Beltinský oheň vzplane pod Valečovem

Boseň - Keltský svátek Beltine se bude letos slavit v malé obci Boseň na Mladoboleslavsku. Šestnáctihodinový maraton začne poslední dubnový den pod hradem Valečov a potrvá do poledne prvního májového dne. Keltské oslavy pořádá letos už poosmé sdružení Bratrstvo Keltů.

"Vždy si pečlivě vybíráme místo, aby bylo pro účastníky setkání zajímavé přírodním okolím i historií. Hrad Valečov se skalním městečkem to splňuje," řekl předseda Bratrstva Keltů Tomáš Křivánek.

S pořadatelskými záludnostmi má za uplynulých sedm ročníků Beltine tolik zkušeností, že ho jen tak něco nezaskočí. Snad jedině počasí by mohlo přivodit krach akce, na kterou se sjíždějí účinkující a diváci z celé republiky i zahraničí.

Křivánek označuje Beltine za největší keltskou multikulturní přehlídku ve střední Evropě. Vystupuje při ní na sto padesát domácích i zahraničních účinkujících.

Letošní program Beltine včetně cen vstupného najdete ZDE.

Propojuje různé umělecké směry a žánry i profesionální umělce s amatérskými. Program s hudbou, zpěvem a tanci doplňuje odborná přednáška.

Při letošním Beltine promluví Jiří Waldhauser, uznávaný archeolog a specialista na germánskou a keltskou historii, který působí v mladoboleslavském okresním muzeu. Je autorem mnoha publikací a dokáže být velmi zábavným řečníkem a diskutérem. Pod Valečovem bude mluvit na téma, zda byla česká krajina pro Kelty posvátným územím.

Právě skalní návrší nad Drábskými světničkami s vrchem Mužský nedaleko hradu Valečov pravděpodobně podobnou roli měl. Toto vědomí a k tomu magická síla poslední aprílové noci s dávnou tradicí zapalování ohňů dodá slavení keltského svátku u Valečova ojedinělé kouzlo. Podrobnosti i zajímavosti o historii a současnosti keltských oslav lze nalézt na www.beltine.cz.

CO JE TO BELTINE?

Beltine (tine je staré keltské slovo pro oheň) jsou pradávné ohňové slavnosti, kterými v keltském kalendáři začínala světlá polovina roku, to znamená období tepla, růstu a sklizně. Světlé období trvá do konce října, kdy se uzavírá svátkem Samhain, novodobě známým jako Dušičky.

Beltine byl vždy svátkem radostným. Zpívalo se, hrálo a tančilo celou noc. Zároveň probíhaly symbolické očistné obřady. Beltinské ohně mají zbavit člověka i zvířata všech chmur a nečistot, které nakupila temná a chladná zima. Za starých časů lidé skákali přes ohně a kolem něho vodili zvířata v kruhu právě kvůli očistě. Jedlo se hlavně pečené vepřové, pilo se pivo a medovina.

Občanské sdružení Bratrstvo Keltů obnovilo tradici Beltine a pořádá magickou noc před prvním májovým dnem jako setkání hudebníků, tanečníků, řemeslníků, výtvarníků a dalších kumštýřů, kteří se inspirují keltskými prvky v umění i řemeslech. Beltine je setkání svobodných a tvůrčích lidí, kterými bezesporu dávní Keltové byli.


Témata: Maraton, Pivo, Samhain, Umělec