Chiemsee

Chiemsee - Jezeru Chiemsee se přezdívá Bavorské moře a leží několik desítek kilometrů od Mnichova | foto: CHIEMSEE TOURISMUS

Chiemsee: Tajuplný jezerní zámek šíleného Ludvíka

  • 23
Před 130 lety nechal výstřední bavorský král vybudovat na ostrově uprostřed jezera Chiemsee kopii francouzského Versailles. Měla být jeho uzavřeným světem, ale hned po jeho záhadné smrti se stala obrovskou turistickou atrakcí.

Vstaňte brzo ráno, jinak magii toho místa nepocítíte naplno. Jezero Chiemsee, "bavorské moře", leží pár desítek kilometrů od německého Mnichova, a turisté v loďkách, parnících či parním vlaku ho berou útokem hned od rána.

Zkuste je předehnat. Za rozbřesku na břehu jezera pochopíte, proč právě tady vybudoval slavný Ludvík II. Bavorský jedno ze svých sídel snů (tím dalším je "pohádkový" Neuschwanstein).

 V přístavu se pohupuje kolesový parník z dvacátých let a ztrácí se v oblacích ranní mlhy. Za modrou hladinou vykukuje zpoza stromů ten tajuplný zámek a - na druhém ostrově - věže prastarého kláštera. Kulisu dotvářejí bariéry majestátního předhůří Alp.

A ticho je takové, že slyšíte cinkání příborů, které na stoly kaváren a hospod pečlivě rovnají číšnice, z nichž, zjistíte brzy, tak čtvrtina pochází z Čech či ze Slovenska.


Vnitřek zámku slavného Ludvíka II. Bavorského na každého
zapůsobí okázale

Tehdy, v sedmdesátých letech 19. století, se sem nejspíš ve stejně poklidném dni dostal král Ludvík a rozhodl se zbudovat své nové sídlo. Daleko od lidí, uprostřed vod a na dohled hor.

Je to zvláštní stavba, když ji uvidíte, trochu zívnete, ledasjaký zapomenutý zámeček českého či moravského venkova vypadá v líném letním slunci romantičtěji. Jenže neuvěřitelná okázalost jeho vnitřku návštěvníka přinutí změnit názor, a to i ty, kteří mírně opovrhují muzei a nehybnými předměty ve vitrínách.

Vstupní schodiště z mramoru bezpočtu barev a s bělostnými sochami bere dech, kvůli tomu však nevzniklo. Honosnější přijímací místnosti je těžké si představit, nikdo v nich však nikdy neměl být přijímán.

A nekonečný sál zrcadel je dokonce delší než ten ve Versailles, ač se tu slavnosti nikdy konat neměly. Stejně by se na ostrov jen obtížně dostávaly zástupy hostí. Ludvík postavil honosné sídlo, ale postavil si ho jen a jen pro sebe, kvůli své soukromé pýše, a také jako hold absolutistickým francouzským vládcům, které bezmezně obdivoval.

Měl tu dokonce i "státní ložnici", neboť jeho milovaní francouzští králové konali svoji první a poslední audienci ze svého lože. Nikdy na té pozlacené posteli nespal, zemřel krátce po dostavění paláce a zemřel za podezřelých okolností, našli ho utopeného na mělčině jednoho z bavorských jezer. Jak zahynul, není dodnes jasné, variant je bezpočet - od nešťastné náhody po chladnokrevnou vraždu naplánovanou jeho dynastickými soky.

Hned poté se stala z jeho sídla velká turistická atrakce a bavorská honorace byla ochotná dávat značné sumy za šanci pohlédnout do tajemné okázalosti legendárního krále. Zaplatit vstupné si však tehdy mohli dovolit jen bohatí, dnes projde zámkem půl milionu lidí ročně.


Zámek byl postaven v 70. letech
19. století

Kult "šíleného Ludvíka" tedy žije dál, a stejně tak žije kult blahoslavené Irmengardy, pravnučky Karla Velikého, která na dalším ostrově v Chiemsee v devátém století založila klášter. Funguje dodnes a jeho věže čouhající zpoza zeleně patří k dominantám ostrova.

Poutníci z celého Bavorska se jezdí poklonit schránce s Irmengardinými ostatky v místním chrámu. Zdi poblíž jsou oblepeny děkovnými vzkazy a fotografiemi dětí, za jejichž narození se zde jejich rodiče modlili. Je to magické místo, svým tichem a klidem vzdálené davům turistů.

Můžete si představit dávnou atmosféru chrámu, který po staletí stál na konci světa. Nástupkyně abatyše Irmengardy dodnes žijí v obnoveném klášteře, odděleném od okolního světa mříží s uctivým vzkazem: "Návštěvy nejsou možné".

Kromě nich tu žije ještě pár set ostrovanů, a pokud ochutnáte v místní hospodě výborné ryby z jezera, pochopíte, proč Chimsee láká po staletí aristokraty, mnichy i rybáře.

Nezapomeňte poodjet od jezera a třeba naslepo projíždět hlubokými údolími a malými městy jihu úhledného Bavorska. Ale pozor, český turista zjistí, že nové (a mírně nepochopitelné) trendy úspěšně útočí na turisty bavorské.

Tedy například zjistíte, že v půjčovně kol vám nabídnou moderní motokolo, které sice nejede samo, ale při šlapání do kopce jeho elektromotor cyklistovi umožní značný stupeň flákání.

Když vám dojde baterka, v některém z hotýlků či kaváren vám ji prostě vymění. A pokud nesportovní motor odložíte a do kopců vyrazíte pěšky, i zde se můžete velmi rychle cítit mimo, a tedy na okraji společnosti.

Lesy, hory i nížiny totiž v posledních letech dobylo tzv. nordic walking (volně přeloženo: severské chození) a zhruba polovina všech turistů plahočících se kolem vás bude mít v rukách hůlky.

Příznivci tohoto "nového sportu" vám s gustem a poměrně přesvědčivě vysvětlí, že zapichování hůlek při chůzi procvičuje veškeré svalstvo těla, no a že chodit bez hůlek je prostě trochu ignorantství. Hůlky nehůlky, plavit se, jezdit na kole či prostě se jen potloukat Bavorskem stojí za to.

Může se hodit

Vstupné do zámku je sedm eur.

Jak se tam dostat
Z Prahy na Rozvadov, Mnichov, Rosenheim, Prien am Chiemsee. Z Brna na Vídeň, Linec, Salcburk do Prien am Chiemsee.