Bohové milují sever Řecka

- Řecko coby prázdninový cíl českých turistů je rok od roku oblíbenější. Přitom jedna z jeho nejpřitažlivějších částí, Makedonie, je zároveň i nejdostupnější. Důvod je nasnadě: díky mezinárodnímu letišti v Soluni zde existuje dobré spojení a našinec směřující do kolébky antiky to má sem, koneckonců, nejblíže.

Navíc pobřeží severního Řecka má příjemné klima, a nejdelší písečné pláže. A nadto. Koho omrzí polehávání u moře, má ideální příležitost k řadě zajímavých výletů. Vždyť Olympské riviéře, kam čeští turisté směřují tradičně nejčastěji, vévodí pohoří bájného Olympu, sídlo antických bohů, kam se dají podnikat vysokohorské výstupy, nedostupné však odsud nejsou ani skalní kláštery v Meteoře. Kdo se však ze Soluně vypraví na opačnou stranu, na východ, také nebude litovat. Oblast Chalkidiki se svými třemi poloostrovy, které jako prsty vybíhají hluboko do moře a vytvářejí přes pět set kilometrů příjemného pobřeží, nezklame žádného návštěvníka, protože každý si zde nakonec najde to své. Než však dorazíte na některý ze zdejších "prstů", kam ostatně pořádá zájezdy každá lepší cestovní kancelář, neměli byste minout ještě několik zajímavostí, které mnohdy uniknou pozornosti návštěvníků.

Jednou z nich je například jeskyně Petralona, která je známá nejstaršími kosterními nálezy Homo sapiens v Evropě. Jeskyně je jen necelou hodinu jízdy od Soluně a její návštěva dokáže příjemně osvěžit vždyť i v největších letních parnech se zde udržuje stálá teplota čtrnácti stupňů. Další málo známou zajímavostí je rodná vesnice starověkého filozofa Aristotela Stagira. Přestože zde návštěvník nenajde žádné muzeum, nad vesničkou se mezi stromy tyčí socha tohoto učence v nadživotní velikosti, kde se dá příjemně posedět s výhledem na poloostrov Athos. Ostatně na tento třetí "prst" Chalkidiki je to odsud už jen kousek. Samy tři zdejší poloostrovy jsou dnes už v podvědomí českých turistů dobře známé, proto jen v kostce: koho láká příchuť zapovězeného, neměl by si nechat ujít plavbu kolem Athosu, uzavřeného mnišského státečku přístupného pouze mužům. Prostřední poloostrov, Sithonia, je známý především svou zachovalou přírodou a první "prst", Kassandru, milují hlavně rodiny s dětmi. Návštěvníka však nezaujmou jen přírodní a historické zajímavosti. Příjemným překvapením může být i několik úředních opatření, která však dokáží zpříjemnit celý pobyt. Tak především: všechny pláže moře patří všem. Jakákoli zařízení musí být nejméně třicet metrů od vody, aby pobřeží bylo veřejně přístupné. Neexistuje tedy, aby si některá atraktivní místa zabíraly soukromé organizace. Místní úřady podporují i tradice. Proto zde najdete spíše rázovité hospůdky a taverny než velkovýkrmny turistů. K tomu patří ještě jeden malý detail: existuje dokonce i nařízení, které zakazuje v restauracích prostírat na umělohmotných ubrusech. Zdání nezkažených časů dodržují v tomto punktu Řekové dokonale.

JAK SE TAM DOSTAT:

Nejspolehlivější spojení je letadlem. Do Soluně létají z České republiky především charterové lety, ovšem lze využít například i pravidelnou linku společnosti Malév s přestupem v Budapešti. FOTO: TOMÁŠ TUREČEK Malebné přístaviště v městečku Ouranoupolis, odkud vyjíždějí lodě k Athosu