Antonín Dvořák byl jedním z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob.

Antonín Dvořák byl jedním z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob. | foto: Kudy z Nudy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Cestování plné hudby a rusalek: místa, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Víte, že první skladba, která zazněla po přistání na Měsíci, byla Novosvětská symfonie? Jejího autora Antonína Dvořáka známe jako jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob, ale co víme o jeho životě a místech, kde žil a tvořil? Portál Kudy z nudy vás zve na výzvědnou okružní cestu.

Většina životopisů začíná vcelku fádním údajem „narodil se“. Ano, to víme, bylo to právě před 175 lety, počátkem září v 1841 v Nelahozevsi. Dnes sem lidé jezdí zejména kvůli renesančnímu zámku, ale výlet můžete spojit s prohlídkou Dvořákova památníku v rodném domě a kostela sv. Ondřeje, kde jako malý koncertoval. Na náměstí stojí skladatelova socha, každoročně se tu konají slavnosti Dvořákova Nelahozeves a k výletu láká stezka, po níž prý Dvořákovi chodívali k příbuzným do Kralup.

Dvořák, Praha a Nové Město

V šestnácti letech odešel Dvořák do Prahy studovat varhanickou školu v Konviktské ulici na Starém Městě a po studiích hrál na violu v orchestru Prozatímního divadla, kde působil pod taktovkou Bedřicha Smetany. Seznámil se s herečkou Josefinou Čermákovou; ta měla čtyři sestry a Dvořák si do rodiny Čermákových pravidelně docházel přivydělávat hodinami klavíru. Zatímco Josefina se později provdala za hraběte Václava Kounice, Dvořák si vzal jednu z jejích mladších sester, Annu.

Dům v Žitné ulici a dům pro tajnou milenku

Kde Dvořák bydlel? První dvě symfonie složil v bytě na Senovážném náměstí, nicméně „jeho“ čtvrtí se stalo Nové Město. Bydlel na Karlově náměstí a posléze už s rodinou také v ulici Na rybníčku. Z okna prý Dvořákovi měli přímý výhled na zvonici kostela sv. Štěpána.

V době, kdy Dvořákovi žili v domě s výhledem na zvonici kostela sv. Štěpána, jim zemřely první tři děti.

Další stěhování bylo poslední, protože plných sedmadvacet let až do Dvořákovy smrti roku 1904 pak bydleli v Žitné ulici v domě č. 14. Tady, u klavíru, nad nímž visela Beethovenova podobizna, vznikala jeho vrcholná díla, průčelí domu v prvním patře zdobí Dvořákova busta. Není bez zajímavosti, že ve stejném domě posléze bydlel Josef Suk, mladý houslista Českého kvarteta, který se roku 1898 oženil s Dvořákovou dcerou Otylkou.

A konečně na Novém Městě najdete i Muzeum Antonína Dvořáka, které sídlí v půvabném barokním Michnově letohrádku v ulici Ke Karlovu. Tady ale Dvořákovi nikdy nebydleli; letohrádek postavil začátkem 18. století Kilián Ignác Dientzenhofer pro hraběte Jana Václava Michnu z Vacínova, který tu prý ubytoval svou tajnou milenku.

Léta ve Vysoké u Příbrami

Když se v listopadu 1877 Josefina Čermáková provdala za Václava Roberta hraběte z Kounic, dostala od něj jako svatební dar zámeček ve Vysoké u Příbrami a záhy sem pozvala sestru s rodinou. Dvořákovi Vysoká učarovala; od švagra časem odkoupil ovčín se špýcharem na druhém konci vesnice a nechal ho přebudovat v příjemný patrový dům, nazývaný vila Rusalka.

Kdyby se splnilo otcovo očekávání, stal by se Antonín Dvořák řezníkem v rodné Nelahozevsi.

Následujících dvacet let na Vysoké rodina rok co rok trávila letní měsíce a Dvořák se tu s nadšením věnoval svým zálibám – sadaření, chovu holubů a samozřejmě komponování. Vznikla tu díla, řazená do vrcholného období Dvořákovy tvorby, například opera Čert a Káča nebo symfonické básně Polednice, Vodník a Zlatý kolovrat.

Cesta za rusalkou

Zatímco vila dodnes patří Dvořákovým potomkům a je veřejnosti nepřístupná, novorenesanční zámeček slouží jako skladatelův památník. V expozici se dozvíte řadu zajímavostí nejenom o Dvořákových inspiračních zdrojích i o zamilovaných místech v okolí, ale také o manželích Kounicových a jejich hostech, kteří na Vysokou jezdívali. Prohlédnete si kostýmy a scény z některých Dvořákových slavných oper, nesmíte zapomenout ani na procházku k Rusalčinu jezírku, k němuž vás od zámečku dovede modrá turistická značka.

Letohrádek, kde sídlí Dvořákovo muzeum, prý dal postavit hrabě Michna pro svou tajnou milenku.

Je to sice nejznámější Rusalčino jezírko v Česku, není ale jediné. To druhé, které pro změnu inspirovalo libretistu Rusalky Jaroslava Kvapila, musíte hledat poblíž Chudenic u Klatov. V mapách bývá označeno jako Kvapilovo jezírko a leží západně od vrchu Bolfánek s rozhlednou a s Americkou zahradou.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipu a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delsí dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz