Arktické národy se vrhají na ekoturistiku

Pastevec sobů Per Nils Paivio žijící na severu Švédska zjistil, že dosavadní způsob obživy už mu nestačí. Oblast zasáhl hlad a jeho zvířata strádají. Paivio se však tradičního způsobu života vzdát nechce. Začal hledat způsoby, jak přežít, ale zároveň zůstat u pastevectví. A tak se stejně jako další obyvatelé arktických oblastí vrhl na ekoturistiku.

Paivio si vydělává tím, že organizuje výlety na saních, seznamuje turisty se samijskou kulturou a nabízí jim místní speciality jako třeba sušené sobí maso, sušenou štiku či plody arktické morušky.   

Rub i líc ekoturistiky
Zvědaví návštěvníci mohou Inuitům z Grónska a z kanadského severu přinést prostředky obživy, na druhou stranu znamenají riziko pro životní prostředí a místní kulturu. "Příroda je to nejdůležitější. Pastevci sobů zde žili dlouho před tím než kdokoli jiný. Samiové neporušili přírodu. Žijeme tu po tisíce let," říká Paivio.

Ekologové se obávají, že davy turistů mohou představovat riziko pro zranitelný ekosystém u severního polárního kruhu. Malé komunity žijící na severu u severního polárního kruhu poznamenávají, že tato oblast je mnohem křehčí než jiné regiony.

Americký stát Aljaška je bezpochyby nejpopulárnějším turistickým místem okolo severního polárního kruhu. Každý rok navštíví tuto oblast asi 1,5 milionu lidí, kteří při okružních jízdách pozorují velryby a divokou přírodu. 

Rozvoj arktické turistiky
Na zbytek arktického regionu se dostává jen nepatrné množství z celkového objemu peněz, které vynaloží americká vláda na turistické účely. Arktická turistika však nyní možná poroste rychleji. Po 11. září je totiž toto místo považované za bezpečné.

Avšak ne všichni návštěvníci chtějí vidět reálný život. Ko de Korte, který organizuje arktické výlety, říká, že jeho prací je prodávat "iluze o nedotčené přírodě". Turisté s romantickými myšlenkami jsou prý někdy zklamáni, když vidí místní lidi oblečené do západních šatů, kteří bydlí v normálních domech.


EKOTURISTIKA

Ekoturistika je zatím pouze mlhavým pojmem - provozovatelé cestovních kanceláří, představitelé vlády a ochránci přírody se totiž stále ještě neshodli, co lze za ekoturistiku považovat a co ne. Dá se sem počítat rybaření, lov, jízda na sněžných skútrech a výlety vrtulníkem?

19. - 22. května se má na toto téma konat summit Ekologického programu OSN a Světové obchodní organizace. Letošní rok navíc OSN vyhlásila jako mezinárodním rokem ekoturistiky.

McCarthy - jeden z místních hotelů

Kennicott - zachovalé hornické budovy

Národní park Wrangell-St. Elias - Chitina River a pohoří Chugach

, ,