Cajamarka je svědectvím vítězství Španělů

  17:53
Cajamarca patří mezi nejhezčí města peruánského severu. Turisty přitahuje zachovalá koloniální výstavba a hlavně - historie. Právě v Cajamarce se totiž rozhodlo o vítězi a poražených při dobyvačném tažení Španělů v 16. století. Svědectvím příběhu o uvězněném vládci Inků a nenasytných Španělech je takzvaná výkupní místnost.

Město má velmi příjemné podnebí i polohu uprostřed hor necelých 2700 metrů nad mořem. Ve dne je tedy obvykle teplo a slunečno, noci jsou ale chladnější.

Leží na západní straně hlavního pásma And, severně od pohoří Cordillera Blanca s nejvyšší horou Peru Huascaránem. Od pobřeží je pak vzdálena zhruba pět hodin jízdy po dobré asfaltované silnici. Rozlohou patří k menším - má kolem sta tisíc obyvatel. Je i velmi klidná a bezpečná.

Cajamarca - hlavní dějiště dobývání Inků
Oblast Cajamarky je velmi bohatá na historii. Španělům se zde totiž podařilo zajmout inckého panovníka, což byl první krok k následnému ovládnutí celé obrovské incké říše, táhnoucí se pohořím And od Kolumbie až po Chile.

Přijeli jsme sem z přímořského Trujilla, největšího města Peru na sever od Limy. Téměř osmihodinová cesta autobusem byla poměrně příjemná - nejprve podél moře, pak strmým stoupáním a ostrými zatáčkami kolem hlubokých kaňonů (které nám naštěstí milosrdně zakrývala tma), až jsme kolem desáté večer konečně dorazili do města a jali se hledat hotel.

Hledání bylo velmi snadné: vydali jsme se do středu města. Tím je (jako ve většině peruánských měst) ústřední náměstí,  nazývané všude stejně - Plaza de Armas. Vešli jsme do prvního hotelu, který jsme spatřili. Byl jím Hostal San Francisco poblíž stejnojmenného kostela.

Sice dražší než obvyklý průměr - 10 dolarů za dvoulůžkový pokoj, zato s vlastním WC a teplou sprchou. Při první večerní procházce na nás tiché uličky i důstojné koloniální budovy udělaly příznivý dojem.

Plaza de Armas
V Cajamarce si koupíte jednu vstupenku, na kterou se pak dostanete do tří hlavních objektů Cajamarky, všechny v těsné  blízkosti Plaza de Armas. Jako první jsme navštívili Betlémský komplex (Complejo Belén), objekt bývalé nemocnice. Ta byla postavena v 17. století a spravovaly ji jeptišky.

Uvnitř je spousta maličkých pokojů, připomínajících cely; v bývalém ženském křídle je nyní archeologické muzeum. Součástí komplexu je i kostel s bohatě zdobenými zdmi, pěknou kupolí a vyřezávanou kazatelnou. 

Pouze několik metrů od Betlémského komplexu je malé Etnografické muzeum s pěknou sbírkou místních lidových oděvů, hudebních i zemědělských nástrojů, a uměleckých a řemeslných výrobků ze dřeva, kamene, kůže i kosti. Nejznámější památkou města je však El Cuarto del Rescate, neboli Výkupní místnost, dějiště jedné z nejvýznamějších událostí, určujících osud  Latinské Ameriky. 

Pizzaro v říši Inků
Když Francisco Pizarro spolu s necelými dvěma stovkami conquistadorů dorazil roku 1532 do Cajamarky, našel tu obrovskou a mocnou inckou říši. Ještě před deseti lety byla na vrcholu své slávy a sahala od dnešní jižní Kolumbie až do poloviny Chile.

V době příchodu Pizzara byla země rozervaná občanskou válkou, kterou proti sobě vedli dědicové bývalého panovníka. V tomto boji o moc zvítězil vládce severní části říše Atahualpa, který Pizarra a jeho muže nejprve přijal přátelsky.

Zlatachtiví Španělé ovšem okamžitě začali spřádat plány, jak si Atahualpu podrobit. Jakkoli se takové úvahy zdály být šílené (proti 160 conquistadorům stálo odhadem 40 až 80 tisíc domorodých válečníků!), ve prospěch Španělů hrál fakt, že byli nepoměrně lépe vyzbrojeni. Měli střelné zbraně a koně, které Indiáni neznali a měli z nich panickou hrůzu.

Zlatachtiví Španělé
Díky neuvěřitelnému štestí - stojící při Španělech na většině jejich dobyvačných výprav ve Střední a Jižní Americe - a nesporné odvaze se Pizarrovým mužům tento husarský kousek nakonec vydařil. Při útoku Španělů vypukla mezi Indiány taková panika, že při útěku povalili svými těly dvoumetrovou zeď a nakonec jich sedm tisíc zahynulo.

Zajatého Atahualpu uvěznili právě do Výkupní místnosti a slíbili mu, že ho propustí, když ji nechá celou naplnit zlatem, a pak ještě dvojnásobně stříbrem. Jen zlata se prý nashromáždilo sedm tun.

Konec historky je ještě smutnější. Poté, co Španělé zajatého vladaře nějakou dobu obratně politicky využívali  (jeho vlastní vojsko nechtělo proti nim zaútočit z obavy o Atahualpův život, kdežto armáda jeho poraženého bratra Huáscara, stejně jako původní obyvatelstvo, Inky porobené, považovaly conquistadory spíše za spojence), nakonec ho stejně popravili a postupně se zmocnili vlády nad celou říší.

Výkupní místnost vypadá jako obyčejná budova
Plni vzrušeného očekávání jsme se tedy vydali k Výkupní místnosti, což je jediná dochovaná incká budova ve městě. Je to kvalitní stavba s typickými rysy incké architektury.

Dveřní otvory a výklenky ve zdech mají tvar lichoběžníku. Vnitřek místnosti byl malý a nezajímavý, takže jsme si ji raději představovali až ke stropu naplněnou zlatými předměty. U vchodu viselo několik moderních obrazů znázorňujících Atahualpovo zajetí a uvěznění.

Lázně Banos del Inca

Cajamarca - katedrála a Plaza de Armas

Pohled ze střechy hotelu na kostel San Francisco

Cajamarca - výkupní místnost

Cajamarca - pohled seshora

Cajamarca - vrch Cerro Santa Apolonia

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...