Cíl turistických výletů na Radhošti - dřevěná kaple a sousoší slovanských věrozvěstů

Cíl turistických výletů na Radhošti - dřevěná kaple a sousoší slovanských věrozvěstů | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Bájný Radhošť: při troše štěstí odsud uvidíte i Tatry

  • 21
Pověstmi opředená hora Radhošť patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším u nás. Z jejího vrcholu se otevírá překrásný rozhled na nekonečně rozmanitý horský svět Beskyd a Valašska.

Dívali jsme se z Radhoště, nejčastější chybou byla Lysá hora. Kdo vyhrál v 5. kole soutěže Nejkrásnější rozhledy v ČR? Čtěte ZDE.

Mohutný oblý masív Radhošť o výšce 1129 m tvoří západní zakončení asi osmikilometrového horského hřbetu, v jehož středu se nachází známé a hojně navštěvované horské středisko Pustevny.

Odtud se také většina návštěvníků vydává na nenáročnou hodinovou procházku kolem sochy pohanského boha Radegasta ke dřevěné kapli na Radhošti a zpět.

Jako celá část Moravskoslezských Beskyd jsou i partie okolo Radhoště tvořeny zvrásněnými, kdysi hlubokomořskými vrstvami pískovců a jílovců.

Pohled z Radhoště na SV
Pohled z Radhoště na SV. Masív Ondřejníku, vlevo Frýdek-Místek a Ostrava

Lednička pod Radhoštěm

Neobvyklou zajímavost představují tzv. Radhošťské ďúry - pseudokrasové jeskyně, vytvořené pohybem a odsedáním pískovcových lavic po plastických vrstvách vodou nasátých jílovců.

V minulosti sloužily pastevcům jako přírodní lednička pro úschovu sýrů, dnes zasluhují důslednou ochranu vzhledem k výskytu hojného množství netopýrů.

Některé ďúry bývají sice lokalizovány v mapách, najít vchod však bez podrobné znalosti terénu v podstatě nelze. Navíc pobyt v radhošťském podzemí není vzhledem k častému pohybu a padání skal bezpečný.

Radhošť od severu z Kunčic pod Ondřejníkem
Radhošť od severu z Kunčic pod Ondřejníkem

Národní přírodní rezervace

Původní bukové lesy, pokrývající kdysi celé Moravskoslezské Beskydy, se na Radhošti částečně zachovaly, v nejvyšších polohách se dokonce vyskytují i pokroucené a zakrslé formy způsobené drsnými klimatickými vlivy.

Na mnoha místech hřebene mezi Pustevnami a Radhoštěm se objevují bezlesé nebo řídce zarostlé krajinné partie - zbytky po pastvinách, které tu od 16. století zakládali Valaši, přicházející do Beskyd od východu.

Na těchto loukách se můžete v létě setkat se spoustou hezkých a vzácných květů. Severní svah Radhoště s komplexem bukového lesa je chráněn v kategorii národní přírodní rezervace.

Pohled z Radhoště na JV
Pohled z Radhoště na JV. Rovnoběžná pásma Vsetínských vrchů a Javorníků

Od pohanského Radegasta k Cyrilovi a Metodějovi

Přestože Radhošť (1129 m) není v Moravskoslezských Beskydech zdaleka nejvyšší, stal se již dávno přední dominantou tohoto rozlehlého pohoří a vešel do povědomí lidí jako národní horský symbol.

Podle prastarých pověstí zde naši pohanští předkové uctívali boha Radegasta, v dobách raného křesťanství tu pro změnu (či možná právě proto) působili slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj.

Význam hory pro široké okolí vyžadoval své - již v roce 1735 byl na vrcholu vztyčen dřevěný kříž, k němuž směřovaly pravidelně procesí lidu z okolí.

Roku 1868 poskytl masív Radhoště základní kámen ke stavbě Národního divadla a o šestnáct let později (1884) vznikl v oblasti Beskyd jeden z nejstarších turistických spolků v českých zemích - Pohorská jednota Radhošť.

Tradičním symbolem Radhoště je dřevěná kaple či spíše kostelík svatého Cyrila a Metoděje, pocházející z let 1897-98. Je postavena v byzantském slohu a financovaly ji dobrovolné sbírky z celé Moravy.

Socha svatého Cyrila a Metoděje na Radhošti
Sousoší Cyrila a Metoděje

K radhošťské  kapli neodmyslitelně patří i bronzové sousoší Cyrila a Metoděje od Albína Poláška - rodáka z Frenštátu pod Radhoštěm.

Aby nevyšli naprázdno ani pohané, byla na radhošťském hřbetu instalována od stejného autora i známá socha Radegasta - pohanského boha úrody, stád a pohostinnosti.

K odhalení sousoší Cyrila a Metoděje i Radegasta došlo současně při příležitosti Všeslovanské pouti v roce 1931. Ve třicátých letech minulého století se také začalo se stavbou horského hotelu. Nejmladší dominantou Radhoště je televizní retranslátor ze sedmdesátých let.

