Baba a Panna: navždy spolu

  • 11
Tyčí se výhružně k nebi. Jako dva prsty - jeden tlustší a menší, druhý štíhlejší a delší. Vichr, déšť, krupobití a přímé zásahy blesků. To všechno musí vydržet. Baba a Panna, dvě věže hradu Trosky, ukazují návštěvníkům v překrásném kraji Českého ráje cestu.

Ať se člověk hne kamkoli, téměř všude na ně narazí. Nerozlučné sestry, nebo spíše příbuzné, stojící na tmavých vyvřelých skaliscích se v desítkách metrů šplhají rovnou k nebi.

Mohutné zdivo dosahující metrové tloušťky dává tušit, kolik potu a dřiny tu dávní předci při stavbě objektu zanechali. Každý kámen, každý trám musel někdo nahoru vynést. To obrovské úsilí však bylo odměněno.

Jedině vzhůru

Dole v podhradí, na parkovišti, stánkaři pomalu uklízejí svou nabídku. Řady aut řídnou a návštěvníků ubývá. Stoupáme do kopce a spolu s dalšími několika zvědavci hlasitě funíme. Trosky přece stojí na dvou umně formovaných skalách. Jediná cesta tedy vede vzhůru.

Přečtěte si: Českým rájem na kole 

U brány míjíme několik odložených jízdních kol, která do areálu nesmějí. Stavíme se do miniaturní fronty na vstupenky. Cena je příznivá a příjemný pán v pokladně navíc nabízí různé tištěné průvodce.

Procházka historií

Doslova u nohou nám teď leží komplex. Bez nadsázky by jej bylo možné nazvat kronikou kraje. Při pohledu na polorozbořené budovy vypadá název Trosky skutečně více než příhodně. Ale ne vždy tomu tak bylo. Pevný a hrdý hrad byl kdysi významným hráčem v této části české kotliny, nikoli chátrající ruinou.

Trosky dodnes obestírá záhada. Nikdo dodnes neví, jak hrad původně vypadal. "Nedochoval se žádný obraz ani rytina. Všechny archivní materiály shořely. Jediný historicky věrný obraz Trosek ukořistili Švédové za třicetileté války na zámku Hrubá Skála," uvedl kastelán Trosek Lubomír Martinek.

Jméno dala hradu dvě skaliska, na nichž po staletí stojí. Skály zase získaly svůj název v dávných dobách, když starým Čechům připomínaly pórovitou, krystalickou strusku trosku, jež vznikala při tavení zlata, stříbra a mědi.

Hrad byl založen mezi roky 1380 a 1390. Za více než šest set let patřil králi Václavu IV. i Jiřímu z Poděbrad, podmanili si jej Valdštejnové a obléhaly ho švédské hordy, dokonce třikrát vyhořel. Přesto dokázal vzdorovat času i lidskému úsilí, které jej chtělo několikrát nenávratně zničit. Tři brány, dvě věže a kamenné zdi tento skvost uchránily.

Území pokladů

Na druhém nádvoří, o němž se traduje, že se na něm mohlo otočit koňské čtyřspřeží, burcují fantazii zatarasené vstupy do podzemí. Legendy a báje, jimiž jsou Trosky opředeny, připouštějí ukryté poklady i tajné chodby vedoucí bůhvíkam. Nebýt mříží, člověk by neodolal tajemnému vábení.

Navíc teorie o pokladu přitahuje sama o sobě. Prý jej zde roku 1680 vykopali mniši z kláštera Kartouzy u Jičína. Podle jedné verze byl pod Troskami ukryt lup majitele hradu, Oty z Bergova. Podle druhé se v podzemních chodbách ukrývala kořist švédských vojáků z třicetileté války.

Země na dlani

Z nádvoří stoupáme po nových schodech čtyřicet devět metrů vzhůru k vyhlídce na věži Baba. Před námi se polehounku odkrývají úrodná pole, zelené louky, nevzhledné kouřící komíny továren, temné lesy i stavebnicově malé vsi a města.

Česká zem vypadá shora jako skládanka. Třeba i desítky kilometrů vzdálená pohoří se odhalují v plné kráse. A vysoko nad námi krouží dravci a dávají tušit, jak nehostinným místem může zakletý hrad uprostřed "ráje" také být. Hrad, jenž v těchto místech stojí přes půl tisíciletí, by nás v případě nouze určitě ubránil. 

Může se hodit

Jak se tam dostat
Z hlavní spojnice mezi Turnovem a Jičínem odbočuje cesta v obci Borek. K hradu vedou i značené turistické trasy.

Kdy a za kolik
Vstupné
do hradního komplexu stojí 35 korun, děti od 6 let, studenti a důchodci zaplatí 20 korun, psi 10 korun.

Otevřeno je Út až Ne od 8:30 do 16 hodin, v říjnu v tytéž hodiny, ale jen o víkendech a o svátcích.

Kontakt
www.trosky.cz
www.rajnet.cz
hrad@trosky.cz
tel. 481 313 925 

 

Zdaleka viditelná zřícenina hradu na dvou izolovaných skalních blocích je nejznámější dominantou Českého ráje.