Nádhera Chalupského jezírka

Nádhera Chalupského jezírka | foto: Vratislav Konečnýpro iDNES.cz

Chalupská slať, perla Šumavy v každém ročním období

  • 26
Kousek od silnice z Borových Lad na Kvildu, u obce Svinná Lada, se skrývá jeden z nejromantičtějších koutů Šumavy. Podobný ráz krajiny najdete v západočeské rezervaci Soos, tady je ale komornější, zadumanější, přirozeně půvabný.

Povalový chodník začíná nedaleko perfektně fungujícího infocentra, kde si na názorných ukázkách i prostřednictvím filmu můžete doplnit znalosti o slatích, jak jsou nazývány zdejší rašeliniště.

Pohádkové místo

Jednosměrná stezka k rašeliništi měří asi 600 metrů, na jejím konci stojí dřevěná výhledová plošina, ze které uvidíte ten div, jako by vyšel z ruské pohádky. Nádherné jezírko s ostrůvkem, břehy zarostlé travinami, břízami a borovicemi. Doma je tu masožravá rosnatka okrouhlolistá,  ale ta je tak drobounká, že ji sotva najdete.  Stezka je bezbariérová, nemá žádná převýšení.

Po hladině se prohánějí kačeny, zapomeňte ale na jejich krmení, hlásá velká tabule. Přitáhlo by to sem nežádoucí další populaci a narušilo ekosystém.

Dříve byla oblast naprosto nevyužitá, ležela ladem, odtud název lada. Krajina se slatěmi se začala měnit až s těžbou rašeliny. Zprvu se sušená používala jako stelivo pod dobytek, poté se s ní začalo topit. Ruční těžbě se říkalo borkování, lopatkou se vydloubávaly jakési cihly, které se sušily a pak vozily do nedaleké františkovské papírny.

Zajímavostí je, že se uvažovalo o vypuštění Chalupského jezírka, k čemuž naštěstí nedošlo. Hospodářská krize ve 30. letech minulého století zlikvidovala továrničky na rašelině závislé, ale těžba v omezeném rozsahu pokračovala až do roku 1946.

V roce 1947 panovalo velké sucho, rašelina zřejmě samovznícením zahořela a požár zachvátil celé okolí včetně celé přilehlé Novosvětské slatě. Pod povrchem doutnal řadu měsíců a zastavila ho až silnice vedoucí na Nové Hutě, před válkou nazývané Kaltenbach.

Všude jsou husté a zdravé lesy.

Chalupské jezírko

Král Šumavy

Krajina je tu jako z Krále Šumavy. Ostatně nedaleko odtud Kilián Nowotny, jak se "král" jmenoval, lidi přes Bučinu převáděl. Směrem na Kvildu stojí kousek od silnice téměř neoznačený pomník dedikovaný králi Šumavy, spíše králům. Převaděčů, než byla hranice neprodyšně uzavřena, bylo více. 

Na Šumavě jsou slatí desítky, ale jen tři jsou přístupné. Kromě Chalupské, která je nejromantičtější, můžete navštívit i Tříjezerní a Jezerní slať.