Parádní rozhled z Radhoště

Výhled z Radhoště je vskutku impozantní a má své kouzlo za ideální i zhoršené dohlednosti.

Stojíte-li na vrcholu, nejvíce se vám otevřou jižní až jihovýchodní obzory, kde se navzájem několikanásobně překrývají rovnoběžně uspořádané hřbety Hostýnsko-vsetínské hornatiny, Javorníků a Bílých Karpat.

Posledně jmenované pohoří však bývá vidět jen málokdy, stejně tak jako hroty Strážovských vrchů, masív Malé Fatry a rozeklané štíty Tater za hradbou rovného javornického hřebene.

Pohled na severozápad
Pohled z Radhoště na SZ. Velký (Frenštátský) Javorník (918 m)

Směrem na západ se rozprostírá zamlžená sníženina Moravské brány, zprava lemovaná vyzdviženou plošinou Nízkého Jeseníku.

Stočíte-li pohled více doprava na severozápad, upoutá vás v popředí oblá kopule Velkého (nebo taky Frenštátského) Javorníku (918 m), za dobré dohlednosti možná rozeznáte ve stejném směru vyhaslou sopku Velký Roudný a za ní horskou kru Hrubého Jeseníku.

Zvláště v zimě, ozářená dopoledním sluncem, na obzoru krásně září.

Severnímu až severovýchodnímu pohledu kralují zamlžené či spíše zadýmené roviny ostravské aglomerace, jimž částečně stojí v cestě výrazně izolovaný masív Ondřejníku.

Východní obzor zaclání za sebou uspořádané beskydské horské masívy vyšších nadmořských výšek - zleva Lysá hora, Smrk, Kněhyně a Čertův mlýn.

Pohled na východ
Pohled z Radhoště na východ. Nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd: zleva Lysá, Smrk, Kněhyně, Čertův mlýn, vpravo Pustevny

Kudy na Radhošť netradičně

Pokud by se vám zdál být výšlap na Radhošť z Pusteven pomocí autobusu, auta, či lanovky příliš pohodlný až nedůstojný, zvolte dvě netradiční zelené trasy, po nichž se chodí jen zřídka.

Jedna má začátek na jižním úpatí Radhoště v Dolní Bečvě a vede odtud až na vrchol, druhá vychází ze severní strany od železniční stanice v Kunčicích pod Ondřejníkem a míří vzhůru na Pustevny.

Přímo z centra Dolní Bečvy se otevírá překrásný pohled na masiv Radhoště se siluetou televizního vysílače a turistické chaty.

Horský hotel na Radhošti
Horský hotel na Radhošti

Zelené značky směrem k vrcholu odtud vedou neustálým mírným stoupáním přes obloukovitě prohnutý boční hřeben Kamenné, jehož temeno bylo původně osídleno.

Z dosud nezarostlých luk se otevírají překrásné pohledy do údolí Rožnovské Bečvy a na protilehlé Vsetínské vrchy, ale především na stále se přibližující masív Radhoště, oddělený hlubokou dolinou Rozpité.

Asi kilometr před cílem se zelené značky napojují na červenou hřebenovku z Pusteven.

Poutní dřevěná kaple na Radhošti
Dřevěná kaple na vrcholu Radhoště

Druhou málo používanou a netradiční přístupovou trasu zvolte pro změnu k sestupu. Její začátek je na Pustevnách, odkud nejdříve mírně stoupá a jižním úbočím obchází horu Tanečnici.

Teprve po opětovném dosažení a překřížení hlavního hřebene začíná  pozvolně klesat do hlubokého údolí Bystré. Prochází kolem zdrojnic stejnojmenného potoka, které zvláště zjara zurčí zpěněnými stuhami vod.

Na jedné ze zdrojnic se vyvinula i hezká kaskáda a malý vodopád. Přitažlivé je také dno sevřeného a hlubokého údolí, v němž již o poznání mohutnější potok překonává velké převýšení soustavou peřejí.

Spojením obou popsaných zeleně značených tras vznikne velmi neobvyklý, zhruba dvacetikilometrový přechod radhošťského hřbetu z jihu na sever.


Může se hodit

Jak se tam dostat

Po silnici přes Valašské Meziřící a Rožnov pod Radhoštěm do Prostřední Bečvy, zde odbočit u motorestu Zavadilka na Pustevny. Po stejné trase jezdí na Pustevny i autobusová linka z Rožnova.
Z opačné severní strany  je východiskem město Frenštát pod Radhoštěm, odkud se po místní komunikaci vydáte autobusem či vlastním vozem do obce Trojanovice-Ráztoka (cca 4 km). Odtud jezdí na Pustevny sedačková lanovka.

Mapy
1 : 50 000 SHOCart č. 69 Moravskoslezské Beskydy
1 : 50 000 KČT č. 96 Moravskoslezské Beskydy