Český Krumlov - pohádka o kráse starých časů

- Návrat do středověku - tak by mohla znít pozvánka na návštěvu kulturní památky UNESCO, Českého Krumlova. Ke svému jménu přišlo městečko posazeném na úpatí Šumavských vrchů díky svému atypickému tvaru. Německý výraz "Krumme Aue", neboli křivý luh, se odkazuje na esovitě zakřivené meandry řeky Vltavy, která Český Krumlov objímá ze všech stran. Mohutný majestátní hrad pánů Rožmberků, dochovalé středověké panské domy, hradební bašta, křivolaké dlážděné uličky, ale i typicky venkovská stavení na březích Vltavy - tak vypadá Krumlov dnešního dne.
V Krumlově nacházeli inspiraci Karel Čapek, František Hrubín, Eduard Petiška nebo třeba Egon Schiele.
Po posledně zmíněném je nazváno i muzeum, které desetitisícový Krumlov proslavilo i daleko za hranice jeho okresu.
Český Krumlov dýchá historií a romantikou celý rok. Než se však rozduní jeho středověká dlažba pod kroky statisíců návštěvníků, kteří sem v novém roce přijedou na Slavnosti pětilisté růže, Mezinárodní hudební festival, Festival komorní či historické hudby nebo na mezinárodní filmový festival Ekofilm, máte možnost přijít na chuť autentickému Krumlovu pod vládou zimy.
V zimě městečko žije svým poklidným životem. V hospůdkách vždycky najdete volné místo a v nesčetných obchůdcích s keramikou budete moci beze spěchu obdivovat dílka jihočeských mistrů. Ulice ponesou ozvěny vašich kroků do mrazivého ticha, které přehlušuje jenom vyzvánění zvonů v kostele Sv. Víta. V neděli bijou celou půl hodinu a zvou lidi na mši.
Každý rok navštíví Český Krumlov přes milión návštěvníků. V létě tu nejčastěji uslyšíte hrdelní americkou angličtinu a dialektickou němčinu Rakušanů.
Ačkoliv v zimě je krumlovský hrad, jedno z největších lákadel, uzavřený, možností tu pořád zbývá hojně.
Například Muzeum Egona Schieleho, které je otevřené denně od 10-18 hodin, představuje až do konce dubna kromě stálé výstavy Egona Schieleho i kresby, akvarely a grafiky Otta Dixe a ojedinělou výstavu Druhá ruská avantgarda. V prostorách muzea se pořádají i další kulturní akce - například hned 15. ledna 1999 si tu můžete přijít poslechnout skladby Dvořáka, Beethovena a Xavera Richtera v podání Wihanova kvarteta.

Témata: Rožmberk, UNESCO, Vltava