Český vědec křísí stromy na Galapágách

Ostrovy Galapágy, které na školním glóbu představuje osamocená tečka obklopená nekonečnou modrou plochou, jsou pro mnohé suchozemce synonymem pro rajské ostrovy zapomenuté kdesi v Pacifiku. Nedávná katastrofa ekvádorského tankeru Jessica u břehu jednoho z ostrůvků Galapág však odhalila, jak málo stačí, aby svět přišel o vzácnou a jedinečnou faunu a floru. Na zachování vzácných galapážských ekosystémů se podílí také český lesnický odborník - Hubert Čížek - jehož technologie pomáhá likvidovat nepůvodní a agresivní dřevinu chinovník. Odpovědi Huberta Čížka si můžete přečíst ZDE Živé záběry z rozhovoru v iDNES CAFÉ najdete ZDE (H. Čížek u počítače vpravo vzadu v šedém saku)
Děvětapadesátiletý Čížek vystudoval lesnickou fakultu a lesní společenstva studoval také na Kubě, ve Vietnamu, v bývalém SSSR a Tibetu. Od počátku devadesátých let se specializuje na ochranu lesa v jižní Americe - na Galapágách, v Ekvádoru, v Chile, na ostrovech Robinsona Crusoe, na Velikonočních ostrovech a v Peru a Bolívii.

Souostroví Galapágy. Bezmála dvacet ostrovů a ostrůvků se díky anglickému biologovi Charlesu Darwinovi nesmazatelně zapsalo do historie poznání vývoje rostlin a živočichů na Zemi, člověka nevyjímaje. Charles Darwin galapážské souostroví navštívil během své cesty kolem světa na lodi Beagle v roce 1835.

Dodnes se na tomto mimořádném kousku Země zachoval jedinečný ekosystém s více jak 5 000 druhy živočichů, z nichž velká část je endemická (např. 50% druhů ptáků a až 90% plazů). Od  roku 1979 jsou Galapágy chráněny jako biosférická rezervace UNESCO a dnes jsou navíc řazeny mezi lokality světového dědictví.

Turismus je v národním parku usměrňován a návštěvníci se musí pohybovat na většině ostrovů, v doprovodu průvodců a po vyznačených stezkách.  I přes deklarovanou ochranu představují Galapágy pro Ekvádor, kterému souostroví náleží od roku 1830, významný ekonomický potenciál. V roce 1998 přinesly do státní pokladny více než 164 milionů dolarů, z nichž 43% tvoří turistika a 57 % připadá na rybolov, z něhož asi 40% tvoří lov tuňáka.

Přestože se ekvádorská vláda snaží přijetím nových zákonů limitovat kolonizaci souostroví, je zřejmé, že tlak turistického a rybářského průmyslu neustále sílí, což se projevuje stále se zvyšující devastací tohoto koutu světa. Jedná se především o dlouhodobé negativní působení člověka. Patří k němu například zavlékání nepůvodních rostlin a živočichů z kontinentu, které pro křehký ekosystém představuje pomalou, ale jistou zkázu.
 
 
 
 
 

Hubert Čížek při zalesňování And.

Hubert Čížek odpovídá v on-line rozhovoru čtenářům iDNES. (pátek 9. února)

Hubert Čížek odpovídá v on-line rozhovoru čtenářům iDNES na veletrhu Holiday world. (pátek 9. února)

Hubert Čížek odpovídá v on-line rozhovoru čtenářům iDNES v internetové kavárně na veletrhu Holiday world. (pátek 9. února)