahraničním návštěvníkům vstup znovu povolen, musejí však cestovat ve skupinách s čínskými cestovními kancelářemi a k čínskému vízu je ještě vyžadováno zvláštní povolení.

,