Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bez myší by Tichá noc nikdy nevznikla

  8:31aktualizováno  8:31
Kdo by neznal vánoční píseň Tichá noc, svatá noc. Málokdo ale ví, že se tahle nejslavnější koleda zrodila před 190 lety u rakouského Salcburku. A to čirou náhodou. Za jejím vznikem se totiž skrývají myši, které tehdy na Štědrý den prokousaly v jedné vesničce varhany.

Adventní trhy v Salcburku se těší velkému zájmu turistů z celé Evropy. | foto: Salzburg Tourismus

Advent v Salcburku

Pátrání po vzniku Tiché noci je ideální spojit s návštěvou adventních trhů v Salcburku. Atmosféra je tu doslova pohádková.

Vánoční zvonkohra na věži arcibiskupského paláce. Rampouchy pod arkádami. Hvězdy a zářící girlandy mezi cechovními štíty staletých domů. Bílé čepice na střechách barokních kostelů. Trhy na pěti náměstích. Betlémy a malované ozdoby. Vůně pražených kaštanů a svařeného vína. Bruslaři pod sochou W. A. Mozarta.

Rakousko, Salcburk

Z pevnosti Hohensalzburg, která střeží řeku Salzach už skoro tisíc let, zní adventní melodie. Alpský roh, Mozartovy skladby a světoznámá Tichá noc, svatá noc.

V pověsti se traduje, že před 190 lety v blízké solnohradské vesničce Oberndorfu prokousaly myši na Štědrý den varhany. Kaplan Josef Mohr proto poprosil varhaníka F. X. Grubera, aby narychlo složil pro půlnoční mši melodii pro jiný, alternativní nástroj, na svoji dva roky starou vánoční báseň. Dvacátého čtvrtého prosince 1818 tak poprvé zazněla pouze v doprovodu kytary vánoční píseň Stille Nacht, heilige Nacht. Píseň se stala v Salcburku velmi populární a postupně se rozšířila do celého světa. Dnes se zpívá v 330 jazycích!

Objev vzácného rukopisu

Vzácný rukopis s notovým zápisem Tiché noci si můžete výjimečně prohlédnout až do 2. února 2009 v Salcburském městském muzeu.

Mimochodem, osud tohoto rukopisu je velmi zajímavý. Byl totiž objeven až v roce 1995, do té doby visel léta nepovšimnut na zdi v pokoji jedné učitelské rodiny, v níž se dědil z generace na generaci a která neměla o jeho významu ani potuchy. Když majitelé náhodou zjistili, o jaký skvost se jedná, prodali jej muzeu asi za půl milionu šilinků. Nejméně stejnou částku si pak vyžádalo následné restaurování.

Salcburské městské muzeum

Kromě originálního rukopisu se v Salcburském muzeu těší velké pozornosti i výstava jesliček z bohatých sbírek národopisného oddělení muzea. Horalé v okolí města si na podzim krátili adventní večery výrobou jesliček. Jsou jednak vyřezávané ze dřeva, ale jsou také keramické nebo zhotoveny z papíru namáčeného do vosku.

Jejich charakteristickým rysem bývá rozpadající se stavení jako výraz chudoby a očekávání příchodu Spasitele jako výraz šťastnějších dní. Zajímavé jsou i přenosné jesličky umístěné třeba v košíku na šití nebo v lepenkové krabici. S nimi potom zvonili prosebníci u bohatších dveří a za to, že se přišli pochlubit s krásnými jesličkami, dostávali odměnu.

Město ctižádostivého arcibiskupa

Dominantou Salcburku je středověká pevnost Hohensalzburg z roku 1077, která je největším zcela zachovalým středověkým hradem ve střední Evropě. Stojíte-li na jeho hradbách, máte celé Mozartovo město u nohou. V mnohém připomíná Prahu. Zákruty řeky, mosty, kopce zvedající od vody, barokní kostely. Jedna věž vedle druhé. Jen střechy nejsou červené, ale šedé.

Barokní podobu dal Salcburku na přelomu 16. a 17. století proslulý solnohradský arcibiskup Wolf  Dietrich von Raitenau. Pod jeho církevní i náboženskou správou bylo město v letech 1587-1612 díky těžbě soli a drahých kovů velmi bohaté. Proto se z něj Dietrich von Raitenau rozhodl udělat Řím severu. Aby si sen mohl splnit, dal v centru zbourat 55 měšťanských domů, přestěhoval starý hřbitov a na volném prostranství nechal italskými architekty vystavět prostorná náměstí, kostely a církevní rezidence.

Právě na pěti náměstích levého břehu řeky Salzach se každoročně konají krásné vánoční trhy. Stánky jsou plné ručně malovaných ozdob, voňavých svící, zimních čepic, vánočních stromků, keramických či vyřezávaných dřevěných betlémů.

Na Mozartově náměstí pod sochou slavného génia se od poloviny listopadu do počátku ledna prohánějí bruslaři stejně jako Newyorčané na proslulém náměstí Rockefeller Plaza. Tady však místo zlatého Prométhea shlíží na zimní hrátky nejslavnější salzburský rodák W. A. Mozart.

