Itálie, zátoka a domy na útesech v Polignano di Mare

Itálie, zátoka a domy na útesech v Polignano di Mare | foto: Vít Štěpánekpro iDNES.cz

Jižně od Bari najdete pravou Itálii. Cestovky nabízejí masové Gargano

  • 50
Jižně od Bari začíná stará, dobrá Itálie. Nabídka českých cestovek do Apulie se však točí hlavně kolem Gargana. Pokud nemáte rádi masovou turistiku, této oblasti se v sezoně vyhněte. V přístavním městě Bari najdete ospalá městečka, opevněné usedlosti obklopené olivovými háji i rozmanité pláže.

Na jihu Itálie panují úplně jiné poměry než v severní části země. Nejenže je kraj výrazně chudší a slunce o dost nemilosrdnější, ale přijíždí sem i daleko méně turistů, ze střední Evropy je to taky o pořádný kus dál. Nepochybně i díky tomu si italský jih zachoval mnohem autentičtější prostředí, než jaké najdete kolem Benátek či Milána. Počínaje vstřícným chováním domorodců přes nefalšované tradiční slavnosti až po originální místní kuchyni.

Naše pozvánka vede do kraje Apulie (italsky Puglia) na jihovýchodě země, kde si užijete krásné a velmi různorodé mořské pláže, ale i zajímavé památky. A pokud chcete poznat pravé Mezzogiorno, jak sami Italové označují jih své země, stačí zabrousit do vyprahlého vnitrozemí.

Gargano: skály a krásné scenérie, ale „masovka“

Poloostrov Gargano připomíná svojí polohou a tvarem ostruhu na pomyslné italské „botě“. Je to jediné turisticky masově navštěvované území v Apulii a současně také jediné hornaté území v kraji.

Vápencové skály, které poloostrov vyplňují, spadají na jižním a východním pobřeží Gargana strmě k moři a vytvářejí malebné scenérie, kde nechybí útesy, rozeklané poloostrovy, přirozená skalní okna či jeskyně. Tohle jinde v Apulii nepotkáte... ale těch lidí! Problémem Gargana totiž je, že kvůli komplikovanému terénu zaujímají pláže jen malou část pobřežní linie a v hlavní sezoně se sem turisté jaksi nemohou vejít. Proto doporučujeme zamířit na Gargano až po prázdninách, nejlépe v druhé polovině září, kdy ještě bývá stabilní počasí a návštěvníků řádově ubude.

Itálie, Apulie, Gargano, resort Pugnochiuso

Resort Pugnochiuso

Itálie, Apulie, Vieste, pláž Castello

Vieste, pláž Castello

Hlavním turistickým střediskem Gargana je městečko Vieste. U pláže Spiaggia del Castello najdete charakteristický skalní monolit zvaný Pizzomunno, asi nejfotografovanější motiv celé oblasti. Podobně jako jiná pobřežní města na Garganu ale Vieste již mnoho ze svého původního charakteru ztratilo, služby jsou orientované hlavně na turisty. A tak mnohem spíš než zapadlé trattorie, v nichž místní starci hrají navečer domino, tu potkáte obchody se suvenýry a různými cetkami.

Itálie, Apulie, Gargano, Baia delle Zagare

Terra di Bari: syrová a krásná Itálie

To „země kolem Bari“ (italsky Terra di Bari), dlouhý pás pobřeží kolem správního střediska Apulie Bari, je úplně jiná káva. I v létě mezi rekreanty drtivě převažují Italové, mísí se tu domácí s dovolenkáři ze severu. Dost často vám tu nikdo jinak než italsky rozumět nebude a úderem 13. hodiny se vesnice i městečka vylidní, jako by měl nastat konec světa. Tady se ještě dodržuje opravdová siesta.

V nabídkách českých cestovních kanceláří budete pobyty v „letoviscích“ kolem Bari hledat jen těžko. Vydejte se sem na vlastní pěst, odměnou vám budou autentické zážitky ze země ještě nezkažené masovým turismem.

Itálie, starý přístav v Monopoli

Výborným východištěm pro poznávání Terra di Bari je městečko Monopoli, položené na půl cesty mezi Bari a Brindisi. Jeho stará část, přimknutá k neuvěřitelné pitoresknímu přístavu, dýchá minulými staletími. Vaše nohy tu budou šlapat místy po mramoru, místy po zvětralé vápencové dlažbě, průčelí některých kostelů obrůstá tráva a když se kolem páté odpoledne vracejí z moře rybáři a začnou vykládat své úlovky, vznikne na molu improvizovaný rybí trh.

Stará část Monopoli je sice pěší zónou, ale ve skutečnosti rozhoduje šířka. Auto totiž můžete očekávat všude, kde je ulička širší než dva metry. A kam se nevejdou auta, tam projedou motorky.

Itálie, v uličkách starého města v Monopoli

Pobřeží kolem Monopoli tvoří nízké vápencové útesy, mezi nimiž vznikla řada malých uzavřených zátok s krátkými písčitými plážemi. Dvě z těchto plážiček přímo přiléhají k historickému jádru. Kdy se vám stalo, že jste se slunili na břehu nádherného, tyrkysově zbarveného moře pouhých sto metrů od majestátní věže středověké katedrály?

