'Báječný Irák! Tady se nevraždí!'

Saddám je vraždil po desítkách tisíc, nyní přichází jejich chvíle. Kurdové vládnou severu Iráku pevnou rukou a jejich horská říše je oázou klidu bez bomb a teroristů. Dříve či později naplní svůj sen a vyhlásí nezávislý Kurdistán. Už teď spřádají vize o tom, jak k nim brzy budou jezdit turisté.
Kurdská armáda a policie mají situaci pevně v rukou – i proto je Kurdistán stabilní.

Kurdská armáda a policie mají situaci pevně v rukou – i proto je Kurdistán stabilní. | foto: Jan RybářMF DNES

Jediné irácké město, kde se nestřílí

Nestřílí se tu, nikdo nikoho neunáší a američtí vojáci se hádají na tržištích o ceny koberců – Kurdové je mají rádi.

Když pistolník vstoupí do hotelu, spořádaně odevzdá svoji pistoli na recepci a dostane od ní lístek s číslem. Pořádek musí být. Dělá to hodně mužů, neboť v téhle části světa k sobě muži a zbraně patří od pradávna. Jen je nyní nepoužívají.

Vítejte v Kurdistánu – je sice v Iráku, avšak ve srovnání s jinými částmi země vypadá jako jiná planeta. Je to totiž Irák bez násilí, Irák naděje a optimismu.

"Člověče, tohle je ale vážně báječné místo! Nikdo se tu nevraždí!“ prohlašuje americký voják, spokojeně mžourající do slunce na kapotě obrněného vozu. Jeho kamarád pokyvuje hlavou a pomáhá na pancíř vylézt asi desetiletému klukovi. "Tam u nás na jihu bychom se ani neodvážili vystrčit hlavu,“ dodává a malým fotoaparátem se snaží zabrat starobylé zdi pevnosti, v níž lidé žijí prokazatelně již po několik tisíc let.

Kurdistán, Irbíl

OPATRNÍ OPTIMISTÉ. Kurdové si vládnou sami a věří, že lepší časy jsou na dosah a že hospodářství se zvedne.

Mír po dlouhých válkách

Vypadají spokojeně, či dokonce šťastně. Do Irbílu, hlavního města Kurdistánu, přijeli vojáci na skok z Mosulu, města ležícího "za čárou“, mimo území ovládané Kurdy.

Tato scéna s americkými vojáky snad může vypadat trochu kýčovitě, avšak lépe než cokoliv jiného ilustruje dnešní Kurdistán. Zatímco zbytek země se utápí v beznaději a krvi, zhruba čtyři miliony Kurdů na severu žijí v klidu a míru. A za to jsou vděční především Američanům.

Kurdistán

TADY JE MAJÍ RÁDI. V této části Iráku Američanům nic nehrozí, lidé si jich váží. Přinesli nám svobodu, říkají o nich.

Cizincům většinou nějakou dobu trvá, než pochopí, že opravdu není Irák jako Irák. Nejdříve se v hotelu ptáte, zda vás někdo neunese z pokoje. ("Tady se neunáší!“)

Pak opatrně vyrazíte do města a pořád čekáte, kdy se strhne nějaká přestřelka ("Proč by se tu střílelo?!“), pak zkoumáte, jak často vybuchují bomby ("To už je hodně dávno!“).

Teprve druhý třetí den uvěříte, že to je opravdu jiná, zcela bezpečná země. V Bagdádu se může cizinec pohybovat pouze s armádou tělesných strážců, tady se cítí bezpečněji než na Václavském náměstí po půlnoci.

Koncem roku sem dokonce začala létat dvakrát týdně první přímá linka z Evropy, let Austrian Airlines. "Rozhodli jsme otevřít sem linku, protože bezpečnostní situace je dobrá a stabilní,“ říká o tomto kroku, který Kurdistán spojil se Západem, Josef Burger z Austrian Airlines. "Především jsme samozřejmě byznysmeni, ale zároveň nás velice těší, že pomáháme otevřít Kurdistán světu,“ dodává.

Kurdistán, Irbíl

JAKO DŘÍVE. Tržiště opět láká zástupy, za Saddáma zahynulo až 200 000 místních lidí, nyní se život vrací k normálu.

