Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Budapešť, lákadlo pro oči i pro žaludek

  15:34aktualizováno  15:34
- Budapešť je pro Čechy a Moravany takřka za humny. Například od Prahy ji dělí pouhých 570 kilometrů. I proto stojí za to Budapešť "objevit": těch půvabů, které zvláště teď na jaře nabízí svým návštěvníkům, má dvoumilionová maďarská metropole víc než dost. Historii ztělesněnou v ulicích, chrámech a kostelích i v desítkách zajímavých muzeí a galerií. Láká i korzo při Dunaji, proslavené lázně i přes tisíc hospůdek a restaurací, které jen mohou potvrdit, že "láska k Budapešti prochází i hrdlem a žaludkem".

"Evropa má tři města-perly - Benátky na vodě, Budu na kopcích a Florencii v rovině," tak kdysi ve středověku opěvovali poutníci město Buda na pravém břehu Dunaje, které v roce 1873 společně s městy Óbuda a levobřežní (a rovinatou) Peští se spojily v jedno - Budapešť.
A dnešní Budapešť pro českého návštěvníka, i toho, kdo tam zavítá poprvé, dýchá jakoby známou a povědomou atmosférou. Ostatně historie nás s Maďary v mnohém propojila - od rakousko-uherské monarchie přes ošklivé paneláky na okrajích města, autobusy Ikarus, vagony metra vyrobené kdesi pod Moskvou až po tržní kapitalistický dnešek. Kdyby nebylo exotických nápisů v pro nás nesrozumitelné maďarštině, jako byste procházeli Prahou. Stejné supermarkety Meinl, reklamy na stejné banky a pojišťovny, desítky směnáren Wechsel-Change-Cambio, McDonald's či Burger King.
A čím je pro Prahu Malá Strana, Hradčany a Petřín, tím je pro Budapešť kopcovitá, historicky rázovitá a malebná Buda. Za staletí existence se na ní ale podepsaly mnohé vpády a devastace. V polovině 13. století vyhnal mongolský vpád první obyvatele Budy až k vrcholům kopců. O dvě století později patřilo město k těm nejvýznamnějším v Evropě, kde žili lidé pocházející z nejrůznějších koutů: "Italští biskupové zde žijí vedle šlechticů přivyklých na tvrdý život vojáků...švýcarští vyslanci tu otevírají své dveře tureckým aristokratům," píše historik. Úpadek Budy začal za dlouhého tureckého panství (1541-1686), ale zvláště se na ničení město podepsalo 75 dní obléhání, které předcházely osvobození z tureckých rukou v roce 1686. V městě, kde kdysi žily tisíce, zůstalo jen 300 obyvatel. Po dlouhém období míru, kdy zde vznikaly povětšinou barokní stavby, mnohdy sídla pozdějších ministerstvev a úřadů, přišel leden 1945.
Přes měsíc se zde v kopcích Budy a v podzemních labyrintech bránily obklíčené oddíly Němců - a nezůstal tady takřka kámen na kameni. Bylo to jednatřicáté obklíčení v historii města.
A proto je to věčně rekonstruovaná část. Vedle řady skutečně historických budov - jen pro příklad: třeba původní (a stále fungující) turecké lázně ze 16. století v podhradí - jsou zde mnohé, které si zaslouží předponu pseudo. I známá Rybářská bašta, ze které je tak nádherný výhled na město a která se tváří tak historicky, byla postavena teprve v roce 1905. A nedaleký Matyášův chrám, oficiálně nazývaný Blahoslavené Panny v Budě, by ani legendární maďarský král Matyáš, který v něm zažil své dvě svadby, nyní nepoznal. Přestože ústřední část vznikla kolem roku 1400 a za Turků sloužil jako mešita, nejvíce se na chrámu podepsala pseudogotická přestavba koncem minulého století.
Půvabné a romantické uličky Budy zvou k toulání.
Pokud jste jimi znaveni, můžete navštívit a ochutnat něco třeba v nejstarší budapešťské cukrárně Ruszwurm z roku 1824. Její výrobky byly tak proslavené, že si pro ně prý posílali až z Vídně. Pár kroků od Ruszwurm "cukrászdy" (přece jen ta maďarština nám není tak vzdálená!) je zase něco pro milovníky jiné oblasti gastronomie - Magyar Borok Háza, dům maďarského vína. Za 2000 forintů (forint je 15 haléřů, tedy asi 300 korun) můžete dle libosti ochutnat vína z dvaceti vinných oblastí Maďarska. V doprovodu cizojazyčného průvodce se z vás stane během krátké doby expert, který rozezná nebetyčný rozdíl mezi Tokaj Szamorodni či Tokaj Aszú. A zachutná-li vám některé víno, můžete si také - po zaplacení - odtud plnou láhev odnést. A ta nejdražší? "Pouze" 75 000 forintů - za Tokaj Eszencia ročník 93.
Vyhládnete-li po náročné ochutnávce, v blízkosti najdete řadu restaurací, třeba luxusní Fortunu, kde můžete zkusit vyhlášená husí játra, poslechnout si čardáš v podání cikánské kapely, sestoupit do podzemních barokních sklepů a vyrobit si vlastní šampaňské Mon Champagne. Ceny jsou ale také de lux... pro naditější peněženky. Ty lidovější ceny, přijatelné i pro Maďary, najdete spíš na druhém břehu, v Pešti.

