Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cenově zajímavé Švýcarsko na sjezdovkách vedle čtyřtisícovek. Thyon 2000

aktualizováno 
V Evropě nenajdete moc podobných míst jako je švýcarský Thyon 2000 ve Valais. Bydlíte vlastně 600 metrů nad vrcholem Sněžky přímo na sjezdovkách a kolem vás se zdvíhají alpské čtyřtisícovky. Lyžařské městečko Thyon 2000 stojí ve výšce 2 100 metrů uprostřed divoké přírody a nádherných freeridových terénů.

Thyon 2000 | foto: Dana Emingerovápro iDNES.cz

V 70. letech, v době boomu francouzských betonových skicenter, Švýcaři vybudovali moderní, architektonicky příjemné středisko, citlivě zasazené na hranici lesa a holých plání. Když je v Sionském údolí zataženo, tady obvykle svítí slunce.

Vyjedete sem autem po úzké točité silničce, která mezi stromy vůbec není vidět. Prostorné podzemní parkoviště je schované pod komplexem dvanácti apartmánových budov s dřevěným obložením a krpatými borovicemi na některých střechách a balkonech.

Mohlo by Vás zajímat

Vyberte si z pestré nabídky lyžařských zájezdů.

Když se ráno probudíte, slunce ozařuje obzor, kterému vévodí čtyřtisícovky Dent Blanche, Matterhorn, Weisshorn, Obergabelhorn a Zinalrothorn. A pokud se pak na lyžích vydáte na ledovec Mt. Fort, budete mít před sebou jako na dlani i masiv Mt. Blanc, dohlédnete na Monte Rosu či Jungfrau v Bernských Alpách.

A ještě jeden úžasný výhled vás v Thyonu čeká. Nad údolím Val d´Hérémence se tyčí v nadmořské výšce 2 365 m jedna z nejvyšších evropských přehrad Grande Dixence, pod jejíž hladinu u hráze by se dala ponořit celá Eiffelovka.

Thyon 2000

Místo pro rodiny a milovníky freeridu

Thyon je ideálním místem pro rodiny s dětmi. Ale také pro party mladých freeridistů a freestylistů. Tyto dvě skupiny nejsou příliš kompatibilní - jedna hledá mírné sjezdovky, klid a rozptýlení maximálně u bazénu, zatímco druhá chce přes den řádit v těch nejnáročnějších terénech a ve výborném snowparku a v noci pak v barech. Ale právě tohle všechno v Thyonu je.

Bydlí se poměrně levně v prakticky zařízených a prostorných apartmánech. Žádná tlačenice jako v podobných apartmánech na mnoha místech ve Francii.

V areálu funguje pekařství, kiosek s potravinami, sportovní obchod s dobře vybavenou půjčovnou lyžařského vybavení. K dispozici je sauna i bazén s výhledem na alpské velikány v okolí. Mají tu dětský klub s hernou a hlídáním.

Na jídlo si můžete dojít do čtyř restaurací a barů, kde kromě tradičních sýrových raclette a fondue dostanete i bifteky z místních speciálních tmavých krav plemene hérens, grilované na lávových kamenech.

A diskotéka se skrývá v hlubokém sklepení pod garáží, takže nikoho neruší.

I když je v údolí zataženo, nad Thyonem svítí slunce
Sjezdovky u Thyonu 2000
Thyon 2000

Lyžování pro každého

Lyžování v Thyonu je opravdu univerzální. Chcete-li začít učit malé děti, můžete zůstat přímo v Thyonu před apartmány, kde jsou lyžařské školičky, dětské louky a vleky. Pro pokročilejší jsou krásně upravené sjezdovky na svazích Etherolly (2 450 m), které vedou po širokých pláních do Les Collons a Les Masses.

