Čapí rezervace v Chorvatsku

Nová generace čápů se zkouší naučit létat na střechách domů v chorvatské vesnici Čigoč, která poskytuje přístřeší jedné z nejdůležitějších kolonií těchto velkých ptáků v Evropě. Víska Čigoč, která leží v přírodní rezervaci Lonjsko Polje u středochorvatského města Sisak, byla v roce 1994 Nadací evropského přírodního dědictví (Euronatur) prohlášena první "evropskou čapí vesnicí".
Svému označení je vskutku věrná: počet ptáků, kteří si ji zvolili za svůj dočasný domov, téměř dvakrát převyšuje počet obyvatel.
V Čigoči se se svými asi 210 čápy v 45 hnízdech soustřeďuje největší společenství čápů bílých v celém Chorvatsku, kde bylo napočítáno na 1500 párů těchto opeřenců. "Kolonie čápů bílých v Čigoči je významnější než v ostatních vesnicích zejména s ohledem na přírodní bohatství Lonjska Pojle, kde mají čápi dostatek potravy. Žije zde mnoho brodivých ptáků, žab, hadů, hrabošů a různých druhů hmyzu," říká Darko Anžil, který za rezervaci odpovídá. Chráněná lokalita Lonjsko Polje o rozloze asi 500 kilometrů čtverečních v poříčí řek Lonje a Sáva, údajně největší záplavová oblast v Evropě, skrývá ve svých močálech a dubových lesích nejen jednu z největších evropských kolonií čápů, ale i na 240 dalších druhů ptáků, z nichž někteří jsou velmi vzácní. "Čápi jsou zde od nepaměti, dříve jich ale bývalo víc,"
vzpomíná Sime Stajčer (93), nejstarší obyvatel vesnice. "Když vždycky na jaře přiletěli, nebyli jsme je na všech polích a loukách schopni dokonce ani spočítat," dodává. Podle Stajčera může za úbytek čápů zejména používání pesticidů. Euronatur vyhlásila od roku 1994 ještě další čtyři "evropské čapí vesnice": Rühstadt v Německu, Maplartida de Cáceres ve Španělsku, Nagybaj v Maďarsku a Andrid v Rumunsku.
Zatímco na Pyrenejském poloostrově si čápi stavějí svá hnízda na útesech trčících do moře a na Sibiři sídlí na dubech, v Čigoči
hnízdí na střechách. "Historky o čapí věrnosti se nezakládají na pravdě. Jako partnera si vždy zvolí toho, který už je v hnízdě," říká Anžil.
V březnu, kdy se ptáci vracejí z Afriky, jako první hnízda obsadí čapí samci, ke kterým se brzy připojí samičky, které opustily bývalé druhy. Ti se často vracejí na svá stará místa, kde s novými vetřelci svádějí tuhé boje. Na dvoře malé restaurace v Čigoči s názvem Starý dům jeden čáp zápasí o kousek ryby se slepicemi. "Greta uměla létat, potom ale narazila na elektrický drát a poranila si křídlo. Protože teď už létat nemůže, staráme se o ni a Greta s námi zůstává i přes zimu," vysvětluje majitelka restaurace Nevenka Rastovacová. Zvyklá na stravu z ryb a ostatních zbytků z pohostinství Greta zpohodlněla a úplně zapomněla své lovecké schopnosti. K ostatním čápům se ovšem chová značně nepřátelsky - zejména, když se snaží proniknout a lovit na jejím území. Jiný zdejší čáp měl však o poznání horší osud. Po pádu z
hnízda jej jeho zachránci umístili do stodoly, kde si na něm jednu noc pochutnala prasata.