Bulharsko láká na moře...sněhu

  • 46
Bulharsko se v posledních letech v Česku vyšvihlo na první příčky letních dovolenkových destinací. Tahle země ale neláká turisty jen na moře a pláže, ale i na lyže. Bulharsko má totiž nádherné hory s velmi dobrými lyžařskými podmínkami, které si v ničem nezadají s jinými evropskými středisky.

K nejkrásnějším pohořím v Bulharsku patří Pirin. Staří Slované věřili, že zde sídlí bůh Perun a tak vzniklo i pojmenování celého pohoří - Pirin.

Jeho nejvyšší vrchol Vichren (2.914 metrů) je třetí nejvyšší na balkánském poloostrově. Za jasného počasí z něj můžete vidět až na bájný Olymp v Řecku. Pirin je přírodní rezervace, která je důsledně chráněná před nežádoucími civilizačními zásahy. Panenská příroda a alpský charakter tak dávají záruku dovolené v ideálních přírodních podmínkách.

Přitažlivá pro lyžaře je zejména skutečnost, že průměrná sněhová pokrývka zde dosahuje od začátku ledna do konce dubna 2,5 metru.



Lanovky na vrcholu Todorka

Na Pirinu se lyžuje především v areálu Šiligarnika, vybudovaném pod vrcholem Todorka (2.746 m). Trojsedačkové lanovky začínají v 1.700 m a končí ve výšce 2.400 m. Velké sjezdovky jsou dlouhé přes 2.500 metrů.

V posledních dvou letech prošlo toto středisko rozsáhlou modernizací. Přímo z Banska byla zprovozněna kabinová lanovka až do lyžařského areálu. Byly zde otevřeny další sjezdové tratě všech úrovní náročnosti a rovněž několik nových vleků. Celková délka lyžařských tratí činí přes 40 km.

Sjezdovky jsou udržované a každý den se upravují. Pod sjezdovkami najdete ski servis, půjčovnu a úschovnu lyží, snowboardů a bot, stánky s občerstvením i restaurace.

Pro skutečně náročné lyžaře se naskýtá možnost sjíždět některé terény v rámci programu extrémního lyžování.



Lanovky na sjezdovce Tomba

Ubytovat se můžete v městečku Bansko (930 m), nacházejícím se 160 km jižně od Sofie, které je zároveň i významným historickým a kulturním centrem. Udržované domy, čistota a cit pro detail jsou pro tuto oblast Bulharska charakteristické. O to víc, že ceny jsou v Bulharsku pro nás stále příjemným překvapením.

Pobyt v Bansku ocení hlavně ti, kteří chtějí spojit lyžování na výborných tratích s veselým večerním životem i poznáním zajímavých míst.


Na lyžích v Bulharsku

KVALITA SNĚHU

Ti, kdo zde někdy lyžovali, mohou potvrdit, že kvalita sněhu je výborná. Sníh je lehounký, jemný a pokud se projede a udusá rolbou, neztvrdne a jede se po něm jako po másle. Zajímavé je i to, že i v měsících jako leden a únor, když ještě nesvítí přes den tolik sluníčka, sníh přes noc neztvrdne a má stejnou kvalitu jako předešlý den.

Lyžuje se v krásné scenérii Pirinského národního parku a ze všech sjezdovek je vidět i "protější" blízké pohoří Rila s druhým vyhlášeným střediskem - Borovec.

Šéfredaktor časopisu SNOW Petr Socha, který si zalyžoval v Bulharsku před dvěma lety, zhodnotil tehdejší návštěvu takto: (dnes už zde autobusy nejezdí, i přesto výpověď říká mnohé)

"Celkový dojem z bulharských hor byl nejvíce ovlivněn přístupem tamních obyvatel k nám a k životu vůbec. Nikde žádný spěch a shon, všude upřímná a vlídná atmosféra a vidinou zisku nezakalené vztahy domácích a cizinců. Na lidech v bulharských horách (i podnikajících!) je zřetelně poznat vrchol jejich hodnotového systému, jímž je člověk (nepočítám-li Boha. Patrně to je důsledek silně nábožensky založené kultury – převážná většina obyvatel se dnes hlásí k pravoslavné církvi, malá část jsou katolíci a prý jen hrstka bezvěrci. Socialistický ateismus se do hor nejspíš vyšplhat nedokázal). Autobusy vyvážející lyžaře k areálu automaticky sbírají stopaře, stánkoví prodejci si navzájem pomáhají, jako by neznali pojem konkurence... Často studení a povinnostmi svázaní obyvatelé západních lyžařských center by je nutně považovali za blázny.

