La Grace pod plachtami

La Grace pod plachtami | foto: Luděk Kocourek

Čeští „piráti“ v zimě křižovali Karibik. Po bouři našli díru v trupu

  • 48
Česká historická, školní a charterová plachetnice La Grace v zimních měsících plula mezi ostrovy v Karibiku. Loď, jíž velí kapitán Josef Dvorský z Hradce Králové, v těchto dnech prochází údržbou a opravami. V bouři totiž narazila do kontejneru, jejž zřejmě ztratila jiná loď, a dírou se dostala do trupu voda.

Do bouře se La Grace dostala při cestě podél souostroví Antily. "Vánoce a přelom roku jsme strávili v oblasti, kde se natáčeli Piráti z Karibiku. Pasažéři lodi si tak mohli prohlédnout řadu míst, které znali z filmů," popisuje zimu v Karibiku kapitán.

Dodává, že pasažéři lodi se koupali na pláži ostrova Tobago Keys v souostroví Malých Antil, kde si Jack Sparrow ve filmu schoval rum.

Po tomto pobytu se loď vydala ke břehům Dominikánské republiky. A právě při této plavbě ji zastihla bouře.

"Nárazy větru při ní dosahovaly až padesáti uzlů. Od kormidla nebylo vidět na příď," líčí kapitán dramatické chvíle. "Pravděpodobně tehdy jsme asi narazili do kontejneru. Náraz jsme vůbec nezaznamenali, ale od té doby jsme museli třikrát až čtyřikrát čerpat z lodi vodu," líčí Dvorský.

Trup lodi se musí obrousit a znovu natřít

Osádka repliky korzárské lodi slavného českého piráta Augustina Heřmana to zpočátku přičítala vysokým vlnám, v nichž v oněch dnech loď plula. "Až později jsme při koupání v moři objevili v trupu menší díru," říká Dvorský.

Námořníci provizorně díru utěsnili a dopluli do Dominikánské republiky. V těchto dnech už je La Grace na suchu a čeká ji menší oprava trupu. Kapitán Josef Dvorský ale s úsměvem připomíná jedno námořnické rčení: "Loď, do které neteče, není pravá loď."

Plachetnice La Grace odpočívá v loděnici Casadi Campo. Její údržbu provádí devět lidí, z toho čtyři ze stálé posádky. Loď dostává především nový ochranný nátěr, takzvaný antifouling. Ten chrání trupy lodí před usazováním drobných korýšů, kteří trupy rozežírají.

Z vody na břeh zdvihal loď stotunový jeřáb asi hodinu. Technici s bruskami teď La Grace zbavují nánosu, který se na jejím trupu usadil za více než rok, co se plaví po mořích a oceánech. Pak přijdou na řadu barvy a štětce. Loď dostane tři vrstvy ochranného nátěru, množství spotřebované barvy odhaduje kapitán na více než tři sta litrů.

"Na práci mají Dominikánci času dost"

Kdy se loď dostane zpět do vody, neumí kapitán přesně odhadnout. "Dominikánci jsou totiž jako všichni v Karibiku pohodáři, rádi se baví a na práci mají pořád dost času. Navíc je teď v celém Karibiku období karnevalů a harmonogram prací narušují různé svátky. Třeba zrovna 27. února se tu slavil Den nezávislosti," popisuje Dvorský.

V Dominikánské republice zůstane La Grace až do konce dubna. Na programu má jednodenní okružní plavby pro turisty. Při nich její pasažéři navštíví třeba ostrov Saona, kde při své první cestě, při níž objevil Ameriku, přistál Kryštof Kolumbus.

Turisté budou mít možnost také navštívit půvabný ostrov Catalina, u kterého ztroskotal korzár William Kid. Vrak jeho lodi Quedah Merchant leží jen v třímetrové hloubce a je volně přístupný potápěčům. Na konci dubna La Grace vypluje zpátky do Evropy. Obtížnější severní cestou přes Azorské ostrovy se vrátí zpátky k italským břehům, kde bude celé léto provozovat charterové plavby.