Bojnice: nejkrásnější zámek ve střední Evropě

  • 29
Navštívili jste už nejkrásnější zámek na Slovensku a možná i ve střední Evropě? Pokud ne, tak neváhejte! Hned vedle něj na vás čeká také termální koupaliště s šedesátimetrovou skluzavkou, nejstarší slovenská zoologická zahrada a příjemná atmosféra lázeňského města.

Zámek jako na Loiře

Slovensko je země na zámky poměrně chudá, o to více každého návštěvníka zaujme čarokrásná stavba Bojnic, které vévodí průmyslové krajině Hornonitranské kotliny v okolí Prievidze. Kde se tu vzala architektura připomínající slavné francouzské zámky na řece Loiře?

Bojnice představují starobylé historické místo, jehož dějiny jsou spjaty se středověkým hradem, v jehož držení se vystřídaly nejvýznamnější uherské rody včetně krále.

Starobylý hrad zde stál až do roku 1888, kdy bratislavský architekt Josef Hubert začal s jeho velkorysou přestavbou do nynější zámecké podoby. Investorem byl movitý majitel Jan Pálffy – velký cestovatel, sběratel, znalec umění a dobrodinec.

Celá stavba byla odrazem jeho vytříbeného vkusu a zámecké interiéry sloužily jako expozice pro skvosty přivezené z dalekých cest (zejména z Arábie a Afriky). Nákladný projekt však původně bohatého šlechtice natolik vyčerpal, že po jeho smrti musela být na celý objekt uvalena nucená správa. Roku 1938 dokonce zámek koupily Baťovy závody sídlící v nedalekém městě Partizánske (dříve Baťovany).

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT
Autem přejedete hraniční přechod ve Starém Hrozenkově, minete Trenčín a pokračujete směrem na Zvolen. Na obchvatu Prievidze sjedete do města a podle směrovek dorazíte do nedalekých Bojnic. Ze Starého Hrozenkova je to do Bojnic asi 80 km.

Pokud byste jeli hromadnou dopravou, pak musíte vlakem či autobusem do Prievidze, odtud do Bojnic místní autobusovou linkou.

OTEVÍRACÍ DOBY A CENY
Bojnický zámek:

- otevřeno v sezónně denně
- malý okruh: dospělí – 80 Sk, děti – 50 Sk
- velký okruh: dospělí – 130 Sk, děti – 70 Sk
- fotoaparát – 50 Sk, video – 150 Sk

Zoologická zahrada:
- otevřeno v sezóně denně (7–19 h)
- dospělí – 70 Sk, děti – 40 Sk
- fotoaparát – 30 Sk, video – 40 Sk

Termální koupaliště Čajka:
- otevřeno denně (9 – 19 h)
- od 9 h: dospělí – 60 Sk, děti  – 40 Sk
- od 14 h: dospělí – 50 Sk, děti  – 35 Sk
- od 16 h: dospělí – 40 Sk, děti  – 30 Sk

Hornonitrianský banský skanzen:
- otevřeno uterý až neděle, 8.30–12.30 a 14.30–17.30
- dospělí – 200 Sk, děti – 130 Sk (v ceně výstroj, doprava vláčkem)
- minimální počet účastníků: 6

BOJNICE NA WEBU
www.kupele-bojnice.sk
www.bojnice.sk
www.zoobojnice.sk
www.bojnice.net

Léčivé termály

Zámek však není zdaleka jediným turistickým magnetem, kvůli kterému se do Bojnic jezdí. V okolí totiž vyvěrají z hloubek až 1500 m termální vody s příznivými léčivými účinky. Přestože je prokázáno, že je vyhledávali již neandrtálci, k rozvoji moderního lázeňství došlo až po roce 1945.

Hydrogenuhličitanové, vápenato-hořečnaté prameny o teplotách 30°C až 48°C se využívají především k léčbě revmatických a nervových onemocnění.

Bojnická termální voda umožnila rovněž vznik velkého termálního koupaliště Čajka v těsné blízkosti zámeckého parku, který je tvořen jedním plaveckým bazénem s vodou o teplotě 28C a dvěma o stupeň teplejšími dětskými bazény. Atrakcí pro návštěvníky je 58 m dlouhá skluzavka.

V případě, že byste chtěli pro své zdraví udělat ještě něco navíc, máte možnost zakoupit si vstupenku také do některého ze speciálních lázeňských bazénů.



Zámek Bojnice z detailu

Bojnická hradní jeskyně

je neobvyklým přírodním výtvorem, který můžete shlédnout při prohlídce zámku. Tvoří ji jediná kruhová síň o průměru 22 m vyzdobená nikoli krápníky, ale méně běžnými hráškovitými až bochníkovitými útvary. Objevena byla při kopání hradní studny, později byl proražen umělý vchod ze sklepení.

Jeskyně je zvláštní tím, že vznikla v tzv. travertinové kupě – sladkovodním vápenci, který se vysrážel v okolí minerálního pramene. Kdyby na této travertinové kupě nebyl postaven hrad, asi by jeskyně dodnes nebyla známá.

Nejstarší zoologická zahrada

V Bojnicích najdete prakticky všechno na jednom místě – hned naproti zámku můžete vstoupit do zoologické zahrady, která je nejenom nejstarší na Slovensku, ale pravděpodobně i největší co do délky prohlídkové trasy. Najdete v ní vše, co v žádné ZOO nesmí chybět – stánky s občerstvením, atrakce pro děti, hrací koutky a navíc také nejkrásnější pohled na Bojnický zámek.

Návštěvu ocení zejména mladší generace, avšak ani starší ročníky, které do ZOO běžně nechodí, se zde nemusí nudit. Z 302 současně chovaných druhů zaujme velké množství ptáků a hadů, ze savců pak hlavně orangutani, sloni a levhart perský.

Bojnická zoologická zahrada, jež byla pro veřejnost otevřena roku 1955, se v minulosti například podílela na vysazování rysů v České republice.



Bojnická ZOO

V Bojnicích se nudit nebudete

Návštěva zámku, termálního koupaliště a zoologické zahrady je podnik, který vám zabere minimálně jeden celý den od rána do večera. Přitom Bojnice nabízejí ještě mnohem víc.

Po celou sezónu se zde koná řada koncertů a uměleckých vystoupení, které tvoří dílčí součásti tříměsíčního Bojnického kulturního léta. Kromě toho je možno každý den obdivovat také výcvik dravých ptáků skupinou sokolníků doprovázený pravidelnými vstupy historických šermířů. No a kdo by se i přesto nudil, může si udělat výlet do dolu Cígeľ, který je součástí Hornonitranského hornického skanzenu.

 

Zámek Bojnice ze zoologické zahrady

Zámek Bojnice, v pozadí pohoří Vtáčnik a Hornonitranská kotlina

Zámek Bojnice z detailu

Bojnická ZOO

Bojnická ZOO