Altocumulus (česky vysoká kupa). Většinou má podobu valounů, vln nebo oblázků....

Altocumulus (česky vysoká kupa). Většinou má podobu valounů, vln nebo oblázků. Srážky nepřináší a pro vývoj počasí příliš významný není. | foto: Shutterstock

Vyčtěte z mraků, jaké bude počasí. Návod zkušeného meteorologa

  • 5
Na první pohled se může zdát, že mraky mají nekonečnou spoustu podob. Odborníci však rozlišují pouze 10 základních druhů oblaků. Ty vám přitom na cestách nebo výletech mohou hodně prozradit o tom, jaké bude počasí, vysvětluje pro Víkend DNES Michal Žák, meteorolog České televize.

Desítka mraků

Tady je výčet základní desítky mraků: cirrus, cirrocumulus, cirrostratus, altocumulus, altostratus, nimbostratus, stratocumulus, stratus, cumulus (čteme kumulus) a cumulonimbus (čteme kumulonimbus). Existují i české názvy těchto oblaků (uvádíme je v závorkách u jednotlivých snímků ve fotogalerii), meteorologové však jednoznačně preferují latinské označení.

Co říkají mraky o počasí. Podívejte se


V meteorologii platí pravidlo, že každý oblak, který na obloze vidíme, lze vždy zařadit do jednoho z 10 základních druhů vyjmenovaných v předchozím odstavci. Ale protože je proměnlivost oblaků velká, obzvlášť v některých měsících (např. v dubnu) se obloha vyznačuje ohromnou variabilitou, byly dále zavedeny tvary oblaků (těch je 14), odrůdy (9) a ještě zvláštnosti (6), případně mateřské oblaky, ze kterých vznikají jiné oblaky.

Ačkoli předpovědi počasí počítáme s pomocí výkonných počítačů, občas (a samozřejmě jen krátkodobě) se dá vývoj počasí docela spolehlivě odhadnout i s pomocí prostého pohledu na oblohu, tak jak to dlouhá léta dělávali naši předkové. Stačí se dobře dívat a vědět, co které úkazy naznačují.

Abychom vám to usnadnili, připravili jsme pro vás stručný jarní návod, jak se vyznat v počasí s pomocí mraků.