Cesta autem z Kyjeva k Černobylu trvá něco přes hodinu. Po dvou vstupních...

Cesta autem z Kyjeva k Černobylu trvá něco přes hodinu. Po dvou vstupních kontrolách se naše skupina s řidičem a průvodcem ocitá před památníkem vstupu do černobylského komplexu. | foto: Peter Majerčákpro iDNES.cz

Černobyl po 29 letech. Fotky čtenáře, z kterých stále mrazí

  • 64
Přestože pocházím ze Slovenska, na Ukrajině, východním sousedovi mé rodné vlasti, jsem byl poprvé až loni. Události, které se v této zemi odehrávají od února 2014, ji v mém pomyslném žebříčku katapultovaly na přední místo zájmu, píše Peter Majerčák.

Míst, která stojí za to na Ukrajině vidět, je celá řada. Kvůli válce, která touhle krásnou zemí zmítá, jsme se rozhodli navštívit ty bezpečnější. Jasnou volbou se stal Kyjev a potom zhruba přes 100 kilometrů vzdálený černobylský komplex. Zpočátku ve mě převládal strach z radiace a možných následných rizik. Diskuse s přáteli, internetové články a shlédnutí několika dokumentů mě však přesvědčilo, že moje obavy jsou zbytečné.

V Kyjevě jsme si našli anglicky mluvícího průvodce, sepsali čísla pasu a potřebné dokumenty pro vstup a hned druhý den ráno vyrazili. Po dvou kontrolách (dá se to přirovnat k hraniční kontrole) jsme v minibusu s řidičem a průvodcem pohodlně vjeli po hodině cesty z Kyjeva do černobylského komplexu. Cestou z Kyjeva jsme vzhlédli v minibusu dokument o katastrofě, která elektrárnu postihla 26. dubna 1986.

Měli jsme štěstí na průvodce, který byl nejen upovídaný, ale vzal nás i dovnitř budov, kam je od roku 2012 vstup zakázaný.

Ať už jste nadšenec počítačových her, v kterých se motivy z Pripjati často objevují, amatérsky fotograf jako já nebo prostě jenom dobrodružná povaha, která vyhledává zajímavá místa, tento výlet stojí za to. Pocity, které člověk během exkurze prožívá, se popisují opravdu těžko, prohlédněte si fotogalerii... 

Katastrofa v Černobylu

V reaktoru číslo 4 jaderné elektrárny v Černobylu na severu Ukrajiny při hranicích s Ruskem a Běloruskem došlo k explozi 26. dubna 1986. Radioaktivní spad zamořil velkou část Evropy a hlavně tři republiky tehdejšího Sovětského svazu.

Tisíce lidí, kteří se často bez jakýchkoli ochranných pomůcek pokoušely zničený reaktor hasit, umřely buď hned, nebo v následujících letech. Jen na Ukrajině bylo podle oficiálních údajů asi 2,3 milionu lidí zasaženo radioaktivním spadem, jež způsobuje různé druhy rakoviny.

Zdravotní bilance katastrofy je pořád nejasná, obestřená záhadami a utajovaná. Kontroverzní odhady OSN uvádějí asi 4 tisíce potvrzených mrtvých ve třech bývalých republikách SSSR. Greenpeace zase odhaduje, že katastrofa si vyžádala nejméně 100 tisíc mrtvých.

Může se hodit

  • Celodenní výlet včetně dopravy a večere stoji dle velikosti skupiny 100 - 120 USD na osobu (2 500 - 3 000 Kč). Ve srovnáni s náklady na cestu a pobyt na Ukrajině, je to položka docela vysoká. Na Ukrajině je všechno daleko levnější než u nás. Jízdenka v kyjevském metru vás vyjde na čtyři koruny.
  • Ideální roční období pro návštěvu je podzim nebo jaro. Rozbujnělá vegetace je bez listí a vidíte toho víc než v létě. Během návštěvy je zakázaná konzumace jídla a pití.
,