Ovšem největší bomba je Piste de l´Ourse (Medvědí), která právě z Thyonu padá do údolí na západ. Nádherná, prudká a široká červená s šestisetmetrovým převýšením vás lesním průsekem zavede až k dolní stanici kabinové lanovky do Mayen de l´Ours (1 140 m). Dříve se na ní jezdily závody světového poháru. Dnes brousí Medvědí hlavně sportovní lyžaři. Ovšem nádherné rychlé oblouky na hranách se dají řezat už od vrcholu hory Etherolla, pod nímž vždy světové lyžařské soutěže startovaly.

Moc hezká, členitá a velmi rozmanitá je také dlouhá červená sjezdovka, vedoucí přímo pod zbrusu novou kabinkou do Veysonnaz (1 400 m).

Prudké černé najdete hlavně směrem na Greppon Blanc (2 700 m), kde podél regulérních tratí začínají i lehčí freeridové terény. Tady nehrozí, že byste zabloudili a svahy jsou pod stálou kontrolou horské služby.

A pokud vystoupáte z Greppon Blanc po svých asi padesát metrů vzhůru směrem k železnému kříži na vrcholu, najdete ten pravý divoký terén. Právě odtud totiž vede, na druhou stranu, než jsou všechny vleky a lanovky, dobrodružná skitour Eteygeon. Na ni už potřebujete povinné freeridové vybavení - pípák, lavinovou sondu a lopatu. Pojedete divokou krajinou mezi skalami i po nedotčených pláních, kde vám jedinými průvodci budou barevné tyče, zapíchnuté hluboko do sněhu. Po čtyřech kilometrech fascinující jízdy dorazíte k silničce u Prapera, odkud pravidelně jezdí lyžařský autobus zpět k nejnižšímu vleku v Les Masses
(1 515 m).

Občerstvení na sjezdovce

Občerstvení na sjezdovce

Výlety bez hranic přes hory a doly

Thyon je součástí druhé největší švýcarské propojené lyžařské oblasti Čtyři údolí. Takže s permanentkou dojedete směrem na západ nejen na ledovec Mt. Fort, ale i do Nendaz, Verbier a do nejodlehlejšího střediska La Tzoumaz. Dohromady máte k dispozici 412 km sjezdovek a přes devadesát vleků a lanovek.

Vzdušnou čarou je nejblíž Nendaz. Tradiční horské městečko se spoustou apartmánů ve stylových alpských chalupách leží ve stejné nadmořské výšce jako Veysonnaz (1 400 m),  hned naproti přes údolí. Ovšem na lyžích tam pojedete z Thyonu oklikou přes hory a doly, neboť Nendaz je skutečně pohádkově za sedmero vrcholy a po cestě se musíte poprat s prudkou boulovatou ski tour z Plan du Fou (2 400 m). Není jiná šance, pokud nechcete potupně sjíždět dolů kabinovou lanovkou.

Přibližně stejně daleko z Thyonu je i noblesní a zároveň supersportovní Verbier, přímo pod ledovcem Mt. Fort. V posledních letech Verbier proslulo jako světová mecca freeridu, protože se tady jezdí slavný závod Xtreme Verbier, finále světové freeridové world tour, a skutečně jsou tu jedny z nejdivočejších volných terénů.

Évolene. Staré centrum

Évolene. Staré centrum

Pyramidy z Euseigne

Pyramidy z Euseigne

Katedrála v Hérémence

Katedrála v Hérémence

Divočina pod ledovcem Mt. Fort

Jak ranvej do pekla vypadá sjezd z vrcholu ledovce Mt. Fort (3 330 m). Zdejší černá je tak prudká, že se po většinu roku neupravuje. Komu ujedou lyže na první bouli, může se po kombinéze klouzat sto nebo dvě stě metrů dolů až na úroveň kotvových vleků, kde začínají mírnější ledovcové sjezdovky. Koncem sezony se tu chystá velká událost, světové finále závodů v rychlostním lyžování. Boule tu budou srovnávat rolby zavěšené na lanech a pořadatelé očekávají překonání rychlostního rekordu na lyžích, který je zatím 248 km/h.

