Češi si v posledních letech oblíbili obytné vozy

Češi si v posledních letech oblíbili obytné vozy | foto: Profimedia.cz

Čeští dovolenkáři objevují obytné vozy. Míří s nimi i do Středomoří

  • 89
Češi si v posledních letech oblíbili vyrazit na dovolenou ve vlastním obytném voze. Hlavními zákazníky specializovaných obchodů jsou podnikatelé v penzi, kteří se svými "domácnostmi na kolech" míří nejčastěji do Itálie, Španělska a Francie. Mnozí se ale vydávají s obytnými vozy i za krásami Česka.

Ceny obytných vozů začínají od 800 tisíc korun, přičemž nejdražší modely mohou podle zvolené výbavy dosáhnout ceny až pěti milionů korun. I přes tyto vyšší cenové relace jejich obliba mezi Čechy pomalu roste.

„Zájem o obytné vozy v posledních dvou třech letech opravdu mírně stoupá,“ řekl Filip Guryča z pražské prodejny a půjčovny obytných vozů Blue Rent. Obavy z ekonomické krize se nicméně odrážejí v poklesu poptávky po velkých luxusních autech, které vedly prodejní statistiky v minulých letech. V současnosti se prý nejlépe prodávají spíše levnější typy.

Obytný vůz má podle prodejců před ostatními formami rekreace mnoho výhod.

„Nejste na jednom místě, ale můžete projíždět celou Evropou, a nemusíte přitom shánět ubytování,“ uvedl Václav Harmáček, spolumajitel firmy Hvcaravans z Mariánských Lázní.

Výbava a pohodlí jako doma

Další předností je jejich bohatá výbava, v níž nechybí například myčka nádobí, klimatizace, pračka, luxusní koupelna, trouba s grilem nebo chladnička, a majitelé je tak v podstatě používají jako komfortní chatu na kolech. „Lidé chtějí mít kolem sebe pohodlí, na které jsou zvyklí z domova, což jim obytné vozy zajišťují,“ uvedl Guryča.

Jednou z jejich velkých výhod je například teplovodní topení v podlaze, které uživatelé ocení zejména při zimních pobytech v horských střediscích.

Češi trvají také na tom, aby jejich vozy byly co nejprostornější a disponovaly garáží, kam se ukládají kola a malé skútry. Ve výbavě nesmí chybět ani dvoupostel a takzvaná alkovna, což je prostor nad řidičskou kabinou, kde se nachází další lůžko.

Češi si v posledních letech oblíbili obytné vozy

Itálie, Španělsko, Francie, Balt i Skandinávie

Nejčastějším cílem cest českých vlastníků obytných vozů je Itálie, Španělsko a francouzská Bretaň, menší část jich tráví dovolenou na pobřeží Baltu. Typicky mužskou záležitost představuje Norsko a Švédsko. „Jde o vášnivé rybáře, kteří si jezdí zalovit do tamních fjordů,“ uvedl Harmáček.

Méně oblíbenou destinací je Chorvatsko, protože v tamních kempech prý chybí zázemí potřebné například k přívodu pitné vody do vozu nebo vylévání použité. Navíc zde platí omezení pro přenocování mimo placené kempy.

„Trochu strašákem je pro majitele obytných vozů i Rakousko, protože tamní policisté rádi auta převažují a kontrolují, zda skutečně váží do 3,5 tuny,“ upozornil Guryča. Odrazují i vysoké poplatky za průjezd rakouskými tunely.

Dobrodružné cesty za exotikou

Češi se ale rádi pouštějí i na dobrodružnější výpravy. K takovým patřila třeba cesta napříč Afrikou, kterou čeští cestovatelé projeli od jihu k severu z Jihoafrické republiky až do Egypta. „Měli ale postavený speciální obytný vůz vhodný do terénu,“ poznamenal Guryča. Se sériovými vozy se však zcela běžně jezdí i do Maroka a Tuniska. Najde se ale také mnoho majitelů obytných vozů, kteří se svými „domy na kolech“ jen neradi překračují hranice České republiky.

Typickými zájemci o koupi nových obytných vozů jsou podle obchodníků bývalí podnikatelé, kteří své firmy úspěšně prodali nebo předali svým potomkům, a volný čas pak chtějí i se svými manželkami strávit na cestách. Tomu odpovídá i věková struktura těchto zákazníků, z nichž většina překročila padesátku.

O budoucnost se prodejci neobávají. „Karavany a obytné vozy mají v ČR dlouhou tradici a jejich počet se určitě bude postupně rozšiřovat,“ domnívá se Guryča.

Obytný vůz - ilustrační foto
,