Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brighton, říše divů nedaleko od Londýna

aktualizováno 
Jedním z největších turistických magnetů Anglie je Londýn. Už méně cizinců ale tuší, že jen za necelých 50 minut jízdy vlakem z Victoria Station se dostanou do přímořského města, které kdysi očarovalo i spisovatele Lewise Carolla. Brighton přitom nabízí vyhlášené pláže, indický palác i kouzelné zahrady.

Brighton, Anglie | foto: Monika HrušováiDNES.cz

První, čeho si všimnete při cestě na jih Anglie, jsou zvláštní mraky. Koukáte na oblohu a říkáte si, co je jinak? Jakoby našlehané obláčky jsou tak překvapivě blízko stromů, hladiny moře i střech domů, že máte chvílemi skoro fantaskní pocit, že stačí natáhnout ruku a dotknete se jich.

Brighton vás uvítá osvěžujícím vzduchem a křikem racků. Vítr je většinou silný a fouká od moře. Toto město je jiné než obvyklá přímořská letoviska. Pozitivní energie, která na vás dýchne, je prostě famózní.

Brighton, Anglie

Alenka v říši divů v nádherných zahradách

Říká se, že v 19. století byl v Brightonu i spisovatel Lewis Carroll, který se nejvíc proslavil Alenkou v říši divů. Prý ho na nápad krásného imaginárního světa přivedla zahrada, která se rozprostírá nedaleko od moře. Různá zákoutí, zvláštní rostliny i zelené keře působí opravdu pohádkově. I když - jestli tady Lewis Caroll skutečně byl, nebo je to jen legenda, je vlastně jedno. Brightonské zahrady mají své kouzlo i bez Alenčina příběhu.

Brighton, Anglie

Preston Park je jednou z mnoha kouzelných zahrad v Brightonu.

Příjemní lidé bez vedlejších úmyslů

Když na ulici rozložíte mapu a zjišťujete, kde vlastně jste, naprosto nezištně se k vám přitočí Angličan a ptá se vás, zda jste "oukej". Nic nepotřebuje, nic neprodává a ani vás nechce okrást.

Lidem v Anglii jde opravdu jen o to, aby vám pomohli. Nejpříjemnější jsou řidiči autobusů. V pohodě vám zastaví mimo zastávku, ukážou na mapě kudy kam a ještě vám popřejí krásný den. Toho se v Česku rozhodně nedočkáte.

V Brightonu jsou lidé příjemní a velmi vstřícní, kdo ale není zvyklý na komunitu homosexuálů, tak zde bude trochu v rozpacích. Brighton je totiž vyhlášené město gayů a lesbiček. Každý rok v létě se tu pořádá i průvod homosexuálů, který se nazývá Gay Parade. Pro našince je to určitě nevšední zážitek. Slavnost provázejí nádherně zdobené alegorické vozy, nápadité kostýmy a veselá hudba. Jen zde tančí hlavně "holky s holkama a kluci s klukama".

Brighton, Anglie

Indie uprostřed města

Kousek od moře se tyčí královský pavilon, který připomíná indický Tádž Mahál. Royal Pavilion se začal stavět v roce 1815 a královská rodina ho využívala do poloviny 19. století. Exotická stavba je v indickém stylu, ale interiér připomíná čínské umění.

Extravagantní královský palác město uvedlo do původního stavu za 10 milionů liber. Vstupné vynaloženým penězům odpovídá. Dovnitř se podíváte za 10 liber.

Brighton, Anglie

Život na pláži

Turisté míří do Brigtonu hlavně za plážemi, ne nadarmo se Brightonu přezdívá "Londýn na pobřeží". Mimochodem - je tu dokonce plážička pro nudisty, což je určitý unikát i v rámci Velké Británie. Život se tady točí zejména kolem Brighton Pier. Kolem tohoto mola se soustředí v zábavním parku nejvíc atrakcí - bary, arkádové haly, restaurace a dokonce i horská dráha.

Můžete si tady dát i tradiční fish and chips. Toto oblíbené britské jídlo se už nebalí do novin, jak bývala tradice, chuť je přesto neobvyklá. Každopádně záleží na tom, od jakého stánkaře si jídlo zakoupíte, moje fish and chips se však nejspíš s rybou nikdy nesetkalo.

Druhým zajímavým molem je už jen ohořelá konstrukce. Jde o původní molo z roku 1866, tzv. West Pier, které před pěti lety vyhořelo kvůli elektrickému zkratu. Elektrikář, který šel hlášenou závadu opravit, tady uhořel.