Po krátké mírné pasáži na Col des Gentianes (2 950 m) přichází brzy další pekelná stěna. Vede mezi boulemi po unikátní nekonečně rozlehlé skitour, vedoucí s téměř tisícimetrovým převýšením strmě dolů po celé šíři ledovce až do Tortin. Je to opravdový zážitek pro fajnšmekry. Stejně jako vyjet si stařičkou kabinkou ze sedla Attelas (2 730) ještě výš na Mt. Gelé (3 020 m), odkud nevedou žádné sjezdovky. Jen lyžařské stopy těch největších bláznů, kterým je toto místo určeno.

Dent Blanche. Praporek mraků vlevo znamená hezké počasí

Dent Blanche. Praporek mraků vlevo znamená hezké počasí

Nad příkrými, často neproježděnými srázy vás vítá výrazná cedule: Jen pro experty. Ačkoliv jste vlastně v srdci lyžařského areálu Verbier a všude na protějších svazích jsou na dohled regulérní sjezdovky, čeká vás ten nejnáročnější sjezd. Tady může jít do tuhého a určitě je dobré najmout si průvodce.

Prostě Švýcarsko není Itálie, kde najdete vždy upravené pisty a tratě se připravují pro co největší pohodlí turistů. Také tu není jediná šesti či osmisedačka s vyhřívanými sedátky. Vedle obrovských jumbo kabin vás spíše překvapí množství obyčejných vleků a pom či dvojsedaček z dob dávno minulých. Ale kdo je duší "přírodňák", určitě se mu právě tady bude líbit.

Švýcarské lyžování ve Čtyřech údolích charakterizuje dobře namíchaná směs nejen turistického, ale zároveň i nádherně divokého prostředí. To vše pod královskou korunou Alp.

Švýcarsko, Thyon2000

Švýcarsko, Thyon2000

Může se hodit

Jak se tam dostat
Cesta autem do Thyonu trvá deset hodin (980 km) a vede po dálnicích přes Plzeň, Norimberk, Heilbronn, Basilej, Bern a Sion. Tam odbočíte na Val d' Hérens a posledních 24 km pojedete po stoupající horské silnici přes Vex, Myen de Sion a Les Collons.

Bydlení
Čtyřlůžkové apartmány v Thyonu stojí v hlavní sezoně na týden od 550 eur. Přesné tarify najdete ZDE.

Skipasy
Šestidenní permanentka pro oblast Thyonu (Printse) stojí 271 CHF (cca 209 eur), senioři a junioři 15- 20 let platí 217 CHF (167 eur), děti polovic. Stejný skipas pro 4 Valais je o 70 CHF pro dospělého dražší. Máte však možnost zakoupit si jen jednodení příplatek pro celou oblast za 19 CHF dospělý a 12 CHF děti.

Užitečné weby

www.4vallees.ch

www.facebook.com/Thyonskiresort#!/Thyonskiresort

Co ještě vidět
Thyon nabízí nejen lyžování, ale také opravdu zajímavé výlety do okolí. Na ty určitě alespoň jeden den obětujte. Začněte na konci údolí Val d´Herens prohlídkou světového unikátu - přehrady Grande Dixence. Od poloviny 60. let se tyčí se do výšky 285 metrů a drží rekord největší tížní hráze na světě. Osmipatrový Hotel du Barrage vypadá pod touto obrovskou betonovou masou jako skládanka z lega. Systémem vodních tunelů, které jsou přes 100 km dlouhé, přivádí do jezera Dix vodu z dalších řek a tajících ledovců. Grande Dixence tak zásobuje vodou čtyři elektrárny v údolí Rhony.
Lyžování v malém středisku Évolène klidně můžete oželet, ale určitě se do městečka v údolí Val d´Hérémence vypravte. Je to živý skanzen prastaré švýcarské architektury. Průvodce po městě najdete v turistickém centru hned vedle pokladen lyžařského areálu. Provede vás mezi 300 let starými domy, ve kterých žili lidé, mluvící zvláštním nářečím. A také se tu dozvíte, proč se ve Valais pořádají každoročně soutěže královen - nikoliv krásy. Pěstuje se tu totiž zvláštní plemeno černých krav, bojovnic, které mají soupeření v genech, a farmáři je nechávají každoročně utkat se mezi sebou o královský titul. Býci toto privilegium nemají. Z nich se okamžitě, jak vyrostou, připravují zdejší vyhlášené bifteky.
Neuvěřitelné skalní útvary, které najdete na cestě, se jmenují Pyramidy z Euseigne. Zvětralé pískovcové skály mají na torzech svých špičatých vrcholů obrovské kameny, vypadající, jako by je tam s ohromnou opatrností položili obři.

