Boskovická synagoga opět otevírá brány

Čtrnáct let čekali návštěvníci boskovické synagogy na její rekonstrukci. V neděli se budova s unikátními nástěnnými malbami opět otevírá koncertům, výstavám a dalším kulturním akcím. Synagoga maior se řadí k jedné z nejvýznamnějších památek okresu Blansko. Na opravu fresek přispěl městu i Světový pamatkový fond v New Yorku.

Nástěnné malby s bohatou rostlinnou, zvířecí, textovou a symbolickou výzdobou zhotovili umělci původem z polské Haliče, snad prchající před divokými pogromy kozáků Bohdana Chmelnického," vrací se do historie ředitel Muzea Boskovicka Přemysl Reibl.

Později byla v podobném stylu, i když jinými malíři, vyzdobena i vedlejší loď a přilehlá galerie pro ženy.

Synagoga bude sloužit jako kulturní centrum 
Synagoga, jejíž opravy se podařilo brněnské židovské obci dokončit i díky finanční pomoci newyorského World Monuments Fund (Světového památkového fondu), se však už ke svému původnímu účelu nevrátí. Není, kdo by do ní na náboženské obřady chodil. Proto ji brněnská židovská obec pronajala městu.

Budova se tak promění v místo pro pořádání koncertů, výstav a dalších kulturních akcí, uvnitř je i malá expozice připomínající historii zdejší židovské obce, jedné z největších na Moravě. "Expozici doplní četné fotografie věnované historii židovského města, ale i předměty souvisící s židovskými obyvateli, jejich náboženstvím a v neposlední řadě i podnikáním," popsal Reibl.

Židé se v Boskovicích poprvé usadili už krátce po vzniku města. Rozvinutá židovská obec však vzniká pravděpodobně až v 16. století, v roce 1727 se mění v uzavřené židovské město, ghetto, oddělené od Boskovic dvěma branami.

Na jeho postupném chátrání, které bylo zastaveno z velké části teprve počátkem devadesátých let dvacátého století, se v minulosti podepsaly požáry a později také deportace židovských obyvatel do koncentračních táborů.

Zachovalé židovské město
Dnes je z téměř osmdesáti domů dvacet památkově chráněno, stejné ochraně podléhá i bývalé ghetto jako výjimečný urbanistický celek. S osudy židovských obyvatel a s jejich životem v židovské čtvrti se může seznámit prakticky každý, kdo Boskovice navštíví a pouze se jimi projde.

Bývalým židovským městem totiž vede netypická naučná stezka, jejíž jednotlivá zastavení odrážejí běh života místních Židů, události, které se k domům vážou, ale popisuje i stavební zvláštnosti.

Od židovské brány se tak kolem několika obytných domů dostanete například k Rabínskému domu, Masným krámům, bývalým židovským lázním, tovární budově U koupadel, kašně či bývalé palírně. Stezka končí v místech, kde stávala brána do ghetta z tehdejšího rynku. Na její trase leží i nově zpřístupněná synagoga.

MŮŹE SE HODIT

Otevírací doba:
úterý - pátek: 9.00 - 17.00, sobota - neděle: 13.00 - 17.00
Vstupné:
Dospělí 40Kč, snížené 20 Kč

Synagoga dostala dotaci Světového památkového fondu na opravu fresek

Uvnitř synagogy je expozice připomínající historii zdejší židovské obce

Strop boskovické synagogy

,