Loni pouť do svatého místa v Santiagu de Compostela dokončilo přes čtvrt milionu lidí.

Loni pouť do svatého místa v Santiagu de Compostela dokončilo přes čtvrt milionu lidí. | foto: SlowTV

Uslyšíte každý vzdech, uvidíte každý krok. Poutníci jdou na konec světa

  • 23
Na cestu severním Španělskem do bájného Santiaga de Compostela a pak až na samý konec světa se vydala česká skupinka čtyř cestovatelů. Sledovat je můžete v přímém přenosu na Slow TV z pohledu kamery umístěné na hrudi jednoho z poutníků.

Santiago de Compostela je jedno z nejznámějších poutních míst, kam se každoročně vydávají desetitisíce lidí. Aktuálně se k nim přidala i skupinka mladých cestovatelů, kteří si říkají Grex Peregrinatorius.

Sledujte přímý přenos z cesty do Santiaga a na konec světa ZDE.
Dnešní trasa bude kratší, jinak se můžete dívat každý den od 7:00 do 20:00.

Pod dohledem kamery, bude-li signál

Město Santiago de Compostela bylo založeno na přelomu 4. a 5. století a v 9. století v něm byly údajně objeveny ostatky svatého Jakuba staršího, jednoho ze 12 apoštolů. Za nimi se na pouť jako první vydal roku 951 francouzský biskup z Le Puy, který tak v podstatě založil tradici Svatojakubské cesty (El Camino de Santiago).

Pro čtveřici z uskupení Grex Peregrinatorius je Camino nejen mnohaetapovým výletem, ale zároveň technickou výzvou. Jeden z členů skupiny Andrej Lobotka totiž přišel s nápadem zprostředkovat z poutě do Santiaga přímý přenos.

Kudy do Santiaga a proč

Na pouť je možné vyrazit jednou ze 12 poutních cest. Síť tras vede z Itálie, Francie, Německa, Portugalska a navazuje na ni mnoho lokálních cestiček. Podél těchto cest byly postupně vztyčovány orientační kameny, kamenné kříže nebo třeba boží muka. K cestám existují i manuály pro putující (první vznikl již ve 12. století), které obsahují kázání, zprávy o zázracích, liturgické texty spojené s osobou sv. Jakuba, popisy tras, zvyky místních obyvatel a umělecká díla, jež lze cestou spatřit.

Za posledních 15 let vzrostl počet poutníků pětinásobně. Loni svoji cestu dokončilo 262 458 lidí. V současnosti už však putování do Santiaga de Compostela nemá čistě křesťanský podtext. Ne všichni jsou věřící, na cestu se vydává stále více „obyčejných“ cestovatelů, kteří chtějí poznat krásy španělské přírody nebo také zjistit více o sobě a svém nitru.

Nenechal se odradit prvním neúspěchem, když s návrhem neuspěl u původní norské Slow TV, a když zjistil, že i v Čechách existuje podobný pořad, přednesl svoji myšlenku Ivanu Sobičkovi z redakce naší Slow TV. Příležitost k novému experimentu, který nejen u nás ještě nikdo neuskutečnil, byla na světě.

S pomocí videoexpertů ze společnosti Netrex se podařilo sestavit potřebné technické vybavení (kamera a speciální modem s baterií na 16 hodin provozu), o kterém se dozvíte více v chystaném článku na Technet.cz.

Je třeba zdůraznit, že takto dlouhý pěší videopřenos, navíc ze zahraničí, je pro nás zatím nevyzkoušeným experimentem, takže se diváci musí smířit s tím, že video nebude bez výpadků a kvalita obrazu je nižší než obvykle. Vše je totiž závislé hlavně na dostupnosti signálu ve španělských kopcích.

Příroda, města, lidé i ubytovny

V nošení batohu s kamerou se budou střídat Andrej Lobotka, Martin Pleško a první dva týdny jim budou pomáhat i Martin Kuric s Tomášem Jakubíkem. Chlapci jdou asi nejznámější francouzskou cestou, která začala ve městě St. Jean de Port na francouzské straně Pyrenejí.

Andrej s Martinem P. však neskončí po 780 km, chtějí dojít až na břeh oceánu do městečka Fisterra. Díky hrudní kameře budete moci sledovat každý den od 7:00 do 20:00 putování po španělských končinách, městech, hospodách i ubytovnách. Vše je doplněno autentickým zvukem z mikrofonu, takže uslyšíte třeba i rozhovory při setkání s místními obyvateli. V citlivějších chvílích autentický zvuk nahradí podkresová hudba.

Naši cestovatelé budou průběžně přidávat i fotky a komentáře v on-line reportáži u videa. Více informací o místech, kterými se s kamerou vydáte, vám budou přinášet následující články.

Očima koho se díváte?

„Jsme partička obyčejných lidí milujících cestování. Krkolomné slovní spojení Grex Peregrinatorius našeho názvu je možné přeložit jako Tlupa cestovatelů nebo Skupina poutníků. Bezpochyby jsme neorganizovanou, věčně nadšenou a častokrát chaotickou bandou, která neodolá žádné cestovatelské výzvě,“ představuje stručně skupinu Andrej Lobotka.