Jsme tedy vůbec v Iráku? Ano i ne. Ano, neboť Kurdistán je součástí Iráku a Džalál Talabání, irácký prezident, je Kurd. Ne, neboť Kurdové vládnou svému území pevnou rukou a mají skoro vše, co má nezávislý stát mít – armádu, policii, vládu. A také pevné odhodlání nepustit z rukou unikátní šanci vládnout sami sobě.

Dějiny Kurdů jsou dějinami zkázy a věčných válek. Desítky milionů jich žijí na území Turecka, Iráku, Íránu a Sýrie, další miliony jsou rozprášeny po celém světě. Ne nadarmo se o lidech žijících v těchto horách říká, že jsou největším národem bez vlastního státu.

Iráčtí Kurdové nesmírně trpěli za Saddáma – počet obětí jeho systematické likvidační kampaně se odhaduje na sto až dvě stě tisíc. Po první válce v Zálivu získali počátkem devadesátých let autonomii – Saddám je prostě nechal na pokoji. Až po jeho pádu se však s konečnou platností stali pány říše hor i rovin.

"V minulosti jsme prožívali hrůzné věci. Nyní však přicházejí lepší časy, to je skvělé,“ říká Rawand Darveš z ministerstva zahraničí Kurdistánu. Formálně to vlastně ministerstvo není, ale každý mu tak říká. A skoro každý je přesvědčen, že nezavilost je pouze otázkou času.

Kurdistán, Irbíl

Park s mešitou

Oficiální linie vlády zní: dosud nenastala ta pravá chvíle, zatím je třeba fungovat v rámci Iráku. "Obyčejným“ Kurdům je již dávno zcela jedno, co se "tam dole“ děje, místní politici považují Bagdád za užitečný prostředek, jak se dostat k penězům či vlivu, a západní experti zkoumají, zda by se nedaly kurdské zkušenosti použít pro stabilizaci ostatních částí země.

Jinak však oba světy fungují nezávisle na sobě. "Saddám nechal popravit jednoho mého příbuzného. Rodina pak musela zaplatit cenu sedmdesáti pěti kulek, které do něj vypálili, jeho matka se zbláznila bolestí. Každý by vám tu mohl vyprávět podobné příběhy. Chceme prostě jen být svými pány,“ dodává Rawand Darveš.

Turistou v Iráku? Proč ne, říkají Kurdové

 

Moc turistů tam pochopitelně nepotkáte. Zato všude uvidíte mnoho těch, kteří věří v jejich brzký příchod.

BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM!

Samozřejmě: představa dovolené v Iráku zní jako nedobrý vtip, či spíše za vlasy přitažená fantazie. Těžko najít na světě místo, které by bylo jako celek tak nebezpečné jako Irák. Avšak, opakují Kurdové, u nás je klid a bezpečno. Vyzývají turisty: přijeďte, máme tu unikátní památky i přírodu.

Stále je brzy radit někomu podnikat dobrodružné výpravy do Kurdistánu, české ministerstvo zahraničí například před cestami kamkoliv do Iráku důrazně varuje.
Nesporné však je, že bezpečnostní situace je lepší, než je člověk před návštěvou ochoten připustit. Přinejmenším proto, že cizinci mohou svobodně chodit po ulicích a nehrozí jim nijak zvlášť velké nebezpečí, bombové útoky jsou vzácné a bezpečností opatření přísná.

Projeďte se párkrát po Irbílu mezi bezpočtem rozestavěných domů a uvěříte, že Kurdové myslí své sny o rychlém vybudování nového zářícího města á la Dubaj vážně. Můžete sice pochybovat o tom, že se jim to podaří, upřít jim snahu ovšem nejde.

Magnet drsných cestovatelů

Americký expert na turistický ruch mi přímo ve starobylém Irbílu řekl: "Dříve či později se to tu stane magnetem tvrdých cestovatelů toužících po dobrodružství, o tom nemám pochyb."

Potíž je v tom, že pověst Kurdistánu je stále hrozivá, trochu jí ovšem nyní zlepšilo otevření první přímé linky ze západní Evropy, z Vídně do Irbílu létá od poloviny prosince dvakrát týdně let Austrian Airlines a někdy od jara by to měly být lety tři.
"Snažíme se vždy být první společností, které otevírá světu takovéto destinace,“ řekl mi Josef Burger z Austrian Airlines. "Než jsme linku otevřeli, museli jsme samozřejmě velmi pečlivě prověřit, zda mohou být splněny požadavky na bezpečnosti, na kterou máme velké požadavky.“

KurdistánNádherné hory
A co by mohlo návštěvníky někdy v budoucnu přilákat? Jsou to samozřejmě fascinující hory, které při pohledu z letadla berou dech. Kurdové o nich hrdě mluví jako o posledním neobjeveném horské ráji na světě.

