Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Českému safari začala sezona, mezi zvířaty můžete i přespat

  11:00aktualizováno  11:00
Ráno se probudíte a z okna vidíte zebry a antilopy. 30 hektarů afrického safari všude kolem vás. Ve Dvoře Králové otevírají novou sezonu a poprvé jsou pro návštěvníky, stejně jako v Africe, připravené i pohodlné bungalovy.

Safari kemp | foto: Archiv ZOO Dvůr Králové

Návštěvu zoologické zahrady ve Dvoře Králové je nejlepší začít projížďkou po africkém safari s volně vypuštěnými zvířaty, jedinou podobnou atrakcí u nás.

K nástupišti safaribusů se dá od vchodu z hlavního parkoviště sejít pěšky kolem letních výběhů nebo bez námahy dojet vláčkem. "Někteří návštěvníci kombinují obojí - na safari jedou vláčkem a zpět do klasické části zahrady jdou pěšky," radí ředitelka dvorské zoo Dana Holečková.

Na bezmála 30 hektarech afrického safari žije přes léto přibližně sto padesát afrických kopytníků a okolo třiceti exotických ptáků. Nejvíc pozornosti mezi volně vypuštěnými zvířaty budí hřebci zeber, mohutné antilopy losí, skupiny vodušek a pakoní či primitivní domorodý skot watusi s obrovskými více než metr dlouhými rohy.

Antilopa losí v safari

Na rybnících vynikají pelikáni, husy a kachny. Atmosféru divoké přírody dokreslují siluety několika desítek volavek popelavých, které v safari pravidelně hnízdí, a dokonce i zimují.

"Projížďka po safari s komentářem řidiče trvá necelou půlhodinu a není nutné se na ni předem objednávat. O víkendech jezdí až čtyři safaribusy, takže návštěvníci nemusí čekat a jsou plynule odbavováni," informuje ředitelka.

Kdo si chce dopřát zážitek z přírody jen pro sebe, ten si může objednat individuální offroad safari - tedy jízdu po safari terénním vozem ukončenou nefalšovanou africkou večeří.

Antilopa skákavá v letním výběhuHulman jávský

Nejvzácnější jsou bílí nosorožci

Dvorská zoologická zahrada v současně době chová téměř dva a půl tisíce zvířat a každý rok ji navštíví přes půl milionu lidí.

"Naším nejvzácnějším zvířetem je severní bílý nosorožec. Jsme jedinou zoo na světě, které se podařilo toto unikátní zvíře rozmnožit a čtyři mláďata úspěšně odchovat," upozorňuje Holečková.

Bílé nosorožce si mohou návštěvníci zahrady prohlédnout ve velkých letních výbězích, kde jsou k vidění i početná stáda dalších afrických zvířat - zeber, žiraf, buvolů či antilop.

Až do konce minulého roku tu žilo šest severních bílých nosorožců, nyní už návštěvníci uvidí pouze dva. V prosinci totiž zahrada poslala čtyři kriticky ohrožená zvířata do rezervace Ol Pejeta v africké Keni, aby zvýšila plodnost samic, což se v zoo už dlouho nedaří.

Nosorožec dvourohý

V zahradě je možné i přespat

V klasické části zoo poutá největší pozornost pavilony Africká savana se slony, Vodní světy s obřími akvárii a kaskádou tropické řeky, Ptačí svět s volně vypuštěnými ptáky a Pavilon primátů.

"Pokud si lidé chtějí v klidu prohlédnout všechna zvířata, navštívit další expozice a zhlédnout doprovodné programy, měli by si na návštěvu naší zoo rezervovat celý den," doporučuje ředitelka.

A komu na důkladnou prohlídku nestačí ani čas od 9 do 18 hodin, ten od letošního roku může přespat v novém Safarikempu, kde ubytovaní hosté vidí volně vypuštěná africká zvířata přímo z oken svého bungalovu, karavanu či stanu.

Safari kempSafari kemp

"Náš Safarikemp je jediný v Evropě. V provozu jsou už bungalovy a ubytování v karavanech a stanech předpokládáme od začátku května. Už provádíme rezervace," říká Holečková.

Všechny pokoje v pěti zděných bungalovech s vlastním příslušenstvím a terasou jsou zařízeny v africkém stylu včetně originálních batik a masek z Keni a Tanzanie. Součástí Safarikempu je rovněž velký venkovní bazén, vyhřívaná vířivka, dětské hřiště či půjčovna kol. K novému kempu náleží i parkoviště pro 257 aut, 20 míst pro stany a 36 karavanových stání s přípojkami vody a elektřiny.

"Safarikemp je výjimečný hlavně tím, že jeho součástí je výběh afrických zvířat oddělený pouze nenápadným plotem. Ubytovaní hosté tak budou moci zebry či antilopy pozorovat v denních i nočních hodinách, stejně jako je tomu v kempech v afrických parcích a rezervacích," popisuje ředitelka.

Hosté ubytovaní v bungalovech mají po celou dobu pobytu vstup do zoo zdarma, bezplatný vstup mají i ostatní návštěvníci, kteří v Safarikempu stráví nejméně dvě noci. "Hosté ubytovaní na kratší dobu mají vstup se slevou," upozorňuje Holečková.

