Baltské pobřeží ovládla jantarová horečka

Baltské pobřeží v Polsku zaplavili o víkendu hledači jantaru. V severopolské obci Jantar totiž probíhalo mistrovství světa v hledání této podivuhodně zkamenělé pryskyřice. Své štěstí v soutěži pokoušelo 200 lidí ze všech koutů světa. Mistrovství má zároveň připomenout, že pobřeží je celosvětově unikátním nalezištěm této suroviny.

Vítězem netradičního mistrovství světa se stal Polák Tadeusz Gembalaz. Z moře vylovil přesně 131 gramů čistého jantaru. S jantarem pracuje už řadu let. Má vlastní dílnu, kde nalezené kousky zkamenělé pryskyřice leští a vyrábí z nich šperky. Jantary hledá už čtyři roky - a letos poprvé vyhrál.

Cesta k úspěchu není snadná. Nejprve je třeba zápasit s mořem, které by si mohlo  rozsypaný jantar vzít zase zpět. "K tomu je dobrá ta síťka na motýly," pokyvuje hlavou pan Tadeusz.

Později už ale podle něj nezbývá nic jiného, než se vrhnout na kolena a hledat kousky jantaru v nepořádku, který moře přes zimu na pláž vyplavilo. 

Jantarová horečka
Soutěž probíhala tak, že rozhodčí rozsypali ve všech soutěžních sektorech kousky jantaru. Vyhrál ten, kdo ho posbíral nejvíc v co nejkratším čase. "Každý tak má stejné šance," řekl hlavní rozhodčí Artur Brych.

Pobřeží ovládla nefalšovaná jantarová horečka. Bývalý německý fotbalista Heinz Koniecki. Nejdéle na polské pobřeží musel jet Steven Ekong z Nigérie. Bavil se podle svých slov prý stejně dobře jako jeho polští soupeři.

Jantar je na jižním pobřeží Baltského moře za běžných podmínek možné najít pouze po skončení zimních bouří. Moře během nich vyplavuje na břeh různý nepořádek, mezi ním ale i zkamenělou pryskyřici.

Mistrovství ve hledání jantaru ale nejsou pouhou zábavou. Podle mluvčího organizátorů Jerzyho Wcisly mají upozornit na jeho celosvětově unikátní naleziště. Jantar je možné získat pouze na jihu Baltského moře, takzvaném jantarovém pobřeží. Region Gdaňské zátoky je pak hlavním světovým centrem jeho zpracování.

,