Bílé Karpaty - okouzlující příroda

Bílé Karpaty každopádně stojí za návštěvu. A to pro svou nedotčenou okouzlující přírodu. Zatím sem však davy turistů neproudí. Proto se Češi a Slováci rozhodli, že na jednom z nejvyšších vrcholů tohoto pohoří, na Velkém Lopeníku, postaví rozhlednu a okolo ní zastřešený odpočinkový areál s lavičkami a stolky. "Plánovaná stavba snad zajistí větší příliv turistů do oblasti," řekl starosta Lopeníku Vojtěch Vráblík.

Stavba má začít příští rok a bude se na ní podílet osm obcí moravsko-slovenského příhraničního mikroregionu Pod Lopeníkem. Mikroregion chce na realizaci získat grant. 

Na vrcholu Lopeníku přitom podle starosty Vráblíka podobná stavba do roku 1973 stála. V místě je také pomník u společného hrobu padlých sovětských vojáků ve druhé světové válce.
   

Rozhledna je jednou z priorit smlouvy o vzájemné příhraniční spolupráci mezi obcemi mikroregionu. Cílem smlouvy je prohlubování přátelských vztahů, rozvoj obcí a cestovního ruchu, ochrana životního prostředí, podpora školství, kultury a sportu.

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena 3. listopadu 1980 jako dvacáté velkoplošné chráněné území v České republice. Rozsáhlé lesní komplexy Bílých Karpat, orchidejové louky s bohatstvím mnoha vzácných, chráněných i existenčně ohrožených druhů rostlin i živočichů, minerální prameny v okolí lázní Luhačovice i charakteristické osídlení oblasti tvoří pozoruhodný celek, který ocení každý turista.

Flóra

Území oblasti, ve které se nachází řada minerálních pramenů, je asi ze 40% pokryto lesem. Nejznámějším a nejcharakterističtějším krajinným prvkem celé oblasti jsou tzv. bělokarpatské orchidejové louky, které působí dojmem překrásného a pečlivě ošetřovaného parku, jemuž vévodí osamělé mohutné duby, pozůstatky původního lesa. Roste zde řada kriticky ohrožených rostlin. K nim patří dnes již kriticky ohrožený tořič čmelákovitý, silně ohrožený rudohlávek jehlancovitý, vstavač vojenský, vstavač osmahlý, vstavač trojzubý a celá řada dalších, včetně poměrně hojné hlavinky horské.

Fauna
    

V imisemi poměrně nepatrně narušených ekosystémech CHKO Bílé Karpaty lze nalézt např. otakárka fenyklového, jasoně dymnivkového, tesaříka alpského a nepřeberné množství dalších živočichů. V lesích hnízdí i čáp černý, krkavec velký a další vzácní ptáci. K nejvzácnějším savcům oblasti patří kočka divoká, rys ostrovid a v posledních letech i medvěd brtník.

Folklór
    

Moravskoslezské pomezí je proslulé svým folklórem, který se tu zachoval v neobvyklé rozmanitosti a pestrosti, ať již hovoříme o Horňácku, o Kopanicích v okolí Starého Hrozenkova či o jižním Valašsku. Bohatství ornamentální výzdoby, barev i tvarů v lidovém umění je obrazem neobyčejného bohatství zdejší přírody.