Nosorožec dvourohýČejka australská

Deset největších zajímavostí královédvorské zoo

1. Největší počet afrických zvířat v České republice i v Evropě.

2. Africké safari: od května do září nabízí zahrada projížďky speciálním autobusem mezi volně vypuštěnými africkými kopytníky. Rozloha safari je 27 hektarů a letos je v něm vypuštěno 150 kopytníků a 30 ptáků.

3. Pavilon Ptačí svět: unikátní expozice ve střední Evropě. Návštěvníci si mohou prohlédnout přibližně dvě stovky ptáků z tropických oblastí celého světa. Polovina opeřenců poletuje volně nad hlavami lidí.

4. Pavilon Vodní světy: návštěvníci uvidí největší tuzemskou soustavu sladkovodních akvárií s tropickými rybami a tři mořské nádrže přibližující život tichomořského korálového útesu. Terária obývají krokodýli, varani, želvy a další druhy plazů.

5. Galerie Zdeňka Buriana: výstava obrazů Pravěk očima Zdeňka Buriana je umístěna v letohrádku zoo. Je to jediná stálá expozice Burianových maleb na světě.

6. Pavilon lidoopů: obývají ho šimpanzi, gorily, zbytek orangutaní rodiny a guerézy angolské. V pavilonu bylo poprvé použito silné sklo oddělující zvířata od návštěvníků.

7. Dětská zoo: malí návštěvníci zahrady se mohou vydovádět na několika dětských hřištích, projet se na ponících. Děti si mohou rovněž pohrát s kontaktními zvířaty.

8. Expozice velkých šelem: současný pavilon otevřela zahrada v roce 1993 a poprvé v Evropě v něm byly vytvořeny expozice velkých šelem simulující jejich přirozené životní prostředí - savanu a les. V prostorných výbězích mohou návštěvníci vidět gepardy, levharty či tygry.

9. Unikátní chov afrických kopytníků: Královédvorská zoo se už od 70. let minulého století specializuje na chov afrických kopytníků (zejména žiraf, zeber, antilop a buvolů). Některá odchovaná zvířata v posledních letech zahrada vrací zpět do africké přírody.

10. Úspěšný odchov nosorožců: Královédvorské zoo se jako jediné na světě podařilo rozmnožit severní formu bílého nosorožce, kterého nejnovější vědecké výzkumy povýšily z kategorie poddruhů na šestý samostatný druh - nosorožce Cottonova. Ačkoli se ve Dvoře Králové už narodila čtyři mláďata tohoto kriticky ohroženého savce, na celém světě žije posledních 8 zvířat.

Zoo Dvůr Králové

V letní sezoně je otevřena každý den od 9 do 18 hodin včetně
víkendů a státních svátků. Více informací na
www.zoodvurkralove.cz

Kolik co stojí?
Plné vstupné: 160 Kč
Větší děti, důchodci: 100 Kč
Děti 2 až 6 let: 40 Kč
Děti do 2 let: zdarma
Rodinné vstupné: 470 Kč
Pes: 50 Kč
Parkování: zdarma
Dvoulůžkový pokoj v bungalovu v Safarikempu 2 110 Kč
Čtyřčlenná rodina se 2 dětmi ve vlastním karavanu 890 Kč, ve stanu 585 Kč

Hosté Hotelu Safari a ubytovaní v bungalovech Safarikempu mají vstup do zoo zdarma po celou dobu pobytu.

Počet návštěvníků v roce 2009:
552 000

Počty zvířat (druhů):
2 350 (330)

Autoři:
Nejčtenější

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení (21.8.2017)
Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení, zemřeli nejméně dva lidé

Jihoitalský ostrov Ischia v pondělí večer zasáhlo zemětřesení o síle 4. Agentura Reuters uvedla, že se zřítilo několik budov. Italský list Corriere della Sera...  celý článek

Panorama Nepomuku s neodmyslitelnou kulisou Zelené hory.
Krajinou Černých baronů a milované historie. Cyklotoulky okolím Nepomuku

Zvlněná a přátelská krajina luk, polí a remízků v okolí Nepomuku byla osídlená generacemi předků, jejichž dávné působení můžeme pocítit v drobných i...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Další z rubriky

Vodáci mají šanci zajistit si splutí nejkrásnější části Vltavy.
O splutí Teplé Vltavy za 500 korun je zájem, zdražení vodáky neodradilo

Zájem o splouvání Teplé Vltavy, která vede šumavským národním parkem, neklesl ani poté, co letos musí zájemci za plavbu zaplatit více než loni. Úsek mezi...  celý článek

Na kole si  kolem Litoměřic užijete parádní výhledy do kraje i na řeku, přívozy...
Na kole kolem Litoměřic. Brána Čech, židovské ghetto i vinařská stezka

Jedno z nejkrásnějších historických sídel České republiky je nespravedlivě ve stínu Prahy či Českého Krumlova. Litoměřice jsou nejen úžasnou víkendovou...  celý článek

Film Dovolená s Andělem trefně popsal odborářské rekreace.
Dovolená nejen s Andělem. Odborářské rekreace dělnický lid miloval

Kdyby v létě 1952 revizor Gustav Anděl nevyjel do zotavovny Jezerka, dnešní generace by zřejmě netušily, jak tehdejší odborářská rekreace vypadala.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.