Badlands - národní park rychle měnící svoji podobu

- Ve státě South Dakota na severu Spojených států se rozkládá jeden z nejmladších národních parků USA - Badlands. Nejsou tam nebetyčné hory ani hluboké kaňony s vodopády, ba ani stromy tam téměř nejsou. Je to zvláštní krajina, formovaná suchem a velice měkkými horninami, které občasná vodní a větrná eroze snadno a rychle rozrušuje.

První Evropané sem přišli koncem 18. století. Již oni poznali a po návratu do své základny uváděli, že je tu neobhospodařovatelná zem. Ani v pozdější době nikdo s výjimkou domorodých Indiánů o toto území nejevil valný zájem.
Geologové mají krásné rčení, že v horninách lze číst dějiny Země jako na stránkách knih. V tom případě je Badlands obrovskou knihovnou, ve které mají všechny knihy společné téma - uložení a eroze nepředstavitelného množství sedimentů.
První stránky začínají přibližně před 70 miliony let, kdy bylo zdejší území dnem obrovského vnitrokontinentálního jezera. Později se území začalo pomalu zvedat, dno se stalo souší, na kterou okamžitě začaly působit vnější geologické síly a plochý terén rozčlenily četnými údolími. Asi před 27 miliony let došlo v oblasti dnešního Badlandsu k opětnému zaplavení. Údolí se zaplnila bahnem, hlínou a pískem a navíc přibylo téměř 150 výškových metrů dalších sedimentů. Nejdelší a nejvýznamnější érou geologických dějin Badlandsu je však eroze měkkých sedimentů dešťovou vodou a větrem. Eroze zde vytvořila pahorky, samostatné věže, tabule, rýhy a kaňony.
Badlands je součástí rozsáhlé prérie. Tu zde rozděluje erozní fronta - linie, na které vznikají erozní tvary a stále postupují vpřed. Za touto linií jsou jen zaoblené hromady zvětralých sedimentů.
Ne všechny změny v tvářnosti zdejší krajiny však trvaly miliony let. Za dešťů nebo tání sněhu voda v puklinách porušuje soudržnost sedimentů a dochází k velkým sesuvům. K drobným sesuvům dochází stále. V místech, kde jsou vrstvy pískovce, vznikají i atraktivní hřibovité tvary.
"Klobouk" hřibu přitom tvoří pískovec. "Noha" je z rozpadavého sedimentu, takže vydrží jen několik málo roků. Zeslabuje se a klobouk se nakonec zřítí.
Při zvětrávání se ze sedimentů uvolňuje velké množství fosilií. Badlands je proto rájem paleontologů. Nacházejí se jak jednotlivé kosti, tak i celé kostry živočichů, kteří zde žili od konce druhohor až po konec třetihor. Nálezům fosilií s ukázkami je tu věnována i krátká procházka po Fossil Exhibit Trail.

Jak se tam dostat
Z městečka Cactus Flat při dálnici č. 90 se do parku dostanete po silnici č. 240. Ještě než dojedete k návštěvnickému centru, stojí za to projít si krátkou prohlídkovou stezku - Door Trail a Cliff Shelf Nature Trail. Na první z nich lze vidět erozní tvary shora, druhá vás zavede mezi ně.
Průsmykem Cedar Pass Overlook můžete sjet k návštěvnickému centru, kde získáte bližší informace i tištěné materiály k podrobnějšímu poznání Badlandsu. Pokračujte po silnici č. 240, zvané také Badlands Loop Road. Menší odstavné plochy po jejích stranách signalizují - zastavit, vystoupit, prohlížet, obdivovat!
"Delší" pěší trasa Castle Trail začíná u Fossil Exhibit Trail a vede úbočím a sedly mezi vrcholy pahorků, věží, tabulí a kaňonů nad silnicí a končí nad silnicí Cedar Pass Overlook. Tato silnice pokračuje dále okolo dalších vyhlídkových míst, vyjíždí z území parku a končí v městečku Wall u dálnice č. 90.

Na co se připravit
Národní park Badlands není na žádné velké sportovní výkony - dá se snadno poznat z klimatizované kabiny auta. V létě tu teploty mohou přesáhnout i 70 stupňů Celsia, v zimě zase klesají značně pod -30 stupňů Celsia. Přijde-li v létě bouřka, může teplota klesnout během málo hodin i o 20 stupňů Celsia. Zima není příliš doporučovaným obdobím na návštěvu, protože vítr dokáže nakupit závěje vysoké i 4 metry.

Panorama ostrých hran badlandských stěn