Místní lidé tvrdí, že postavu tragicky zemřelého muže občas vídají na molu. Možná ho přestanou vídat, až zde vyroste 183 metrů vysoká vyhlídková věž, jejíž výstavba je již schválená a jejímž autorem je Marks Barfield (navrhl proslulé vyhlídkové kolo London Eye).

Anglie, Brighton

Anglie, Brighton
Moje fish and chips se s rybou nejspíš nikdy nepotkalo.

Od Brighton Pier až k Black Rock se také můžete svézt nejstarší provozovanou elektrickou železniční dráhou na světě - byla postavená roku 1883 a jmenuje se Volk´s Electric Railway. Zdálky působí trochu jako zvětšenina nějakého železničního modelu z hračkářství.

Brighton, Anglie

Tajemné moře

Jižní Anglie je vůbec jakýmsi mystickým místem všech živlů - nejsou tu zvláštní jen mraky, ale i moře. Když je rozbouřené, máte pocit, že vlny už nikdy neustanou... Za několik hodin je ale hladina modrá a rovná jako zrcadlo. Za brzkého rána nebo pozdního večera prý můžete z určitých míst spatřit i delfíny.

Kousek od oblíbených rybářských míst se nachází malebný přístav. Na prodej je zde velké množství lodí. Výběr je rozmanitý - od rybářských bárek až po luxusní jachty. Máte-li zbytečných půl milionu liber, určitě si vyberete.

Anglie, Brighton

Starousedlíci mají rádi temné příběhy

Brighton je stejně jako celá Anglie pověstný povídkami o nadpřirozených bytostech, vraždách i záhadných postavách objevujících se na místech zločinu.

Jako jedna z mnoha historek se tu například vypráví, jak do Brightonu přijel jeden spisovatel, aby vypátral, kde se v tomto malebném městečku stal ten nejhorší mord. Pronajal si útulný byt ve starém domě a začal dávat dohromady stopy. Vrah prý vždy odvlekl své oběti do bytu a brutálně je tam zavraždil. Spisovatel šel po jeho stopách a nakonec zjistil, že všechny hrůzné činy se staly právě v bytě, který si po příjezdu do Brightonu pronajal.

Brighton, Anglie
Atmosféra ulice poblíž hlavní třídy Tha Lanes

Sedm sester v bílém

Nedaleko od Brightonu směrem na Eastbourne se rozkládá typicky anglická krajina. Zelené kopce, pasoucí se krávy a ticho opředené jemným šuměním moře. Oproti Brightonu zde panuje nevlídné počasí. Ačkoli se nacházíme jen pár kilometrů od slunného města, obloha je tady šedivá a vichr nepříjemně ledový. Ideální kulisa pro nějaký kontrast se zářivě bílou - právě tady se totiž nachází sedm křídových útesů, tzv. Seven Sisters.

Brighton, Anglie

Tyto skály, které patří k nejfotogeničtějším místům v jižní Anglii, bohužel vlivem srážek a přílivu ročně ubývají až o 40 cm. Takže tato scenérie pomalu, ale jistě mizí v moři. Seven Sisters jsou chráněnou rezervací, to ale bohužel nebrání sebevrahům v jejich poslední cestě. S tím souvisí i zvláštní náplň práce místního kněze, který obchází nejvyšší útesy s baterkou a snaží se sebevrahům jejich dobrovolný odchod ze života rozmluvit. Ročně tak prý zachrání kolem 10 lidí.

Může se hodit

Doprava

Z londýnské Victoria Station jezdí vlaky do Brightonu každých 30 až 40 minut. Cesta je pohodlná, ale celkem drahá. Za jednu cestu zaplatíte od 15 do 20 liber. Záleží na tom, zda seženete týdenní slevovou kartu. Autobus v Brightonu stojí buď 1,75 libry za jednu jízdu, nebo celodenní takřka neomezené ježdění (daily saver) za 3,50 libry na osobu.

Jídlo a pití

V Brightonu je spousta skvělých barů, kam se dá zajít na drink nebo na jídlo. Začneme od levných, jako je Weatherspoon, tam pivo koupíte za 1,75 GBP, a to dokonce českého Kozla. Můžete tady také využít nabídky pivo a hamburger za 5,00 liber. Hospůdka Weatherspoon není žádný luxus, ale posezení je tady příjemné.

