Kambodža, Angkor

Kambodža, Angkor | foto: Jan StachiDNES.cz

Angkor, největší a nejtajemnější chrámy světa

  • 12
Kambodžské chrámy Angkoru, které představují srdce této divoké země, přitahují stále víc turistů. Nejenže jsou od roku 1992 na seznamu UNESCO, ale zahrály si i ve filmu. Jeden z angkorských chrámů - Ta Prohm - figuruje v kultovním americkém snímku Tomb Raider s Angelinou Jolie v hlavní roli.

Jedno z největších středověkých měst

Centrem mocné kmérské říše bylo opevněné město Angkor Thom (nazývané též Velký Angkor). To se rozkládalo na ploše 10 kilometrů čtverečních a chránily je 12 kilometrů dlouhé a osm metrů vysoké hradby. Uprostřed stál královský palác, správní budovy a paláce velmožů. V raném středověku, kdy v Londýně žilo 50 tisíc lidí, dosáhlo zdejší velkoměsto milionu obyvatel!

Zatímco domy a paláce byly ze dřeva a už dávno podlehly zubu času, chrámy zasvěcené bohům se stavěly z kamene a díky tomu přečkaly dlouhá staletí úpadku. Vždyť slavná historie Angkoru, která trvala dlouhých 600 let, skončila již v roce 1432. Tehdy bylo jedno z největších sídelních měst středověku opuštěno po pustošivém vpádu thajských vojsk.

Kambodža, Angkor

Pod kamenným pohledem

Uprostřed Angkor Thomu stojí mohutný chrám Bayon, který je jednou z nejfantastičtějších staveb světa. Na rozdíl od ostatních chrámů je totiž postaven jako důmyslné bludiště 54 štíhlých "gotických" věží, které jsou ozdobené obrovskými tvářemi, na jejichž rtech dodnes můžete obdivovat poněkud potměšilý až cynický úsměv. Ať stojíte kdekoliv, vždycky vás sleduje alespoň tucet párů kamenných očí. Dohromady jich napočítáte 216 – tedy pokud budete mít tu trpělivost.

Magické místo má jedinou slabinu. Žádná fotka nezachytí jeho úchvatnou atmosféru. Tohle se prostě musí vidět na vlastní oči...

Kambodža, Angkor

Šest tisíc slonů

Kambodža, AngkorSamotný Angkor Wat, stojící jen o pár kilometrů dál, představuje vůbec největší náboženskou stavbu světa. Ve 12. století na něm pracovalo 300 tisíc dělníků a šest tisíc slonů.

Procházíme mezi obrovskými bazény, do nichž vrhají jedno salto za druhým sotva šestiletí školáci. Doma z nich budou mít určitě radost, neboť jejich čapka se rychle plní dolarovými bankovkami. Ostatně to je v celé oblasti angkorských chrámů typické. Na každém kroku potkáváte stovky podnikavců, kteří se chtějí na slavné památce přiživit. Nudle tu stojí dvakrát víc než ve městě a stánky se suvenýry snad ani nelze spočítat.

Kambodža, AngkorMinimálně z poloviny jsou do obchodu zapojeny malé, často předškolní děti, které jsou svou neodbytností schopné vytáhnout z turistů více peněz.

V každém hotelu návštěvníky upozorňují na zdejší paradox: pokud budou dětem dávat almužny či od nich nakupovat suvenýry, nebudou je rodiče posílat do školy, protože děti je tímto způsobem živí. Děti budou negramotné a až vyrostou, stanou se z nich žebráci. Jenže na to stejně nikdo neslyší a většinu turistů místní problémy vůbec nezajímají.

Bohaté mnišky

Ale zpátky do slavného chrámu Angkor. Vstup je skutečně impozantní. Kráčíme po mostě, projdeme strážní věž a konečně vstoupíme do obrovského parku, v jehož středu trůní desítky metrů vysoký chrám (po dlouhá léta v celé zemi nesměla stát vyšší stavba než Angkor). Prohlídka největšího chrámu světa je poměrně náročná, zvlášť vzhledem k tomu, že již v deset hodin dopoledne tu vládne skutečně úmorné horko.

Vlastní chrám je postaven v několika patrech. Bohužel, na nejvyšší věž se v současné době nesmí, neboť zde probíhá rekonstrukce. V některých modlitebnách sedí na zemi buddhistické mnišky, které jsou neobyčejně ochotné se za turisty pomodlit a přivázat jim na zápěstí šňůrku pro štěstí. Kdo by si takovou atrakci nechal ujít.... Zvlášť když vyjde na pouhý dolar. A tak není divu, že mnišky za den vydělají desítky dolarů, což představuje v současné Kambodži obrovské jmění. Mnišky však bohorovně tvrdí, že všechny utržené peníze dávají nadaci, která se stará o opuštěné děti... Bůh ví.

Kambodža, Angkor

Osudový blesk

Jedním z největších a nejzachovalejších chrámů je Preah Khan, který si můžete doslova a do písmene užít na vlastní kůži. Skoro nikdo tam není, a tak ho můžete prolézat ze všech stran.

Velmi zajímavý je také vysoký chrám s velmi příkrým schodištěm Ta Keo, který hned na první pohled působí jako nedodělaný. Odhad je správný, v době výstavby totiž do chrámu uhodil blesk, což bylo považováno jako špatné znamení, a proto zůstal "poskvrněný" chrám navždy opuštěn.

Kambodža, AngkorKambodža, AngkorKambodža, AngkorKambodža, AngkorKambodža, Angkor

Nezkrotná moc džungle

Naopak chrám Ta Prohm je známý po celém světě. Aby ne, když si zahrál v kultovním filmu Tomb Raider s Angelinou Jolie. Ale pokud jste snímek viděli, nečekejte žádný zázrak. Reálná je pouze krátká vnější scéna, kdy si Angelina utrhne jasmínový kvítek, načež se propadne do nitra tajemné stavby. Ovšem pohádkové útroby už jsou jen výplodem režisérovy fantazie a na místě nic takového nenajdete.

Přesto je tento chrám unikátní. Byl totiž ponechán v takovém stavu, v jakém ho objevili francouzští archeologové - proto je dosud zpola pohlcen džunglí. Řada staveb je zřícená, další jsou pozvolna požírány kořeny mohutných stromů. Krásná ukázka, jak lehce divoká tropická příroda vítězí nad lidskou civilizací.

Může se hodit

Při výletech do chrámů Angkoru se bydlí ve městě Siem Reapu, v němž je veškeré zázemí (především stovky hotelů a restaurací, ale i golfové hřiště, muzeum, nádraží a podobně).
K chrámům Angkoru se jezdí buď na kole (za půjčení zaplatíte 2 dolary denně), nebo s pomocí tuktuků (motorka s přívěsem), jejichž pronájem i s řidičem vyjde na 10 až 15 dolarů za den.
Vstupné do rozměrného areálu chrámů stojí na jeden den 20 dolarů, na tři dny 40 dolarů a na týden 60 dolarů. Jeden den na návštěvu však rozhodně nestačí, ideální jsou alespoň tři až čtyři dny. Pokud budete chyceni v areálu bez platné vstupenky, zaplatíte pokutu 100 dolarů.