Cestovatelka vydává svůj "Africký deník"

Africký deník je knihou o Heleně Šťastné-Bübelové, ženě, která se svými přáteli procestovala v českém automobilu rovníkovou Afriku ještě před Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem. Rukopis deníku objevil Stanislav Brouček a doprovodil ho výkladem, který čtenářům přibližuje pestrý život cestovatelky. Vzpomínky na Helenu připojil i cestovatel a spisovatel Zikmund, který je jejím přítelem po více než půl století. Cestovatelčin deník doplňují fotografie, ale i kresby a malby domorodců. Zachytila je při práci, tanci, hrách i obyčejích.

Šťastná-Bübelová se narodila v roce 1920 v Berlíně a v Německu strávila se svými rodiči, kteří pocházeli z Přibyslavi, prvních šestnáct let svého života. Do Afriky odcestovala z Prahy, kde prožila dalších deset let. Odjížděla s odhodláním "republice svojí prací co nejvíce prospět". Na černém kontinentě se však rozhodla zůstat a její vztah k Československu, které zatím ovládli komunisté, se měnil. "Stalo se tak až po tom, když nám v Londýně nechtěli prodloužit pasy," vzpomíná.
   

Na africké pevnině žila sedm let a na Madagaskaru dalších dvanáct. Do Evropy se vrátila v roce 1960, když Malgaši získali nezávislost, a usadila se ve Francii v Nice, kde žije dosud. Vzpomínky na Afriku silně zakořenily v její duši a africká zkušenost pro ni zůstala něčím víc než jen jednou z epizod jejího bohatého života.