Bali není jen azurové moře a pláž...

Slunce, pláž, azurově modré moře, záplava suvenýrů a spousta zábavy, to je obvyklá porce naservírovaná každému návštěvníkovi Bali. Tento poměrně malý a přitom zdaleka nejnavštěvovanější indonésky ostrov může přitom nabídnout daleko víc. Stačí jen opustit plážová letoviska a vydat se za poznáním do bezejmenných vesniček ve vnitrozemí.
Bali: kněz světí obětiny posvátnou vodou

Bali: kněz světí obětiny posvátnou vodou | foto: Anna ŠmídováiDNES.cz

JÍZDA BEZ CÍLE

Nemusíte mít ani žádný konkrétní cíl, na mapě si jen vyberete jednu ze stovek úzkých asfaltových silniček a necháte se jí vést napříč fascinující krajinou. Nejlépe ve vlastním dopravním prostředku. Ceny za pronájem automobilů či motorky jsou víc než přijatelné a místní doprava naopak velmi nejistá.

Snad každá vesnička na cestě vás něčím překvapí. V jedné defilují podél silnice obří dřevěné sochy slonů lákající k návštěvě místních řezbářů, jinde se můžete zase třeba zaposlouchat do symfonie linoucí se z dílniček zručných sochařů. Kromě toho objevíte v každé z nich nejméně tři hinduistické chrámy (každá obec má povinnost postavit alespoň tři) a téměř jistě se zúčastníte nějaké barvité slavnosti.


Prase vyzdobené na jedné ze slavností

SLAVNOST KAŽDÝ DEN

Život na balijském venkově je totiž doslova prostoupen všemožnými svátky, festivaly a oslavami. Spatříte-li někde ve vesnici stoupající dým, můžete si být jisti, že se tam zrovna grilují malá prasátka, bez nichž se neobejde žádná oslava.

S největší pravděpodobností se bude jednat o jednu z "menších", rodinných iniciačních ceremonií. Ty se provádějí v důležitých okamžicích života jedince a jejich hlavním cílem je očistit člověka a napumpovat ho dostatečnou duchovní silou. Příkladem takové ceremonie je obřad pilovaní zubů, jehož účelem je odstranit u člověka jakýkoliv náznak hrubého a neovladatelného chování. Zpravidla se provádí mezi 6. a 18. rokem života.

Větší a významnější chrámové slavnosti poznáte nejspíše podle průvodu balijských žen nesoucích na hlavách pyramidy z květin a ovoce. Všechny tyto dary nesou do chrámu, kde si je převezmou kněží a posvětí je posvátnou vodou. V chrámovém komplexu se pak konají různá představení za doprovodu gamelanového orchestru a často se předvádějí posvátné či obětní tance. (gamelonový orchestr - hudebníci hrají na měděné bubny různých velikostí a rozmanité tradiční nástroje a přitom poněkud monotónně a nemelodicky zpívají).


Balijka nese obětinu

ZLOMYSLNÉ DUŠE

Jinou, neméně barvitou a vlastně i docela veselou slavností je pohřeb.

Vyřítí-li se proti vám v zatáčce dav rozesmátých vesničanů utíkajících a podivně kličkujících s nosítky s mrtvolou, nejedná se rozhodně o natáčení nějaké ztřeštěné komedie, ale o skutečný pohřeb. Při cestě ke kremační hranici se totiž musí s mrtvým všemožně kličkovat, aby se duši zemřelého podařilo dostatečně zmást a ona nenašla cestu zpět na zemi, kde by mohla provádět zlomyslné kousky.

Fotky z Bali si prohlédněte ZDE

Přečtěte si: Křížem krážem Bali na motorce

PÉČE O DHARMU

Všechny tyto rituály a slavnosti pochopitelně úzce souvisí s hinduistickou vírou, kterou vyznává naprostá většina Balijců.

Balijský hinduismus se i přes určité podobnosti výrazně liší od indického a nepálského hinduismu. Jeho podstatou je pochopení, že svět se skládá z protikladných sil, jež musejí být stále v rovnováze. O pozitivní síly (dharma), představované bohy, je potřeba stále pečovat, bavit je a uctívat krásnými pozemskými příbytky (chramy). Zlé síly (adharma), neboli démony, projevující se nemocemi či sopečnými výbuchy je naopak třeba zneškodnit složitými rituály.

ZVLÁŠTNÍ TIP

Jedním z navýsost zajímavých a přitom poměrně málo navštěvovaných míst na Bali je vodní palác Tirtagangga. Palác se nachází ve stejnojmenné vesničce na východě ostrova asi 6 kilometrů od města Amlapura.

Na rozsáhlém terasovitě  upraveném pozemku objevíte skvostné zahrady, vodní kanály s rozkvetlými lotosy či umělá jezírka s vodotrysky. Ve dvou z nich si můžete i zaplavat. Vstupné do celého areálu činí asi 15 Kč a stejnou částku zaplatíte i za možnost koupání.

V okolí paláce se rozprostírá překrásná krajina terasovitých rýžových políček. V jednom z obchůdků na hlavní silnici si můžete koupit mapu okolí a vyrazit na výlet přes rýžová pole do nedalekých vesnic a chrámů.  

Péči o dharmu i boji s démony se věnuje každý správný Balijec prakticky neustále. Již od časného rána se kolem chrámu či sošek božstev kupí malé tácky z banánových listů s obětinami. Ještě menší, třeba jen s jedním kvítkem a kouskem ovoce jsou pokládány na předměty denní potřeby jako je motorka, jízdní kolo či židle.

V hojném počtu jsou zapalovány vonné tyčinky i velká kadidla. Řada drobných obětin je pak předkládána bohům v průběhu celého dne. Každá z nich je pochopitelně doprovázena náležitou modlitbou.

MŮJ DŮM, MŮJ CHRÁM

Přestože se velká část slavností, náboženských ceremonií i každodenních obětování bohům odehrává na veřejných prostranstvích, minimálně stejnou porci rituálu si odbydou Balijci za dveřmi svých domů. Snad každá rodina má doma alespoň jednu malou svatyňku, domy těch bohatších pak připomínají opravdový chrám.

Jedním z nejlepších míst, kde můžete nahlédnout za jejich zdi a dokonce se v nich i ubytovat, je vyhlášené centrum balijského malířství - městečko Ubud. Celá řada rodin zde pronajímá pokoje ve svých domech a vy tak máte ideální příležitost se ještě lépe seznámit s jejich zvyky.

A pokud vás již omrzí poznávání balijského hinduismu, stále je tu ještě opičí tanec kecak, stínové divadlo wayang kulit či dramatická hudba gamelanových orchestrů. Bali zkrátka není jen pláž...

 

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...