Cestovní kanceláři Turistika a hory se zabil klient na Matterhornu

  • 1
Na švýcarské hoře Matterhorn se tento týden zabil účastník zájezdu ostravské cestovní kanceláře Turistika a hory. "Nebudeme se k tomu zatím vyjadřovat," říká do telefonu pracovnice prodejního oddělení kanceláře, která se odmítá představit. Neštěstí však potvrzuje. Smrt potvrzuje i účastnice zájezdu Helena Krinková."Před týdnem jsem avizoval, že jedna známá jede minulý týden na pochybný zájezd s pochybnou cestovkou," komentuje matterhornskou tragédii bývalý horský průvodce a dnes šéfredaktor odborného časopisu Outdoor magazín Jakub Havel. "Byl jsem bohužel úspěšný vizionář."

 

Zájezd měl znaky klasických českých akcí ve vysokých horách. Stál jen čtyři a půl tisíce korun, přestože autorizovaní horští vůdci stojí v této oblasti několik tisíc švýcarských franků. Cestovka se již předem zřekla odpovědnosti formulací “CK zajišťuje jen průvodcovský doprovod po dobu přepravy. (…) Vedoucí budou na některé vybrané vrcholy rovněž vystupovat. Účastníci se mohou přidat.” Horští vůdci přitom berou celou odpovědnost za své klienty.

V nedávném testu bezpečnosti zájezdů na ledovcové hory, který pořádala MF DNES na začátku letošního léta, skončila Turistika a hory nevalně. Během výstupu na Grossglockner chyběly klientům některé životně důležité pomůcky jako helmy a horolezecké hrudní úvazy. Zároveň žádný z průvodců neměl zkoušky profesionálního horského vůdce, které by ho opravňovaly k vodění klientů na hory za peníze.

“S vůdcem je lezení dražší, ale bezpečnější,” lakonicky shrnuje výhody a nevýhody vodění slovenský vůdce Róbert Gálfy. “Nikomu ovšem nedoporučuji lézt s českou nebo slovenskou cestovní kanceláří, protože nezaručuje ani nejzákladnější bezpečnostní standardy.”

V Česku neexistují jasné právní rozdíly mezi profesionálním voděním za peníze, s veškerou odpovědností vůdce a prací s členskou základnou sportovního svazu. Stejná situace jako v horách ovšem i v rámci stejně nebezpečného raftingu. Lepší je to například u potápění nebo létání, kde se vydávají průkazy s jasnou kompetencí jejich nositelů.

O cestě, kudy cestovka vystupovala na Matterhorn

I dnes půl druhého století po prvovýstupu Hornliho hřebenem se jedná o náročný horolezecký podnik, který zvládnou jen lidé se zkušenostmi v horách. Ve dvanáctimístné horolezecké stupnici jsou některé úseky označeny stupněm čtyři. Střídá se zde sníh, led, rozlámaná skála a štěrk. Často je potřeba pro výstup i sestup používat lana. Extrémně rychle se na hřebenu mění počasí. Matterhorn jde totiž přeložit jako vždy zamlžený vrchol nebo vrchol v oblacích. Rychlá družstva dokážou vystoupit na Matterhorn a zase z něho sestoupit za jeden den. Všichni vyrážejí ve tři hodiny ráno, ale mnozí se vrátí až druhý den po nepříjemném bivaku ve stěně.

Jakub Turek (MF DNES)

Odkazy do IDNESu:

Horští průvodci bývají lehkomyslní

Pozor, i v létě do hor jen s odborně vyškolenými vůdci

Když se rozpovídají příležitostní průvodci...

Horolezectví

Odkazy do WEBu:

Cestovní kancelář Turistika a hory

Co by měl horolezec znát, než vyrazí (německy)

Prvovýstup (anglicky)

Horolezecký průvodce po Matterhornu (česky)

Další zprávy o neštěstí na Matterhornu lze očekávat ve čtvrtek dopoledne.

 

Švýcarský Matternhorn si vyžádal lidskou oběť v podobě českého turisty.