Úžasným zážitkem je také návštěva moderní betonové katedrály v městečku Hérémence, posazené do stráně mezi tradiční dřevěné chalupy. Moderní betonová stavba vypadá jak z jiného světa. Určitě vás okouzlí hrou světel, dopadajících lomenými okny na oltář a do všech zákoutí této neuvěřitelně duchovní stavby. Nechte si pustit chrámovou hudbu a dopřejte si nerušené rozjímání v srdci hor.

Autoři: ,
Nejčtenější

Bránu z Hradčanského náměstí na okamžik uzavřeli vojáci, aby se Hradní stráž...
Amatérismus, hodnotí cizinci opatření u Hradu. Kontroly odradily turisty

I letos čekají na turisty u Pražského hradu bezpečnostní kontroly u vstupů. Ukázalo se, že vyhnaly krátkodobé výletníky. Cizinci podle pracovníků v cestovním...  celý článek

Tchajwanský turista je po 47 dnech strávených v horách v péči lékařů. (26....
Ztracený turista přežil v Himálaji 47 dní, přítelkyně se záchrany nedožila

Záchranáři ve středu našli naživu tchajwanského turistu, který s přítelkyní před měsícem a půl zmizeli v horách v oblasti Dhading v centrálním Nepálu....  celý článek

Dřevěný kostelík v Lipné u Potštátu
Oderské vrchy: Projděte si drsný svět větru a zvrásněného kamení

Toulání Oderskými vrchy na kole či pěšky přináší ty nejhezčí cestovatelské zážitky, které lze na území naší domoviny získat. Málo obydlená krajina prostoupená...  celý článek

Atrakce SlotZilla umožní návštěvníkům prolétnout se nad Las Vegas
Las Vegas má atrakci jako z filmu. Turisté minutu letí jako Superman

Něco takového se dá najít asi opravdu jen ve Vegas. Z obří budovy ve tvaru hracího automatu se do protějšího kasina vysoko nad zemí táhnou silná lana a na nich...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Na letišti v Ruzyni vám budou moci kufr otevřít i násilím. Kvůli výbušninám

Cestujícím z pražského ruzyňského letiště mohou být od května kontrolovány kufry častěji než dosud. Jestliže doteď jim byla zavazadla kontrolována jen při...  celý článek

Další z rubriky

Zimní inspekce prověřila lyžování na Králickém Sněžníku.
VIDEO: Zimní inspektor: Lyžování na Dolní Moravě milují i profesionálové

Populární lyžařské středisko na Králickém Sněžníku si oblíbil Ondřej Bank i Eva Samková. V moderním areálu si na své přijdou rodiny s dětmi i zkušení lyžaři a...  celý článek

Zatím největší lavina letošní zimy měla délku 425 metrů a parametry střední...
Největší lavina zimy měla 425 metrů, sjela do krkonošské Kotelní jámy

Zatím největší lavina letošní zimy spadla v polovině února do Malé Kotelní jámy v Krkonoších. Podle lavinového specialisty Horské služby Krkonoše Pavla Cingra...  celý článek

Každý rok iglú ve Speikbodenu roztají a každý rok tu postaví nové. Ráz...
Kde se dá koupat na sněhu a bobovat jako mistr. Tip do neobjevené Itálie

Jen pár hodin cesty autem na jih leží region Jižní Tyrolsko, který láká na nádherné sjezdovky až do druhé poloviny dubna. Některá zdejší lyžařská střediska...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.