Mozartovo město

Jeho rodný dům najdete v domě číslo 9 v obchodní uličce Getreidegasse, proslulé prastarými cechovními štíty. Dnes tu sídlí skladatelovo muzeum, v němž vystavují Mozartovy dětské i koncertní housle, klavichord a pianoforte, rodinné portréty s korespondencí. A také se dozvíte, že právě na této adrese měl na konci 19. století svůj obchod Paul Fürst - cukrář, který roku 1890 vynalezl světoznámé čokoládové koule s marcipánem a nugátem z lískových oříšků, dnes zvané Mozartovy.

Město bohaté díky soli

Vánoční zpěvy se linou i z katedrály. Vypráví se, že když v roce 1598 kvůli zapomenutému voskovému světlu zachvátil původní středověký chrám požár, reagoval na tragickou zprávu ctižádostivý arcibiskup Dietrich von Raitenau slovy: "Jestli hoří, tak ho nechte hořet." Už dlouho toužil po nové katedrále. Slavného vysvěcení Salcburského dómu se však nedočkal. Zemřel uvězněn po prohrané solné válce mezi Solnohradskem a Bavorskem v pevnosti Hohensalzburg, kam jej v roce 1612 uvrhl jeho nástupce.

Nechal po sobě patnáct dětí a krásný zámek Mirabell na pravém břehu řeky, který postavil pro svou celoživotní lásku Salome Alt. Právě jeho přemožitel a věznitel, arcibiskup Markus Sittikus von Hohenems, dal původní zámek Altenau přejmenovat na Mirabell a na počátku 17. století postavil na okraji Salcburku i on romantický letohrádek Hellbrunn. Jeho zahrady a přístupové cesty okupují po čas adventu desítky vánočních stánků s tradičním zbožím a lidovými řemesly.

Rakousko, Salcburk

Salcburské městské muzeum

Salcburské městské muzeum

Salcburské městské muzeum

Rakousko, Salcburk

Rakousko, Salcburk

Salcburk má přívlastek Adventní město

Může se hodit


Mapy © Google

V Salcburku se vyplatí koupit si Salzburg Card. Je k dostání v recepcích hotelů a v informačních střediscích města. Do 31. prosince stojí na 24 hodin 21 eur, na 48 hodin pak 29 eur a na 72 hodin 34 eur. Dětské jsou za polovic. Na ni se může jezdit zdarma všemi dopravními prostředky i výtahem k Muzeu moderního umění a lanovkou na pevnost. Zdarma jsou i vstupy do hlavních muzeí a v několika je 50 % sleva.
Podrobné informace se nacházejí částečně i v češtině na www.salzburg.info

Mozartův týden
Jeden z prvních kulturních zlatých hřebů nového roku je Mozartův týden (23. 1. – 1. 2.  2009) . Jeho popularitu zvyšuje účast mnoha renomovaných umělců z celého světa. Mezinárodně uznávaná pianistka Mitsuko Uchida vystoupí v tomto týdnu hned na několika koncertech.
Mezi jiným zazní Mozartův klavírní koncert s Vídeňskými filharmoniky, komorní koncert s Hagenovým kvartetem a uskuteční se interpretační sympozium na téma Mozartova tvorba. Slavný Nikolaus Harnoncourt bude dirigovat dva koncerty a Mozartovy originální nástroje (housle a kladívkové křídlo) zaznějí na komentovaném koncertu. Vzájemný vztah Mozarta a Haydna a vzájemné ovlivňování jejich tvorby je jedním z bodů programu a v oblasti "nové hudby" budou uvedena díla dvou slavných současných skladatelů - Pierra Bouleze a Matthiase Pintschera.

Vánoce na iDNES.cz

Autoři:
Nejčtenější

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Ilustrační foto
Židé, prosím, sprchujte se. Cedule v švýcarském hotelu naštvaly Izrael

Malý alpský hotel ve Švýcarsku vyvolal pobouření, když ve svých prostorách umístil cedule s pokyny pro židovské hosty. Po vlně kritiky, ke které se připojila i...  celý článek

Hydroelektrárna Spálov v detailu. Po předešlé domluvě si ji můžete prohlédnout...
Putování krajinou skla. Na kole za největším podzemním jezerem Česka

Železný Brod bývá označován za ideální turistické rozcestí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš. Byla by ovšem škoda vyrážet za tak dalekými cíli a...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Další z rubriky

Katar, Dauhá, Katařan, Katařanka
Katar láká turisty, zrušil vízovou povinnost pro 80 zemí, včetně ČR

Katar s okamžitou platností ruší vízovou povinnost pro občany 80 zemí, včetně České republiky. Oznámili to dnes zástupci katarského ministerstva vnitra,...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Dubajský Rám bude od října další atrakcí pro turisty a dominantou města....
Dubaj nemá dost. Nová zoo a 150 metrů vysoký rám mají přilákat turisty

Jedna z nejrychleji se rozvíjejících metropolí na světě, která už teď nabízí nespočet ohromujících i kuriózních atrakcí, chystá další taháky na turisty. Tím...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.