Archeologové našli v Řecku starobylé město

Ruiny starobylého města, jehož osud se mohl stát základem pověstí o bájné Atlantidě, objevili archeologové na jižním pobřeží Korintského zálivu. Pravděpodobně jde o Heliké, které z povrchu zemského smetlo silné zemětřesení a následná přílivová vlna přibližně v roce 373 před naším letopočtem.
 O Heliké, které bylo střediskem uctívání Poseidóna, boha moře a zemětřesení, psali klasičtí autoři ještě dávno po osudné katastrofě. Trosky zničeného města podle nich ukrývalo mořské dno. Protože se však nedochovaly žádné stopy, začaly se šířit dohady a legendy o ztraceném městě Atlantidy.
    Pozornost se dosud soustřeďovala zejména na jedinou aktivní řeckou sopku Santorini v Egejském moři. Stejnojmenný ostrov, který se ve starověku nazýval Thera, byl prý kolem roku 1400 před naším letopočtem roztržen obrovskou explozí, která údajně zničila překvapivě vyspělé město z doby bronzové.
    Po 12 letech pátrání, většinou mimo pobřeží, se řečtí a američtí archeologové toto léto rozhodli zaměřit na pevninu. Za použití magnetometrického radaru nedávno našli v okolí města Aigion, 80 kilometrů západně od Atén, důkazy o městském osídlení. Sídliště o rozloze téměř dvou kilometrů čtverečných bylo pochováno pod šestimetrovou vrstvou usazenin, důsledku záplav.
    "Je to první významnější důkaz o tom, že Heliké odpovídá starověkým popisům," řekl Steven Soter z Amerického muzea přírodní historie. Osud Heliké Řekům připomnělo silné zemětřesení, které v roce 1996 v Aigionu srovnalo se zemí dva obytné domy a nedaleký hotel Heliké, v jehož troskách zahynulo deset francouzských turistů.