Carcassonne, město jako stavebnice

Zdálky vypadá francouzský Carcassonne jako pohádková skládačka. Není náhoda, že právě tady, uprostřed šedých masivních hradeb, se točily snímky, jako byl třeba Robin Hood. Ušlechtilý zbojník jménem Kevin Costner tu byl docela jako doma. Snadno byste tedy podlehli dojmu, že to, co vidíte, je nějaká filmařova papírová fantazie.

Dvojitý prstenec hradeb kryl pečlivě své obránce. Středověké město také proto nikdy nebylo dobyto. Hradby a 52 městských věží dnes ztékají docela jiní útočníci. Vyhnou se modernějšímu sídlu v podhradí a míří přímo na architektonický skvost. Mají cvakající foťáky a turistické brožury v rukách. Neexistuje pro ně větší magnet na celém jihu Francie. Jak se v takovém místě žije, napadne vás. Může historický unikát, kde se střídá jedna turistická výprava za druhou, ještě uhájit svoji autonomii a nestát se nakašírovaným Disneylandem?

Paní Véronique Leblancová, majitelka malé vinotéky hned za jednou z městských bran, necítí, že by jí příliv turistů výrazně obtěžoval. Když skončí léto, skoro se mi po těch zástupech stýská," vykládá během krátké degustace. Je ráda, že o její město je takový zájem. Vypráví o architektovi, který se stal na věky nejslavnějším občanem města. Jmenoval se Viollet-le-Duc. Byla to jeho zásluha, že v 19.století znovu ožily pobořené středověké domy a do starých ulic se vrátil život.

Carcassonne se nikdy nestalo prázdnou atrakcí. Je to tím, že se lidé neodstěhovali dolů, do nového města," říká paní Leblancová. Protože zůstali stálí obyvatelé, zůstaly i jejich obchody. Procházíte pitoreskními zákrutami mezi úzkými domy a nestačíte se divit. Nikde žádné vtíravé krámky se suvenýry, ale naopak: tuhle koloniál, na dalším rohu zase typická francouzská boulangerie, kde nejdete ty nejkřupavější croissanty.

Lidé z města nezmizeli. Uprostřed parného léta, kdy dole, v novém městě, klopí autobusy jednu várku návštěvníku za druhou, byste možná mohli mít o toto město obavu. Zbytečně. Lidé z Carcassonne se naučili žít se slavnou minulostí, ale i s lidmi z daleka, kteří se o to vše tolik zajímají. Zdálo by se vám, že sídlo s tak skvělou pověstí nemusí turisty nijak hýčkat. Přesto vás čekají jen milé úsměvy. Nikdo vám nedá sebeméně najevo, že jste obchodní položka v jeho daňovém přiznání. Lidé se usmívají, ukážou ochotně cestu a za každé francouzské slovíčko jsou rádi.

Vejdete do přízemní vinárny a snažíte se vybavit, co tady mají rádi. Prohlédnete obsáhlý nápojový lístek a nakonec skončíte logicky u jediné položky. Tady se pije zejména jedinečné červené bordeaux. Pili je i zbrojnoši, kteří mávali halapartnami na hradbách a nadávali na francouzského krále Ludvíka XIV., že se tento kraj začal zajímat (obsazovat, dobývat?). Pověst nedobytného města podlamovala jejich morálku. Hleděli na své nepřátele hluboko dole a byli zcela pevně přesvědčeni, že jim nikdy nestanou tváří v tvář. Měli opravdu štěstí, impozantní kamenné hradby skutečně pokaždé všechny dobyvatele odradily. (Není moc jasné, odkud se kdo na koho díval...)

Sedíte u dřevěného stolu a přemítáte, co asi dělali lidé pod hradbami. Stihli se pokaždé schovat? Domky a vesničky okolo města nasávají jeho nezaměnitelný půvab. Mohli byste tu chodit od sídla k sídlu celé týdny. Čas turistův je však bohužel zcela přesně vyměřen. Sotva si nejkrásnější středověké město a jeho okolí osaháte", už musíte zase pádit domů. Je to škoda, říkáte si. A slibujete si v duchu, že příště si tu zamluvíte hausbót na celý měsíc. Každý večer zakotvíte a vyrazíte do křivolakých potemnělých uliček. A potkáte úžasné lidi, kteří si povídají u stolu do půlnoci a skoro nevědí, co je to televize.

Může se hodit

Všechny informace o městě dostanete na telefonním čísle 0468 25 07 04, to je hlavní turistická centrála. Otevřena je denně od 9 do 12.15 a odpoledne od 13.45 až do 17 hodin. Auto nechte v dolním městě, do historické části nemají vozy přístup.

Kam se podívat

Dobrým nápadem je přidat si k výletu do města také projížďku po proslulém Canal du Midi, vodní cestě, která spojuje Středozemní moře s Atlantikem. Loď si můžete zamluvit v turistické kanceláři.


Témata: Francie, Loď