Nejvyšší vrchol Veřovických vrchů Velký Javorník místní nazývají Frenštátský.

Nejvyšší vrchol Veřovických vrchů Velký Javorník místní nazývají Frenštátský. | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Beskydský unikát − dva různé prameny kousek od sebe

  • 9
Opomíjený a nepříliš známý nejzápadnější cíp Moravskoslezských Beskyd zve v této době nejenom zajímavou hřebenovkou, ale i záplavou rozkvétajících kytek. Lidově se mu říká Veřovické vrchy.

mapa, Veřovické vrchy, Velký Javorník

Veřovické vrchy se nacházejí v nejzápadnější části Moravskoslezských Beskyd mezi Valašským Meziříčím a Frenštátem pod Radhoštěm. Tvoří je zhruba dvanáct kilometrů dlouhý, východo-západně orientovaný výrazný horský hřeben jakoby poskládaný z několika kopců, které směrem na východ mohutní a nabírají výšku.

Na sever spadají strmými svahy, jež tvoří výraznou horskou hradbu, zatímco na opačnou jižní stranu se sklání pozvolna a méně nápadně.

Nejvyššího bodu dosahují na Velkém Javorníku (918 m). Název tohoto beskydského "minihorstva" je odvozen od Veřovic - jedné z vesnic na severním úpatí.

Vzhůru na kvasnicové pivo!

Turisté často Veřovické vrchy redukují v podstatě jenom na bezprostřední okolí nejvyššího vrcholu, který se v mapách a na směrovkách uvádí jako Velký Javorník. Domorodci mu neřeknou jinak než Frenštátský Javorník.

Vrchol Javorníku patří k velmi oblíbeným výletním místům. Jeho popularitu umocňuje stylová turistická chata z roku 1935, která patří mezi nejnavštěvovanější v celých Beskydech.

Beskydy, Veřovické vrchy
Chata na Frenštátském Javorníku

Chodí se sem především z Frenštátu kolem skokanských můstků, výstupové trasy však vedou i z Rožnova a Veřovic.

O víkendech dřevěná chata na kamenné podezdívce doslova praská ve švech. Maličká restaurace má svou stabilní klientelu lidí, kteří se v ní pravidelně setkávají. Stísněné prostory kompenzuje vždy dobrá nálada, stylové prostředí a třináctistupňové kvasnicové pivo, které patří již mnoho let ke specialitám Frenštátského Javorníku.

Od chaty, vedle níž stojí dřevěná startovací rampa pro vyznavače paraglidingu, se otevírá překrásný rozhled na severní část Beskyd a město Frenštát, které leží přímo dole jako na dlani. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Oderské vrchy a Jeseníky.

Magistrála Veřovických vrchů

Stačí opustit masiv Frenštátského Javorníku a turistické cesty se rázem vylidní. Platí to zejména pro hlavní hřebenovou magistrálu vedoucí přes jednotlivé vršky Veřovických vrchů směrem na západ. Po ní lze dojít na 16 kilometrů vzdálené vlakové nádraží v Hostašovicích.

Je to nenáročná a příjemná trasa, která v podstatě neustále mírně klesá. Nabízí mnoho hezkých krajinných scenerií i několik cenných přírodních lokalit.

Beskydy, Veřovické vrchy
Hřebenovka Veřovických vrchů nad rybníkem v Hostašovicích

Plynulé a pohodlné klesání narušují jen krátké výstupy na jednotlivé vršky, které se postupně směrem k západu stále více snižují. Nejvýrazněji vystupuje masiv Dlouhé (880 m) s pěkným pohledem na masiv Radhoště.

V celé délce hřebenovky vás budou provázet panely naučné stezky, jež prozradí mnoho zajímavostí z bezprostředního okolí.

Za povšimnutí jistě stojí velmi odlišný charakter přírody napravo a nalevo od vás. Zatímco jižní, snadněji přístupné svahy postihla v minulosti intenzivní těžba dřeva a dnes jsou zde buď paseky nebo smrkové monokultury, severní strmé a špatně přístupné svahy si zachovaly přírodě blízké lesní porosty pokroucených buků a javorů.