Bez Budapest Kártya ani ránu
Jste v Budapešti a nemáte v kapse Budapest Kártya? Chyba. Touto kartou si totiž můžete ušetřit peněženku, podrážky a navíc uvidíte z Budapešti mnohem víc.
Za 2450 forintů (zhruba 370 korun) můžete touto kartou, která je prakticky stejná jako kreditní karta, dva dny jezdit zadarmo všemi druhy městské hromadné dopravy - metro, bus, tramvaj, trolejbus, chodit zdarma do muzeí a mít výrazné slevy třeba na okružní jízdu městem, dopravu na letiště a z něj, jíst levněji v některých restauracích či zaplatit méně za půjčení auta nebo v síti obchodů i lázní. Dokonce můžete jít zdarma do kasina, zatímco ti, co kartu nemají, zaplatí deset dolarů. Pokud jste v Budapešti na tři dny, pak Budapest Kártya stojí 2950 forintů (asi 440 korun).
A cestujete-li s dítětem do 14 let, pak má stejné výhody jako dospělý držitel karty.
Za pár hodin pobytu v Budapešti zjistíte, že se karta opravdu vyplatí - vždyť jen za nepřestupný lístek v metru zaplatíte 90 forintů a nejčastější cena vstupu do muzeí je 400 forintů.
Další výhodou je, že při zakoupení karty získáte stostránkovou brožuru, která vás přehledně a ve čtyřech jazycích informuje o městské dopravě, adresách a provozu všech muzeí (malých i velkých) i kulturním životě Budapešti. Zkrátka o všem, na co se vztahuje používání karty. Je to inspirující.
V brožuře například zjistíte, že Budapešť má nejen druhé nejstarší metro v Evropě (po Londýnu) z roku 1896, ale i malé Metro muzeum se dvěma původními vozy. (A pro vás - držitele karty - zdarma). A to platí i o Telefonním muzeu, labyrintu jeskyň v Budě. A nezapomeňte na Aquincum. Tento tajuplný název je jméno římského města, které se před dvěma tisíci lety nacházelo na území dnešní Budapešti. Nyní je to i název muzea.

Kde získat Budapest Kártya?
Například v ČR u letecké společnosti Malév, Pařížská 5, 110 00 Praha 1, tel. (02)24812700, 24812671, dále u cestovních kanceláří Marvel, Oldřichova 38, 128 00 Praha 2, tel/fax (02)6916662 a Mary's, Na Smetance 16 - Italská 31, 120 00 Praha 2, tel/fax (O2)22252215, tel. (02)22254007, 22253310. A v Maďarsku prakticky ve všech větších hotelech, u cestovních kanceláří či přímo u budapešťské centrály cestovního ruchu (Tourism Office of Budapest, 1056 Budapest, Március 15 tér 7, H-1364 Budapest Pf.: 215, tel. (OO361)-266-0479, fax (00361)266-7477). Zde získáte zdarma i velmi praktické mapy Budapešti, které vám značně usnadní orientaci.
A nezapomeňte si přibalit...
do kufru - a to v kteroukoli roční dobu - plavky. Nezapomeňte totiž, že Budapešť je vyhlášené lázeňské město
Informace v ČR:
V České republice získáte mnoho informací, rad či prospektů v organizaci Maďarská turistika, Rumunská 22, 225 37 Praha 2, tel.: 02/21090135, fax: 02/21090139, internet: www.madarsko.cz

Návštěva barvitého "břicha Budapešti", centrálního trhu, stojí za to: zelenina, ovoce, proslavené maďarské klobásy i salámy, to vše najdete na centrálním trhu blízko dunajského nábřeží

Nad Budou se monumentálně vypíná Matyášův chrám s věží vysokou 80 metrů

150 metrů dlouhá budova centrálního trhu (na snímku) je sice stará přes sto let, ale slouží Budapešťanům dál

Tyto láhve tokajského přijdou bratru na jedenáct tisíc korun (za kus)

Budapest Kártya

Autor:
Nejčtenější

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Antropolog Martin Soukup
My máme hodinky, oni mají čas. Jak vědec zkoumá Papuánce s mobilem

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Ilustrační foto
Židé, prosím, sprchujte se. Cedule v švýcarském hotelu naštvaly Izrael

Malý alpský hotel ve Švýcarsku vyvolal pobouření, když ve svých prostorách umístil cedule s pokyny pro židovské hosty. Po vlně kritiky, ke které se připojila i...  celý článek

Dlouhý vlak do Rumunska
VIDEO: Půlkilometrový vlak RegioJetu se vydal na cestu do Rumunska

Soukromý dopravce RegioJet vypravil v úterý v podvečer svůj nejdelší vlak v historii. Souprava míří do rumunského Eibentálu, kam veze více než tisíc hudebních...  celý článek

Hydroelektrárna Spálov v detailu. Po předešlé domluvě si ji můžete prohlédnout...
Putování krajinou skla. Na kole za největším podzemním jezerem Česka

Železný Brod bývá označován za ideální turistické rozcestí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš. Byla by ovšem škoda vyrážet za tak dalekými cíli a...  celý článek

Další z rubriky

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Dubajský Rám bude od října další atrakcí pro turisty a dominantou města....
Dubaj nemá dost. Nová zoo a 150 metrů vysoký rám mají přilákat turisty

Jedna z nejrychleji se rozvíjejících metropolí na světě, která už teď nabízí nespočet ohromujících i kuriózních atrakcí, chystá další taháky na turisty. Tím...  celý článek

Podvečerní „poušť“ ve slovenském Záhorie
Jen tak si prožít poušť ve střední Evropě. Záhorie miluje i armáda

Nejrozsáhlejší písečné duny ve střední Evropě jsou tak dokonalou replikou pouště, že si je oblíbili i vojáci a ti, kteří jejich techniku vyrábějí. Vždyť...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.