Ještěd | foto: MF DNES

České hory drahé jako Alpy, na Ještědu zaplatíte 590 Kč

  • 155
Postavili jsme vám nové lanovky a vylepšili sjezdovky, ale zato zaplatíte za lyžování více, vzkazují provozovatelé lyžařských středisek. Majitelé vleků a lanovek totiž opět před sezonou zvyšují ceny. Například na Ještědu letos zaplatíte za jeden den lyžování 590 Kč oproti loňským 400 korunám.

Zdražení vlekaři vysvětlují hlavně vysokými investicemi do lepšího vybavení i rostoucími poplatky za energii. Lyžování někde podraží až o polovinu, řada středisek naopak zůstane na stejné úrovni jako uplynulou sezonu.

"Zdražování je logické, střediska dala obrovské peníze do nových lanovek i do zasněžování. To se musí promítnout do ceny,“ říká předseda Svazu provozovatelů vleků a lanovek Jiří Bělunek.

Například na Ještědu zdraží jednodenní lyžování téměř o polovinu. Zimní středisko nad Libercem prochází letos modernizací za čtvrt miliardy. Tři nové lanovky a čtyři nové vleky musí cestující zaplatit podstatně dražším skipasem. Jednodenní lyžování přijde letos na 590 korun, ještě loni stálo čtyři stovky.

"Kvalitou lyžování se minulá a nadcházející sezona nedá srovnávat," vysvětlil ředitel provozovatele firmy Snowhill Daniel Svrček. Společně s Janskými Lázněmi je tak Ještěd na druhém místě nejdražších zimních středisek v republice. Také v Janských Lázních, které zdražily o čtyřicet korun, mají novou lanovku: osmimístnou kabinkovou.

Janské Lázně

Janské Lázně

Boj o zákazníky za miliardu

Nejvíce zdražují střediska, která prošla během léta velkými proměnami. To se týká hlavně menších a středně velkých areálů. Třeba krkonošské Benecko podražilo o 70 korun jednodenní skipas, ale lyžaři budou mít úplně novou lanovku.

Do zimních středisek letos proudí rekordní množství peněz, více než miliarda korun. Z lyžování se stává čistě soukromý byznys, ale často do stavby lanovek investují přímo obce, které chtějí do svých menších areálů přilákat návštěvníky z větších a dražších center. Větší lanovky mají odstranit věčně kritizované fronty a umožnit vícekrát sjet kopec dolů.

"Dosud stihli lyžaři sjet hlavní, tříkilometrovou sjezdovku v průměru šestkrát až osmkrát za den, s novou lanovkou by to mělo být až dvakrát tolik,“ říká jednatel firmy provozující sjezdovky na Černé hoře Petr Hynek.

Jeseníky

Jeseníky

Služby, služby, služby

Konkurence mezi areály se stupňuje, rozšiřují proto služby. Samozřejmostí začínají být například skibusy vozící lyžaře z "nížin".

"Nemůže přežít areál, který nebude mít zasněžování a sjezdovku přejedete jednou denně rolbou," míní Bělunek. "Dnes už i klienti poznají, jakou rolbou sjezdovky udržujete,“ podotkl.

Areály se před nadcházející zimou snaží vylepšit své služby. V Krkonoších se například spojilo několik středisek do sdružení SkiRegion, kde budou mít jednotnou jízdenku. "Dohromady jde o čtyřicet kilometrů sjezdovek," řekl Jiří Krejčí z harrachovského areálu.

Nejdražší je stále Špindlerův Mlýn. Za jednodenní skipas tu zaplatíte 750 korun, stejně jako loni. Nezdražila ani Pec pod Sněžkou nebo Rokytnice nad Jizerou. Tam dokonce lyžaři ušetří: nebudou platit za parkování.

Vybrané ceny skipasů v horských střediscích v Česku


AREÁL

LETOS

LONI

Špindlerův Mlýn 750 750
Janské Lázně 590 550
Ještěd 590 400
Rokytnice nad Jizerou 570 570
Harrachov 570 560
Pec pod Sněžkou 550 550
Herlíkovice 550 490
Tanvaldský Špičák 510 490
Bedřichov 390 370
Benecko 400 330
Jablonec nad Jizerou 330 320
Říčky 450 350
Klínovec 490 490
Špičák (Šumava) 470 450
Bílá 400 400
Deštné 420 420
Kašperské hory 330 290
Samoty - Železná Ruda 350 350
Javorový vrch (Beskydy) 320 320

Pozn.: Ceny jsou v korunách za jednodenní skipas pro dospělého v hlavní sezoně


Lyžujete v Česku? Jaké máte zkušenosti s horskými středisky a službami? Podělte se o svoje názory s ostatními čtenáři v diskuzi.