Chřiby: za tajemstvím mystických hradišť

  • 13
Nejzdravější bukové lesy v Česku, krásná příroda, pitoreskní skály, mystická hradiště, staré hrady... To vše můžete prozkoumat, pokud se vydáte na jarní toulky do vrchoviny Chřiby na pomezí Hané a Slovácka. Výlet sem je dobrým tipem i pro cyklisty.

Řídké osídlení zavinila příroda

Chřiby tvoří přirozený přírodní předěl mezi rovinami Hornomoravského a Dolnomoravského úvalu, na nichž se rozkládají svérázné moravské regiony Hané a Slovácka. Chřibům se též lidově říká Buchlovské hory a to podle překrásné siluety středověkého hradu Buchlova, která tvoří spolu s okolními kopci neodmyslitelnou dominantu krajiny v okolí Uherského Hradiště.

Chřiby patří do velké rodiny karpatských pohoří a přestože jsou nízké (nejvyšší kopec Brdo měří pouze 586 m), v mnohém připomínají sousední Hostýnské vrchy nebo i poněkud vzdálenější Moravskoslezské Beskydy.

Tvoří je především zvrásněné vrstvy pískovců, jejichž nestejnoměrná odolnost se přičinila o vznik morfologicky členitého a k osídlení málo vhodného reliéfu. Právě proto jsou Chřiby téměř souvisle pokryty obrovským kobercem bukových lesů, které patří podle nejnovějších poznatků k nejzdravějším v celé České republice.

V této souvislosti se již delší dobu uvažuje o zřízení chráněné krajinné oblasti. Z projektu však zřejmě nic nebude, jelikož dřevařská ani myslivecká lobby si nic podobného nepřeje.

Tip iDNES: Tajemný svět skal

Lákají-li vás skály a výlety do nepříliš objevených koutů přírody, rozhodně si přečtěte knihu "Tajemný svět skal" od Jana Vítka. Kniha poutavě mapuje pozoruhodné skalní útvary na celém území České republiky od Krušných hor až po Beskydy.


Věž Kozel, oblíbená mezi horolezci

Pitoreskní skály

Další přírodní hodnotou Chřibů jsou četné pískovcové skalní útvary, které patří k tvarově nejrozmanitějším u nás. Podíváte-li se do podrobné mapy nebo turistického průvodce, najdete zde celkem 15 lokalit s výskytem skal, z nichž mnohé jsou chráněny v kategorii přírodní památka nebo přírodní rezervace.

Mezi horolezci je nejoblíbenější dvacetimetrová bizarní věž Kozel a skalní minilabyrint Čertovky, uváděný v mapách jako Osvětimanské skály.

Přírodovědně nejcennější  je však skalní město pod kopcem Svatá Barbora u Buchlova, kde se nachází celkem 10 členitých skalisek s velmi pestrou mozaikou povrchových tvarů.

Mezi mnohé historické zajímavosti Chřibů lze zařadit také skalisko Králův stůl u Jankovic, které se uvádí roku 1228 v zakládací listině velehradského kláštera jako hraniční kámen. Pískovcový blok byl však lidem z okolí známý již mnohem dříve. Odborníci soudí, že mohl sloužit jako megalitický dolmen k určování slunovratu.

Mystikou opředená hradiště

Přestože dnešní osídlení Chřibů je nevelké, v dávné minulosti tomu bylo jinak. Důkazem jsou četná hradiště, po nichž zbyly do dnešních dob mohutné valy na vrcholech některých kopců. Nejrozsáhlejší jsou neolitická sídliště lidu popelnicových polí na Holém kopci vedle Buchlova nebo v prostoru kót Hroby (502m) a Brdo (586m).

MŮŽE SE HODIT

Zajímavá místa v okolí

Brdo – nejvyšší vrchol s novou kamennou rozhlednou.
Budačina – pískovcové skalisko s malou jeskyní.
Bunč – turistická chata na hlavním hřebeni Chřibů, velmi ostré silniční stoupání.
Komínky – drobné pískovcové skalky zpřístupněné tesanými schůdky.
Velehrad – proslulé poutní kostel a klášter úzce spjatý s Velkomoravskou říší

Jak se tam dostat

1) Železniční tratě se Chřibům poměrně zdaleka vyhýbají, takže chcete-li se více přiblížit k chřibským lesům, musíte z vlaku přesednout na autobus. Nejvýhodnější autobusové spoje vyjíždějí do nitra Chřibů z Uherského Hradiště, Kroměříže nebo z Kyjova.

2) Pojedete-li autem, můžete výhodně zaparkovat přímo na hřebeni Chřibů a podniknout odtud například krásné túry na kole. Velké parkoviště se nachází v sedle U křížku na horské silničce spojující Koryčany a Osvětimany nebo u turistické chaty Bunč na silnici mezi Zdounkami a Modrou u Velehradu.

Další hradiště v Chřibech pocházejí z dob Velké Moravy. Patří k nim také národní kulturní památka Svatý Kliment, ukrytá pod lesním příkrovem na jedné z chřibských vyvýšenin.

Historici soudí, že zde byla důležitá cyrilometodějská stanice a snad i řeholní škola. Objevily se dokonce spekulace o přítomnosti Metodějova hrobu. Dnes na tomto významném místě naší historie můžete spatřit základové zdivo augustiánského kláštera ze 14. století a malou zvoničku.

Atmosféru dávné minulosti si mohou přítomní poutníci připomenout písní "Hospodine pomiluj ny", jejíž tóny lze vyťukat na zavěšené železné kolejnice různých délek.

Siluety středověkých hradů

Zatímco středověké hrady patří ve většině jiných oblastí k nejstarším historickým památkám, v Chřibech jsou naopak těmi nejmladšími.

Dnes nejvýznamnější je určitě Buchlov, romantiku dávných časů však možná ještě více připomíná Cimburk, ukrytý v hlubokých lesích. Poslední dobou se tento historický objekt stává stále přitažlivějším turistickým magnetem. Z rozsáhlého goticko-renesančního hradu se zachovala štíhlá kulatá věž, torza paláců i zdivo hradeb.

Podle vědců je Cimburk architektonickou obdobou známého českého hradu Bezděz, což by zřejmě svědčilo o angažovanosti českého krále během jeho založení ve 13. století.

Na Cimburku strávil své mládí Ctibor Tovačovský – významný představil naší renesanční literatury, který po sobě zanechal díla Knihy Tovačovské a Hádání pravdy a lži. Další důležitou památkou Chřibů je také hrad Střílky, z něj se však zachovaly jen velmi skromné zbytky.

 

Cimburk

Kazatelna

Národní kulturní památka Svatý Kliment. Historici soudí, že zde byla důležitá cyrilometodějská stanice a snad i řeholní škola. Objevily se dokonce spekulace o přítomnosti Metodějova hrobu.

Kozel

Obálka knihy Tajemný svět skal od Jana Vítka