Museum dá návštěvníkům možnost nahlédnout do života starých Alsasanů.

Museum dá návštěvníkům možnost nahlédnout do života starých Alsasanů. | foto: Adam B. BartošiDNES.cz

Cestování časem v alsaském Ungersheimu

Alsaské ekomuzeum v Ungersheimu vypadá zdálky nenápadně. Vstupní budova ve stylu venkovského stavení se nijak neliší od budov, kterých v této zemi vidíte desítky. Když však projdete dřevěnou brankou, ocitnete se rázem v jiném světě. A v jiném čase.

Důležitým předpokladem nezapomenutelných zážitků je však pěkné počasí. Ekomuzeum je totiž tzv. open air muzeum - tedy muzeum beze zdí, muzeum na čerstvém vzduchu, kde se většina exponátů a aktivit nachází venku. Když se však počasí vydaří, nebude se vám odsud chtít odejít.

Srdce historie a lidových tradic
Pod poněkud bezobsažným názvem ekomuzeum se skrývá to, co bychom v našich poměrech nejlépe označili jako skanzen. Ne ale skanzen ledajaký. Zdejší se buduje už třetí desetiletí a neustále narůstá. Každý rok je jiný, nový.

Na první pohled se před vámi objeví jen pár domků. Jak pak pokračujete v cestě, přibývají další a další. A kdybyste mohli vzlétnout spolu se zdejšími čápy a podívat se na muzeum shora, s překvapením zjistíte, že je to vlastně celé městečko. Slepené a seskládané nově, ale z původních starých budov, které sem byly přeneseny, aby unikly zkáze, která jim na jejich původním místě hrozila.

Ecomuseum Ungersheim

Na zdejších dvaceti hektarech tak naleznete vše, na co si jen vzpomenete - domky, školu, stáje, kostel, nádraží, mlýn, nespočet romantických zákoutí, kvetoucí zahrady a sady, hospodářská zvířata i staré zemědělské stroje, stejně jako repliku elektrického kolotoče v secesním stylu z roku 1900.

Na to, abyste si ekomuzeum prohlédli celé, budete potřebovat zřejmě několik hodin. A strávit se zde dá i celý den, aniž byste se aspoň na chvilku nudili. Pokud jste si chtěli odpočinout od uspěchané civilizace, zde jste totiž na správném místě.

Návrat do minulosti
Skanzen byl založen poblíž města Mylhúzy už v roce 1980 a do vínku mu byla dána myšlenka obnovy, zachování a přehlídky venkovských staveb.

Tuto ideu už přes dvacet let úspěšně rozvíjí, o čemž svědčí neutuchající zájem a 300 tisíc návštěvníků každý rok. Z nich je 45 procent ze zdejšího regionu, 40 procent z ostatních oblastí Francie a 15 procent turistů pochází z ciziny.

Ecomuseum Ungersheim

Začátky však byly skromné. První domky sem byly přeneseny už na začátku sedmdesátých let a kus po kuse sestaveny, aby demonstrovaly, jak se žilo francouzským venkovanům před sto i více lety. V roce 1984 už bylo budov kolem dvou desítek. Dnes se jejich počet blíží stovce.

Zdejší stavby, nábytek, tradice, zvyky a řemesla tak návštěvníkům spolehlivě přiblíží denní život francouzských venkovanů. Stavby navíc pocházejí z různých období, takže lze získat představu o životě Alsasanů jak ve století 16. či 17., tak i před stoletím či dvěma.

A výlet do historie si zde člověk může vychutnat všemi smysly, nejen zrakem. Do reality venkovského života nedávných staletí jej spolehlivě uvede pach hospodářských zvířat, vůně starého dřeva či zvuky pracujících řemeslníků.

Na vlastní kůži
Zdejší muzeum zkrátka nepotřebuje být multimediální, aby vám zážitky zůstaly vězet hluboko pod kůží. Nepotřebuje projekce, modely, počítačové simulátory. Přesto vás vtáhne do minulosti.

A bude to vtáhnutí vskutku se vším všudy. Možná na vás zaútočí vosa z nedalekého úlu, možná se budete muset vyhnout koňskému trusu, budete mít zaprášené boty nebo zvláštní pocit mrazení, když vstoupíte do skromné světničky, ve které žili zdejší předkové.

Možná budete mít poprvé možnost navštívit roztomilou dřevěnou venkovskou školu či nahlédnout do stavení zařízených do posledního detailu, kde chybí snad jen prostřený stůl a oběd.

Nejspíše si zacpete nos, až budete procházet kolem ohrady s prasaty, abyste po pár metrech ucítili vůni kvetoucích stromů a květin. V dálce uslyšíte klokotání vodního mlýna a po celou dobu se budete podivovat nad rozmanitostí a barevností zdejších chaloupek.

Právě takový druh zážitků ekomuzeum nabízí a právě proto je tak úspěšné. Vše je zde totiž opravdové a nefalšované.

Ecomuseum Ungersheim

Ekomuzeum v Ungersheimu je zkrátka odvážný podnik, jediný svého druhu v Evropě. Dává možnost poznat kulturu a rodinný život zdejších lidí, takže chcete-li se o Alsasku a jeho historii něco více dozvědět, určitě byste jej neměli minout.


Ecomusée d´Alsace

68 190 Ungersheim

Tel: 0033/(0)3 89 74 44 74

e-mail: contact@ecomusee-alsace.fr

www.ecomusee-alsace.fr

otevírací doba:

otevřeno každý den (18. březen až 5. listopadu)

10:00-17:00 (říjen, listopad)

10:00-18:00 (březen-červen, září)

9:30-19:00 (červenec, srpen)



Jak do Alsaska

Krásy AlsaskaDo Alsaska se dostanete autem přes Německo, cesta trvá maximálně šest hodin. Nejpohodlnější a nejrychlejší je ovšem letecká doprava. Letenku do Basileje získáte ve švýcarské letecké společnosti Swiss už za 1800 korun, přičemž v ceně jsou zahrnuty veškeré poplatky a je konečná. Příjemná cesta letadlem trvá lehce přes hodinku a na basilejském letišti můžete vystoupit rovnou na francouzskou stranu (kromě švýcarské a německé). Z letiště je to pak do Alsaska slabou půlhodinku autem po příjemné dálnici.