Češi se očkují nejvíce proti žloutence a tyfu

Češi se na cesty do světa nechají nejčastěji očkovat proti žloutence A a B a břišnímu tyfu. Ročně přijde do očkovacích center 15.000 lidí, tři čtvrtiny se ptají na ochranu proti malárii. "Za posledních deset let pozorujeme změnu, rizika si uvědomují hlavně lidé nad 35 let, mladší méně, nechají se očkovat spíše pod tlakem rodičů," řekl Jiří Beran z Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové.

Připomněl, že celkový počet případů hepatitid, neboli žloutenek, se v České republice trvale snižuje. Čísla dovezených nákaz však zůstávají stejná, to znamená, že jejich podíl stoupá. V případě žloutenky A bylo v roce 1999 dovezeno 3,9 procenta ze všech onemocnění, loni už 9,5 procenta.

Aktuální informace o doporučených očkováních při cestách do
zahraničí jsou na adrese www.who.int/ith/english/index.htm. Další informace jsou na www.domuvezdravi.cz, www.who.int./ith a
www.travelmedicineweb.org.
Podle Jiřího Vaništy z infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka se každoročně zvyšuje také počet turistů, kteří si z exotických zemí přivezou malárii. "Na naší klinice bylo v letech 1961 až 1981 léčeno 32 českých občanů, v následujících deseti letech 80 a v posledním desetiletí 104," upřesnil.  V letech 1984 až 1998 se podle Vaništy léčilo na Bulovce 28 pacientů s břišním tyfem nebo paratyfem. V letech 1999 až 2001 se tu léčilo 31 pacientů s virovou hepatitidou A. Mezi pacienty mírně převažují muži, Vaništa to vysvětluje tím, že muži více cestují dobrodružným způsobem a jsou méně opatrní na své zdraví.

Věra Paulů z Hygienické stanice hlavního města Prahy připomněla, že většina očkování je doporučených. Povinné je v některých zemích pouze očkování proti žluté zimnici. Očkování při cestě do zahraničí zdravotní pojišťovny nehradí.