Odráží se to i v bylinném podrostu, jenž je na severních svazích podstatně bohatší. Právě proto tady byly v minulosti vyhlášeny přírodní rezervace Huštýn a Trojačka.

Bílé koberce sněženek

Při jarním putování hřebenovkou Veřovických vrchů si nelze nevšimnout neobvyklých květů kolem. Pokud nejste zrovna kovaní v botanice, vůbec to nevadí. Všechno vám názorně ukážou a vysvětlí tabule zmiňované naučné stezky s velmi dobrým fotografiemi.

Beskydy, Veřovické vrchy
Sněženky v přírodní rezervaci Trojačka

Naprosto úžasné jsou bílé koberce sněženek v přírodní rezervaci Trojačka, které se tu s pravidelně objevují v první půlce dubna.

Mezi další typické květy časného jara patří méně nápadné, o to však cennější květy fialové kyčelnice žláznaté a žluté kyčelnice devítilisté. Prvně jmenovaná bylinka patří ke karpatským subendemitům a dosahuje ve Veřovických vrších v podstatě západní hranice svého rozšíření. V Čechách i na západní Moravě byste ji hledali asi marně.

Za pozornost určitě stojí i fialové květy ne zcela běžného keře - lýkovce jedovatého. Běžnější jarní květy, jako například blatouchy a petrklíče, potkáte na loukách při úpatí Veřovických vrchů.

Podaří-li se vám dojít až na konec Veřovických vrchů na nádraží do Hostašovic, neváhejte uskutečnit ještě dalších několik set metrů po červené směrem k Hodslavicím - rodišti Františka Palackého.

Beskydy, Veřovické vrchy
Přírodní památka Prameny Zrzávky

Směrovka u silnice vás navede k dalšímu neobvyklému přírodnímu jevu a zároveň chráněné přírodní lokalitě. Jde o unikátní Prameny Zrzávky, kdy těsně vedle sebe (jen asi čtyři metry) vyvěrají dva vydatné prameny zcela odlišného složení. Jeden obsahuje síran železnatý, druhý sirovodík.

Oba prameny jsou hezky upravené a slouží jako častý cíl vycházek. V bezprostředním okolí stojí výletní hospoda, kousek dál je rybník, odkud se otevírá typické panorama právě absolvované hřebenovky Veřovických vrchů.


Může se hodit


Jak se tam dostat
Ideálním dopravním prostředkem pro turistiku v oblasti Veřovických vrchů je železniční trať Ostrava - Valašské Meziříčí, která se proplétá přímo na úpatí popisovaného "minihorstva". Jednotlivé zastávky mezi Frenštátem a Valmezem lze použít jako východisko na hřeben.
Zvláště vhodné jsou Veřovice, odkud vede nejkratší trasa (5 km) na Velký Javorník, a Hostašovice na opačném konci hřebene. Na obou nádražích funguje o víkendech také občerstvení - ve Veřovicích stánek, v Hostašovicích dokonce restaurace, kde se vaří.
Do Veřovických vrchů lze vyrazit také od železniční trati Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm, nástupy jsou však podstatně delší.

Výstupy na Velký Javorník (918 m)
1) z Frenštátu po zelené - cca 6 km
2) z Veřovic po žluté a modré - cca 5 km
3) z Rožnova po zelené a červené - cca 10 km
4) ze sedla Pindula po modré a červené - cca 5 km

Itinerář hřebenovky Veřovických vrchů
Veřovice - Velký Javorník (žlutá a modrá), 5 km - pod Kamenárkou (červená), 8 km - Dlouhá (červená), 9 km - Krátká (červená), 11 km - Huštýn (červená), 13 km - Trojačka (červená), 15 km - Hostašovice (červená). Celkem asi 20 km.

Mapy
Moravskoslezské Beskydy 1 : 50 000,  KČT nebo SHOCart