Slovensko, zámek Bojnice - Slovensko, zámek Bojnice | foto: Profimedia.cz

Bojnice, nejnavštěvovanější hrad Slovenska

  • 6
Je to takový slovenský Karlštejn. Zámek Bojnice ležící nedaleko města Prievidza patří k nejimpozantnějším a nejnavštěvovanějším. V létě zde pracuje i třináct průvodců, kteří každých patnáct minut vodí do hradu prohlídku. V zimě, kdy jsou Bojnice také otevřené, sem sice jezdí méně turistů, ale nechybějí mezi nimi ani Češi, které tu mají v oblibě.

"Češi jsou dobří turisté. Jsou zvědavější než Slováci,“ říká průvodkyně Kamila Píšová.

Romantické Bojnice, které proslavily především československé filmy - točila se tady Šíleně smutná princezna či Pán a hvězdář - jsou místem, kde si můžete udělat důkladný obrázek o tom, jak žila uherská šlechta.

Jak šel čas, hrad patřil významným rodům, z nichž snad každý tady zanechal svou stopu. Uherský velmož Matúš Čák Trenčianský ve 13. století, Matyáš Korvín v patnáctém... První zmínka o stavbě pochází z roku 1113, postupně se Bojnice měnily z dřevěného hradu na kamenný, ten v 16. století Thurzovci přestavěli na pohodlné renesanční sídlo.

Nynější podoba zámku pochází z rekonstrukce, která zde proběhla v letech 1889-1910, kdy hrad vlastnil jeho poslední majitel Ján František Pálffy. Ten se pustil do rozsáhlé přestavby podle vzoru francouzských zámků z údolí řeky Loiry. Sám se však dokončení nedočkal - zemřel v roce 1908 ve Vídni.

K největším atrakcím bojnického zámku patří známý oltář. Impozantní dílo florentského mistra Narda di Cione ze 14. století řadící se k vrcholům období pozdní gotiky v Evropě se v uplynulých desetiletích nacházelo v České republice. Zpět na Slovensko byl vrácen až v roce 1996 po dlouhých dohadech výměnou za vzácné gotické malby ze sbírek Slovenské národní galerie.

Slovensko, zámek Bojnice

Nejkrásnější místností bojnického zámku je Zlatý sál. Svůj název dostal podle stropu vyřezávaného z borovicového dřeva, pozlaceného plátkovým zlatem. Stěny zdobí obrazy Václava Brožíka z 19. století. Konají se zde svatby i bankety.

Z interiérů návštěvníky jistě zaujme také Modrý salon s kazetovým stropem a modrou nástěnnou malbou či Orientální sál, který býval pracovnou Jána Františka Pálffyho. Ten často navštěvoval i orientální země, kde se nechal inspirovat. Najdete tu i zrcadlo, ke kterému se váže legenda o mladistvém vzhledu: "Kdo se na sebe do zrcadla usměje, do rána omládne,“ říká Kamila Píšová.

Většina zámeckého zařízení jsou originály zhotovené pro místní pány. Jen část věcí sem byla převezena z jiných hradů. Součástí prohlídky je i návštěva travertinové jeskyně, která je šest metrů vysoká a má průměr 22 metrů. Obyvatelé hradu ji používali jako úkryt a zásobárnu vody.

Když budete mít štěstí, narazíte v zámku na černou nebo bílou paní, které se stávají majitelkami zámku, když za turisty zapadnou obrovské vstupní dveře. Bílá prý prochází bílými stěnami, černou údajně už z dálky poznáte podle hlučného cinkotu mohutných zámeckých klíčů. Jedna se druhé vyhýbá obloukem, nemají se navzájem v lásce. Můžete je potkat i během prohlídky Strašidla na zámku. V Bojnicích se totiž každý rok koná mnoho akcí. Zavítat sem můžete během Vánoc na zámku, na Den svatého Valentýna nebo na Rytířské dny.

Může se hodit

Za velký okruh, který trvá 75 minut, zaplatíte 130 Sk, děti 70 Sk. Za poloviční okruh zaplatíte 80 Sk, děti 50 Sk. Zámek je otevřen od úterka do neděle, od 9 do 17 hodin.
Více na:  http://www.bojnicecastle.sk/