V mnoha barech se cena piva pohybuje okolo dvou liber a většinou mají malou kuchyňku, kde dělají thajské jidlo. Mezi takovéto normalni  hospody patří The Oak a nebo The Rikki Tiks. Osobně bych doporučila hospodu The Tin Drum. Najdete ji v ulici St. James nedaleko od zábavního mola. Prostředí je tady příjemné a část obsluhy mluví česky. Pivo dostanete za 3,25 GBP až za 3,45 libry, hamburger s hranolky za 8 liber. Důvodem vysoké ceny hamburgeru je to, že ho Angličané považují za hlavní jídlo. Porce jsou ale opravdu velké.

Sunday roast, neboli klasické nedělní jídlo, dostanete za necelých 10 liber. Sunday roast může být vepřové, hovězí, skopové, kuře nebo vegetariánské a jí se se směsí, která se nazývá humus. Je to zajímavá kombinace sezamu a pikantní cizrnové směsi. Ceny koktejlů se v The Tin Drum  pohybují kolem 5 liber za velký koktejl.
 
V Anglii je opravdu levno
Za 1 libru si pořídíte mnoho druhů šamponů (u nás až za 90 korun), parfém nebo čtyři plechovky různých nápojů. Pěkné džíny koupíte za 12 liber, slušivou halenku nebo pánskou košili za 4 libry, značkové plesové šaty od 20 liber.

Nejčtenější

Pár na indické pláži.
Indové o nemanželských párech: je to prostituce, neubytujeme vás

Co země, to jiná kultura a výlet s přítelem či přítelkyní do Indie může být kvůli shánění pokoje na přenocování trochu problém. Mnoho místních obyvatel, kteří...  celý článek

Řecký ostrov Kos zasáhlo zemětřesení, v hlavním městě způsobilo značné škody na...
Celý dům byl jako z gumy, popisují turisté zemětřesení v Egejském moři

Noc strávenou na lehátkách má za sebou řada turistů na řeckém ostrově Kos, stejně jako návštěvníci tureckého letoviska Bodrum. Obě oblasti zasáhly v noci silné...  celý článek

Lahodná kremšnita. Kdo jednou ochutná, nikdy nezapomene.
Sedm parádních pokladů chorvatské domácí kuchyně, které musíte ochutnat

Už žádné zásoby s sebou! Přestože jsme měli dlouhá léta pověst paštikářů, kteří si na Jadran vozí hory vlastního jídla, v poslední době se karta obrací a Češi...  celý článek

Řecký ostrov Kos zasáhlo zemětřesení, v hlavním městě způsobilo značné škody na...
Řecký ostrov Kos zasáhlo zemětřesení, vyžádalo si nejméně dva mrtvé

Nejméně dvě oběti a 120 zraněných si na řeckém ostrově Kos v Egejském moři vyžádalo zemětřesení o síle 6,7. Uvedl to podle řecké agentury ANA starosta ostrova....  celý článek

Dubrovník. Tohle je jen výsek dubrovnických střech, kapka z červeného moře.
Seriál Hra o trůny přilákal do Dubrovníku rekordní počet turistů

Kultovní fantasy seriál kabelové televize HBO Hra o trůny přivedl do chorvatského Dubrovníku rekordní množství turistů. Ti v tomto přístavním městě, kde se...  celý článek

Další z rubriky

O Aveiru se často mluví jako o portugalských Benátkách. Dost tomu napomáhají i...
Kláštery, hory a pravé portské. Vzhůru na týdenní cestu Portugalskem

Sedm dnů za volantem i na sedadle spolujezdce při jakémkoliv roadtripu zcela jistě ovlivní perspektivu vnímání navštívené země. A tak pro mě Portugalsko bude...  celý článek

Zubačka na Pilatus má sklon trati až 48 %.
Vlak do říše draků. Neskutečný výlet po nejstrmější železnici světa

Od rajského jezera Vierwaldstättersee v srdci Švýcarska stoupá nejstrmější železnice světa na dračí skálu Pilatus. Díky unikátní konstrukci vyšplháte po...  celý článek

V poledním slunci jsou prašné uličky Chinguetti liduprázdné. Jen občas jeviště...
Reportáž ze země, kam asi nikdy nepojedete na dovolenou. Ale můžete

Několikrát byla vyhodnocena jako jedna z nejméně navštěvovaných zemí světa, kde prý kromě hromad písku nic není. Snad právě tato reputace nás nakonec k...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.