Chystáte se na cesty? Nezapomeňte se pojistit!

Při plánování zahraniční dovolené by lidé měli myslet i na to, že mohou v cizině onemocnět nebo utrpět úraz, a měli by tak uzavřít cestovní zdravotní pojištění. Pokud se chystají na pobyt delší než půl roku, měli by se poradit ve své pojišťovně, jak to bude s placením pojistného.

"Neznalost zákona neomlouvá, a tak by turisté po návratu z cest mohli platit i desítky tisíc korun dlužného pojistného včetně penále," řekl Jiří Suttner z Všeobecné zdravotní pojišťovny. Podle něj občan neplatí v České republice pojistné, pokud se při dlouhodobém pobytu v cizině zdravotně pojistí. O tom musí po návratu předložit pojišťovně doklad. Neplatí je také tehdy, když před odjezdem dá pojišťovně písemné prohlášení, že v cizině bude ošetřen na základě mezistátních smluv. Po návratu se musí v pojišťovně opět přihlásit.
   

Přehled zemí, s nimiž má náš stát tuto mezistátní smlouvu, mohou občané získat na ministerstvu zdravotnictví. Například v Řecku mohou Češi očekávat bezplatnou ambulantní první pomoc a ošetření při úrazech a náhlém onemocnění, kdy lékařský zákrok je nevyhnutelný a neodkladný.
 

Ve Velké Británii bude občan České republiky ošetřen bezplatně při úrazu, akutním onemocnění, a když potřebuje okamžité lékařské ošetření. Lidé by podle Suttnera měli počítat s tím, že uhradí poplatky, které hradí tamní obyvatelé mimo pojištění. Smlouva s Kyprem zajišťuje bezplatně nezbytné léčení při úrazu a akutním onemocnění.
   

Naopak smlouvy dříve uzavřené mezi vládou Československa a Sovětského svazu doznaly řadu změn a mnohé již neplatí. Tak je tomu v případě Kazachstánu, Litvy, Lotyšska, Estonska, Uzbekistánu, Běloruska, Ruska a Ukrajiny. Je proto nezbytné, aby se lidé před dlouhodobou cestou do těchto zemí velmi podrobně a přesně seznámil s podmínkami, za nichž bude moci v cizině získat zdravotní péči, dodal Suttner.