Dovolená, moře - ilustrační foto

Dovolená, moře - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přes tisíc Čechů sedí v cizině ve vězení, nejvíc jich hlásí Londýn

  • 14
Počet Čechů v zahraničí, kteří jsou ve vazbě nebo byli odsouzeni do vězení, loni prudce vzrostl. Zatímco v roce 2010 bylo vězněno 662 lidí, loni jich bylo už 1 034. Uvedlo to ministerstvo zahraničí před zahájením hlavní turistické sezony.

Ministerstvo ve svých každoročních statistikách vychází jen z údajů, které mu odevzdají konzulové v jednotlivých zemí. Reálná čísla tak budou vyšší. K 31. prosinci 2011 evidoval nejvíc případů zastupitelský úřad v Londýně, a to 141. Následuje mnichovská úřadovna českých konzulů, kteří jich zaznamenali 134. Na třetí příčce je Madrid se 105 případy. Následuje Washington se 104 zadrženými a Drážďany se 102.

Za drogové delikty bylo loni vězněno nebo ve vazbě celkem 134 lidí, v roce
předchozím to bylo 119.

Méně mrtvých, více hospitalizovaných

V loňském roce klesl počet Čechů, kteří v zahraničí zahynuli. Diplomacie eviduje 417 případů, což je o 24 méně než v roce 2010.

Výrazně naopak stoupl počet českých turistů, kteří museli být při své
zahraniční cestě hospitalizováni: zatímco v roce 2010 to bylo 299 lidí, o
rok později o 120 víc. Mírně, o osm na 301, klesl loni počet dopravních
nehod s českou účastí.

Lidé loni podle čísel ministerstva zahraničí více ztráceli cestovní pasy nebo občanské průkazy, konzulové evidují 2 706 vydání náhradních dokladů.

Více konzulátů v různých zemích i čeští policisté v Chorvatsku

V případě nouze při úmrtí, vážné chorobě, nehodě, nemoci, stíhání nebo
ztrátě cestovního dokladu se lidé mohou obracet na české zastupitelské
úřady. Vedle stálé sítě misí po celém světě budou přechodně otevřena další
konzulární jednatelství, a to ve Splitu, Rijece, Barceloně a Burgasu.

Ministerstvo zahraničí rovněž posílí velvyslanectví ve Španělsku a
Chorvatsku.

Pokud je člověk v zemi, kde Česko nemá vlastní zastoupení, může
se s žádostí o pomoc obrátit na kterýkoli zastupitelský úřad jiné země
Evropské unie.

Do nejoblíbenější dovolenkové destinace Čechů, Chorvatska, kam se loni vydalo celkem 638 tisíc našich turistů, vyšle Česká republika i letos osm vlastních policistů. Pomáhat budou chorvatským kolegům při řešení problematických případů českých občanů. Jedna z hlídek bude působit v Omiši na začátku Makarské riviéry, další bude umístěna v Šibeniku.

Doporučení a varování

Před cestou by se čeští turisté měli o zvolené destinaci informovat. V současné době například nadále platí varování před Sinají v Egyptě, ostražitost je nutná i při cestách na Blízký východ.

Českým občanům se také před cestou do zahraničí doporučuje zaregistrovat se do ministerského systému DROZD, jehož prostřednictvím se pak lidé dozví o
případném hrozícím nebezpečí.

Turisté by se měli také před odjezdem pojistit a být ve spojení s kontaktní osobou. Je nutné chránit své doklady a cennosti, udělejte si předem kopie dokladů včetně řidičského průkazu a uložte si je na jiném místě než doklady. Cennosti a peníze si rozdělte a neuchovávejte pouze na jednom místě.

Cestovní doklady

Nezapomeňte, že od 26. června 2012 končí platnost zápisu dětí v cestovních pasech rodičů a že každý občan České republiky včetně dětí musí mít vlastní cestovní doklad.

Občanský průkaz platí jako cestovní doklad pouze do zemí EU a dále na Island, do Norska, Lichtenštejnska a Švýcarska – pouze však pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Pokud dítě cestuje s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkaze, musí mít přesto svůj vlastní cestovní doklad. 

Občanský průkaz není podle českých zákonů cestovním dokladem umožňujícím cestování do zemí mimo EU. Některé státy – Chorvatsko, Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Makedonie a Srbsko, Albánie – umožňují občanům České republiky vstup i pobyt s platným občanským průkazem. Cesty do těchto zemí přes vnitřní hranici Schengenu, např. autem nebo autobusem, jsou možné, ale na vlastní riziko, upozorňuje ministerstvo zahraničí. Cesty přes vnější hranici Schengenu z českých mezinárodních letišť jsou možné pouze s pasem.

,