Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boží místo uprostřed francouzských Alp. Klášter Aulps

aktualizováno 
Kousek odtud se letos jela Tour de France. V létě sem míří cyklisté a bikeři, v zimě lyžaři. A právě tady, uprostřed hor, poblíž největší propojené sjezdařské oblasti světa Portes du Soleil se skrývá místo ryze spirituální. Místo, kde slovy velkého romantika Novalise je "Bůh v každičkém zrnku písku".

Gotické ruiny kdysi vlivného cisterciáckého kláštera v Saint Jean d´Aulps jsou úžasnou zastávkou pro každého, kdo při pobytu v nejslavnější části francouzských Alp zatouží poznat i kus historie.

Do nebe se vzpínají mohutné polorozbořené zdi klášterního kostela s lomenými gotickými oblouky. Mezi tím zelená tráva a občas jen tak rozseté stavební kameny. Kolem volný čistý park, kde se dá procházet, jen tak sedět, rozjímat nebo koukat na vrcholky Savojských Alp. Místní sem přicházejí třeba i na piknik.

Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.

Je to přesně to místo, které dá sportovní dovolené nový nečekaný rozměr. Pár metrů od silnice, která spojuje horské středisko Morzine v Horním Savojsku s francouzským břehem Ženevského jezera. Nepozorný cestovatel by ho skoro přehlédl. Kdo se ale zastaví, dobře udělá.

Pozůstatky kláštera Aulps nabízejí nejen duchovní spočinutí, ale i pohled do života cisterciáckých mnichů v raném středověku. Kromě úchvatných ruin klášterního kostela je tu i moderně, avšak citlivě rekonstruovaná budova hospodářského stavení, dnes sloužící jako muzeum.To turisty zavede do dávných dob asketických mnichů, kteří tu žili, hospodařili a míchali tajuplné čaje a lektvary z rozličných horských bylin.

Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.

Muzeum u cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps

"První mniši sem přišli koncem 11. století," říká místní průvodkyně Marie-Laure Pageová. "Vybrali si toto místo, protože bylo divoké, pusté a hodně vzdálené od ostatních lidí. Chtěli být blíž k Bohu a začali tu budovat klášter."

V dobách největšího rozkvětu mezi 12. až 14. stoletím tu působilo na šedesát mnichů. Klášter byl relativně bohatý. Vlastnil dost majetku, vinic, půdy a měl pro celou oblast velký význam duchovní, ekonomický i politický. Opati měli úzké vztahy jak se Ženevou, tak s vládci Savojska.

Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.

Celé místo a muzeum bylo plně zrekonstruováno a otevřeno pro veřejnost v roce 2007. Přibližuje návštěvníkům hlavně způsob života cisterciáckých mnichů ve 12. století, ale i historii kdysi nezávislého Savojska. Je opravdovou chloubou spojení staré a moderní architektury.

Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.

Kdo jsou Cisterciáci

Cisterciácký řád je mnišský řád založený roku 1098, který stanovil přísné zásady klášterního života. Vznikl jako reformace benediktinského řádu. Jeho vůdčí osobností se stal počátkem 12. století Bernard z Clairvaux. A právě mniši z kláštera Aulps se k němu hlásili.

Cisterciácké kláštery se budovaly převážně v odlehlých končinách a nehostinných krajích, aby mniši nepřicházeli do kontaktu s laiky a snáze mohli dodržovat přísnou řeholní kázeň. Na polích i zahradách pracovali cisterciáci osobně. Jejich zásluhou tak byly kolonizovány mnohé do té doby pusté oblasti západní a střední Evropy. Zároveň šířili pokročilejší způsoby zemědělského hospodaření.

Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.Zbytky cisterciánského kláštera d'Aulps u vesnice Saint-Jean-d'Aulps ve Francii.

Podobné místo je i na česko-německých hranicích. Ruiny kláštera Aulps připomínají ikonu romantismu, polozbořenou kostelní loď kláštera v německém Oybinu (česky Ojvínu) v Lužických horách, který v polovině 19. století zvěčnil nejslavnější malíř romantismu Caspar David Friedrich.

Hlavními aktivitami v létě jsou v nejbližším okolí horská nebo silniční kola, horské túry, ferraty nebo rafty. V zimě pak 650 km propojených sjezdovek největší lyžařské oblasti světa Portes du Soleil, kterými se lyžař dostane až do Švýcarska.

může se hodit

Autor:
Nejčtenější

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Ilustrační foto
Židé, prosím, sprchujte se. Cedule v švýcarském hotelu naštvaly Izrael

Malý alpský hotel ve Švýcarsku vyvolal pobouření, když ve svých prostorách umístil cedule s pokyny pro židovské hosty. Po vlně kritiky, ke které se připojila i...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Výhled na pobřeží ostrova Gran Canaria
U Kanárských ostrovů je hnědé moře, zamořují jej sinice

Návštěvníky Kanárských ostrovů může v těchto dnech na vyhlášených plážích překvapit odpudivá barva moře. Kvůli vysokým teplotám vody se zde rozbujely sinice,...  celý článek

Zbytky čumu (stanu) Evenků
Sibiří na koloběžce. Tělo fňuká, ale přizpůsobí se, říká dobrodruh

Přešel pěšky Bajkal, jako první na světě přejel Pamír na tříkolce a teď podniká na koloběžce cestu přes Sibiř dlouhou přes 2500 kilometrů. Třiašedesátiletý...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.