Tisícileté památky
Stejně tak lákavé mohou být památky na tisíce let místní historie, které je možné se dotknou například ve starobylé citadele.
"Naše příroda je dar od Boha, musíme ji začít využívat. Lidé jsou tu navíc pohostinní a mají rádi cizince, kteří se u nás vždy budou cítit dobře,“ řekl mi Nimrud Youkhana, šéf nově zřízeného ministerstva turistiky. "Každá z bezpočtu civilizací, které tu kvetly, zde zanechala nějaké památky. Staneme se turistickou destinací,“ dodává sebevědomě.
Ve starobylé citadele v Irbílu vám budou nadšeně vykládat, jak tam jednou budou kavárničky, v nichž budou turisté sledovat ruch starobylého orientálního města - již dnes tam můžete navštívit muzeum koberců a zastavit se v místním turistickém obchodě se suvenýry.


Začátek "bytí svými pány“ postupuje nesporně dobře – Irbíl, hlavní město iráckého Kurdistánu, připomíná jedno velké staveniště, jako kdyby si právě především architekti chtěli rychle vynahradit ztracené roky.

Kurdistán, Irbíl

Celkový pohled na Irbíl. Kurdové by tady chtěli brzy vítat turisty.

Nedaleko starobylé pevnosti vyrůstá obrovské luxusní nákupní středisko, kolem města se táhnou nekonečné plochy obehnané zdmi, za nimiž vyrůstají čtvrti luxusních vil, cedule v kýčovitých barvách zobrazují mrakodrapy, které tu mají vyrůst, a pokud se půjdete podívat na obrovskou přistávací plochu nově budovaného letiště, pochopíte oblíbený vtip, že Kurdové chtějí brzy vypustit do kosmu raketoplán, a proto staví tak rozmáchle.

Sny zkrátka neznají hranic – kurdská vláda s gustem plánuje, jak se Irbíl stane novou Dubají. „Nějakou dobu to ještě potrvá, to je jasné, ale snažit se musíme,“ řekl mi Nečirvan Barzání, premiér iráckého Kurdistánu. "Dubaj má rozhodně lepší sousedy než my,“ směje se ve své nablýskané a novotou vonící rezidenci.

Irbíl, ruch pod Citadelou

Ruch pod Citadelou v Irbílu, jedné z nejvzácnějších památek Blízkého východu

PŘEČTĚTE SI: Češi zachraňují nejstarší trvale obydlené město světa

Západ se bojí války o ropu

Největší bolehlav západním diplomatům nyní působí město Kirkúk. V jeho okolí leží obrovské zásoby ropy a Kurdové prohlašují, že to je jejich ropa a že se jí rozhodně nehodlají vzdát. Potíž ovšem je, že Kirkúk leží za hranicí jejich území, tedy pod kontrolou centrální vlády, a pesimisté předpovídají, že nejbližší roky či měsíce mohou přinést konflikt, či dokonce ozbrojený střet o toto tradičně kurdské město.

"Kirkúk je naše město, o tom není pochyb, už si nenecháme diktovat, co můžeme a co ne,“ říká Džamal Amín, poradce ministerstva plánování. Dlouhá léta žil v exilu, kam prchl před Saddámem, učil na univerzitě v Británii. Nyní se, tak jako bezpočet dalších Kurdů z diaspory, vrátil, aby budoval Kurdistán, o kterém vždy snil.

Kurdistán, Irbíl

Navzdory drsnému životu se ve tvářích Kurdů zračí vnitřní spokojenost.

A kdo ví – říká – jednou třeba přijde i ten Velký Kurdistán, o němž odpradávna sní Kurdové od Turecka po Írán. „Před dvaceti lety by jen blázen věřil, že Evropě zmizí hranice, a přece se to stalo. S našimi sny to může být podobné,“ dodává.

Zkrátka: tak jako většina Kurdů nyní věří, že konečně nadchází jejich čas.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...