Samozřejmě, že sem tam může něco návštěvníka navyklého evropské přesnosti a pořádku zaskočit a třeba i rozčílit. Jakási meditativní ležérnost je u vlekařů a dalších změstnanců areálu poměrně běžným jevem, nicméně jejím účelem rozhodně není klienty nazlobit."

MODERNIZACE
 
Celý pirinský areál Bansko získala na několik desetiletí do pronájmu největší bulharska banka - První investiční banka. Ta zde během posledních dvou let investovala přes jeden a půl miliardy korun, což je znát na každém kroku. Změn se dočkala nejen infrastruktura samotného města Bansko, ale především lyžařský areál.

SLUŽBY

Co se týká služeb, rozdíl od alpských středisek téměř nepoznáte. "V lyžařském areálu snadno zapomenete na to, že jste v Bulharsku," říká šéfredaktor časopisu SNOW Petr Socha.

Z Banska se vyvezete pohodlně kabinkou přímo až do areálu. Zde je řada sedaček, i menších vleků, které jsou položeny až do výšky 2600 metrů nad mořem.

I občerstvení funguje podobně jako v Alpách, a hlavně - za nižší ceny. Nechybí ani sněhové bary aprés - ski s taneční muzikou. Jen místo ovocných likérů zde teče proudem národní rakije.

Na všech sjezdovkách jsou k dispozici sněhová děla, takže i na počátku a konci sezony bývá sněhu dostatek. A i bez použití sněhových děl se zde běžně lyžuje až do prvního květnového týdne. Bulharsko je tak jednou z mála zemí, kde se dá ráno lyžovat a večer už koupat v moři. 

GASTRONOMIE
 
Bansko je jedním z nejvyhlášenějším gastronomických míst v Bulharsku. Najdete tady přes sto národních hospod, které se nazývají mechany. Bývá zde hodně veselo, protože skoro v každé z nich hraje národní pirinská kapela.

Převažuje tradiční kuchyně. Mezi místní speciality patří vyhlášené sušené klobásky - banski starec, čumlek - zapečené maso s bramborem a zeleninou v keramických miskách, nebo gjuveče či kapama - pečené jehněčí maso se zelím. Víno pochází hlavně z vyhlášené oblasti Melnik, která s pirinským krajem sousedí.

APRÉS-SKI

V Bansku se nachází řada moderních hotelů, takže večer není problém zahrát si bowling, jít do sauny, fittnesu nebo do bazénu, pobavit se lze na diskotékách nebo v kasinu.


Vrch Todorka - centrální sjezdovky

Návštěvníci mohou využít i výletu do Melniku na ochutnávku vína, nebo do blízkého Roženského monastiru.
 
HORSKÁ SLUŽBA

Horská služba zde funguje spolehlivě a jejich pokynů je třeba přísně dodržovat. Pirin jsou nádherné, ale zároveň i velmi nebezpečné hory. Je zde řada míst velmi vhodných k extremnímu lyžování a bohužel se stává, že občas někdo neodhadne svoje možnosti a pustí se do terénu, kde je vstup přísně zakázán.

DALŠÍ AKTIVITY

Přímo v dolní stanici kabinky najdete půjčovny lyží a snowboardů. Nabízí se i možnost heliskiingu, ale pouze s doprovodnýmu průvodci-lyžaři.

Lyžařských škol je zde dost a mají velkou tradici - Angličané se zde učí lyžovat už od první poloviny 80 let.

Samozřejmostí jsou i místa pro freeride, což dokazuje i fakt, že se zde každý rok koná světový závod v extremním lyžování. 



Rilský monastir

JAK SE TAM DOSTAT

Individuálně - nejpohodlněji se do Bulharska dostanete letecky, každý den létá přímá linka do Sofie. Odtud je to busem nebo taxíkem do Banska 90 km. Cestou se můžete zastavit na nejvýznamnější bulharské památce - Rilském Monastiru, který je na seznamu chráněných památek UNESCO.

Ubytování - můžete využít klasické penziony či hotely různých kategorií (čtyřhvězdičkové nabízejí vždy bazén, fittnes a saunu). 



Hotelový komplex pod stanicí kabinové lanovky, v pozadí Pirin.