Itálie, skalnaté zátoky na okraji Monopoli

Vnitrozemí: podivné „úly“ mezi olivovými háji

Vnitrozemí Apulie pokrývá vyprahlá vápencová plošina zvaná Murgia. Spíše než kompaktní vesnice tady potkáte osamocené zemědělské usedlosti, čas od času na vyvýšenině vykoukne menší městečko. Starobylým farmám, které bývaly v minulosti opevněné, se říká masserie. Některé z nich dnes slouží jako ubytovací zařízení a v mnohých se můžete zastavit na ochutnávku zdejších vín.

V Apulii vedou těsnou většinou vína červená a jejich královnou je odrůda zvaná Primitivo. Nenechte se odradit názvem, těžký tmavý nápoj se výborně hodí ke zdejším pokrmům, kterým zase vévodí typické těstoviny orecchiette ve tvaru mušliček.

Itálie, portál kostela San Nicola v Bari

Portál kostela San Nicola v Bari

Itálie, v uličkách starého města v Monopoli

V uličkách starého města v Monopoli

Mnohem větší plochy než vinice ale pokrývají v Apulii olivové háje, často v sadech obrovských rozměrů, s jednotlivými stromy daleko od sebe.

Část apulského vnitrozemí jižně od Monopoli ovšem především charakterizují tzv. trulli (jednotné číslo trullo). Jsou to menší stavby stojící na kruhovém půdorysu, kryté kuželovitou střechou obloženou zvenčí plochými kameny z tmavého vápence. Stěny těchto podivuhodných staveb jsou omítnuty bíle, aby v horkém létě odrážely sluneční paprsky, často v krajině září na velkou vzdálenost a při troše fantazie připomínají velké úly.

O původu trulli existuje několik teorií, ale zdá se, že současné stavby jsou staré nejvýše několik staletí. Sloužily jako obydlí i pro skladování úrody, a v řadě z nich se dodnes bydlí. Trulli najdete jak osamoceně v krajině mezi kamennými zídkami, tak ve skupinách v městečkách a vesnicích.

Za „hlavní město trulli“ bezesporně platí nevelké Alberobello v údolí Valle d’Itria, kde takových staveb najdete asi tisíc. Alberobello si tím dokonce vysloužilo zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Zatímco hlavní „trullí čtvrť“ v Alberobellu, svažitá Rione Monti, se plně oddala turistickému byznysu a prakticky všechna trulli zde slouží jako prodejny suvenýrů, restaurace či krámky, tak druhá, poněkud menší oblast Rione Aia Piccola na protilehlém kopci si uchovala autentickou atmosféru. Hlavně proto, že v tamějších trulli se stále normálně bydlí.

Itálie, trulli v Alberobellu

Salento: kde končí země

Jižně od důležitého přístavu Brindisi se rozkládá Salentinský poloostrov, zvaný krátce Salento, nejzazší část podpatku italské „boty“. Je to jedna z nejodlehlejších částí Itálie, již zřetelně nakročená k Východu, vždyť také styky s Řeckem a Byzancí tu byly čilé již od nepaměti.

Kromě nádherného barokního města Lecce, které leží kupodivu ve vnitrozemí, tu nenajdete žádná větší sídla. Pobřeží lemují malebná městečka, často založená již starými Řeky, obvykle v nich najdete důkladně opevněný hrad nebo pevnost. Pobřeží je střídavě písčité i skalnaté.

Itálie, Apulie, Salento, útesy San Andrea poblíž Lecce

Přístav Otranto je nejvýchodnějším městem Itálie, ale vy se můžete vydat ještě dál na jih, až k mysu Santa Maria di Leuca. Jak vám signalizuje obří maják, postavený na vysoké plošině nad mořem, tady skutečně končí země. Pod vámi se setkávají vody Jaderského moře na západě a Jónského na východě. Lodě, které na zdánlivě nekonečné modré hladině uvidíte, mají namířeno nejspíš do Řecka nebo do Turecka.

může se hodit Jak se tam dostat Letecká společnost Wizz Air vypravuje dvakrát týdně přímé lety mezi Prahou a Bari. Do Bari létá také řada strojů Ryanairu, například z Bratislavy. Poměrně časté spojení z celé Itálie i z různých koutů Evropy je i na letiště v Brindisi. Doprava na místě Italské státní dráhy provozují hlavní trať z Foggie (odbočka na Gargano) přes Bari, Monopoli a Brindisi až do Lecce. Jízdní řády najdete na www.ferroviedellostato.it. Jižní části Apulie ovšem vládne soukromá Jihovýchodní dráha (Ferrovie del Sud Est, FSE), která provozuje například turisticky užitečné tratě Salentinským poloostrovem nebo železnici z Bari přes Alberobello do Tarentu. Podívejte se na www.fseonline.it. Jednotlivá městečka a vesnice spojují i autobusové linky, ale zjistit jízdní řád a odjezdová místa bývá bez znalosti italštiny často nadlidský úkol. Ubytování Mimo sezónu jeďte klidně „na blint“ – na rozdíl od většiny ostatních oblastí Itálie je v Apulii poměrně rozšířené ubytování typu Bed&Breakfast, v cenách 50 až 70 € za dvoulůžkový pokoj se snídaní. Pokud chcete mít jistotu předem, můžete zkusit třeba server www.booking.com nebo www.venere.com. Mapy © Google