Chorvatský Hum: městečko na konci cesty

Pod hradbami Humu končí klikatá cesta. Nevěřícně zastavíte a rozhlížíte se, kudy dál. Zapomeňte na shon, na okna do ulice, po které do rána jezdí auta. Zhluboka se nadechněte a uvolněte. Tady nic z toho nepotkáte. Tohle je jiné město, vlastně i slovo vesnice zde zní nepatřičně - žije zde totiž čtrnáct obyvatel.

Město? Je tohle vlastně ještě město? ptá se snad každý, kdo vchází klenutým podloubím dovnitř.

Jedna úzká cesta vede k místnímu hřbitovu a starobylému kostelíku, ve kterém jsou fresky z 12. století. Druhá směřuje za opevnění města. Všude pusto a prázdno. Kamenné domky se tu dají spočítat na prstech jedné ruky, maximálně dvou.

"Bydlí tady jen jedno dítě, malá holčička - a pár lidí mladších dvaceti let, zbytek jsou starší lidé," říká Aleksandar Merlak, majitel místní proslulé hospůdky Humská konoba.

Pokud přicházíte s dobrými úmysly, jste zde vítáni, hlásá nápis nad branou kdysi dvoutisícového města Humu.

Pojďme tedy dovnitř: náměstíčko, věž, zbytky hradu, uzoučké uličky a několik domečků s prádlem na balkoně. Scéna, která jako by vypadla z filmu odehrávajícího se v dávném středověku.

Městečkem procházela historie
Nikoho tedy nepřekvapí, že právě Hum a jeho okolí se staly centrem šíření hlaholského písma v Chorvatsku. Ještě na začátku dvacátého století se tady hlaholicí běžně psalo.

V Humu a okolí sice bydlí jen pár lidí, tradice se tu však dodržují dodnes. Hum spolu s šestnácti okolními vesnicemi (dohromady to dělá asi 190 obyvatel) si už po století každý rok volí svého župana Humštiny.

"Vybere se jedenáct starších mužů, soudců, kteří si mezi sebou zvolí župana. Není to placená funkce, je to spíše věc cti," říká Aleksandar, který je na zvyky svého města pyšný.

A není divu. Hum je městečko, o kterém lze bez nadsázky říci, že tudy procházely dějiny. Benátská republika, rakouské císařství, v devatenáctém století chorvatské národní obrození, které zdůrazňovalo tradici hlaholismu, italská okupace po první světové válce trvající až do roku 1943. Nic z toho Hum, živý monument chorvatské historie, neminulo.

Pokud letos zamíříte na Istrii, nevynechejte ho ani vy. Toto bohem zapomenuté město za to stojí.

MŮŹE SE HODIT 

Jak se tam dostat: Hum se nachází nedaleko tunelu Učka, směrem na Buzet a Umag. Z této silnice se odbočuje v Rogu.

Ubytování: V Humu jsou k dispozici apartmány. Jedna noc stojí 80 kun. Informace vám poskytnou v místní hospůdce.

Co nevynechat: Večeře v Humské konobě - těstoviny s lanýži, domácí klobásky, istrijský prušt, pálenka travarica či křupavý desert kroštule vás nezklamou.

Za hradbami se skrývá starobylé městečko - věž, miniaturní náměstíčko a úzské ulice.

Počet domů v Humu by se dal spočítat na prstech obou rukou.

,